inne kościoły związki co to znaczy

Co znaczy Inne kościoły i związki wyznaniowe? Czym jest Tworzone poprzez obywateli wspólnoty.

Czy przydatne?

Co to jest Inne kościoły i związki wyznaniowe

Definicja po angielsku: Other churches and religious associations.

Definicja: Tworzone poprzez obywateli wspólnoty religijne, zakładane w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej, posiadające własny ustrój, doktrynę i obrzędy kultowe.1. Działają w konstytucyjnych ramach ustroju Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Relacje pomiędzy RP a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych poprzez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami.
3. Ich sytuację prawną i majątkową regulują regulaminy rangi ustawowej.
4. Kościoły i inne związki wyznaniowe są oddzielone od państwa, swobodnie wypełniają swe funkcje religijne i są równouprawnione, bez względu na formę uregulowania ich sytuacji prawnej.
5. Są niezależne od państwa przy wykonywaniu swoich funkcji religijnych.
6. Kościoły i inne związki wyznaniowe i ich działalność podlega ochronie prawnej w granicach ustalonych w ustawach.
7. Mogą składać wnioski do Trybunału Konstytucyjnego na zasadach i w trybie ustalonych w regulaminach o Trybunale Konstytucyjnym.
8. W kwestiach majątkowych kościoły i inne związki wyznaniowe działają przez własne osoby prawne.
9. Zakres kompetencji, organy i sposób powoływania i reprezentacji ich osób prawnych określają statuty (prawo wewnętrzne).
10. Dorobek i przychody kościołów i innych związków wyznaniowych podlegają ogólnie obowiązującym regulaminom podatkowym, z wyjątkami określonymi w odrębnych ustawach.
11. Jeśli odrębna ustawa albo ratyfikowana umowa międzynarodowa nie stanowią odmiennie, kościół albo inny związek wyznaniowy powiadamia ministra właściwego ds. wyznań religijnych i wojewodę właściwego z racji na siedzibę jednostki organizacyjnej kościoła albo innego związku wyznaniowego o utworzeniu, zmianie nazwy, siedziby, granic albo połączeniu, podziale i zniesieniu diecezji (okręgów i porównywalnych jednostek organizacyjnych) i parafii (zbiorów, gmin i porównywalnych jednostek organizacyjnych).
12. Jeśli odrębna ustawa albo ratyfikowana umowa międzynarodowa nie stanowią odmiennie, kościół albo inny związek wyznaniowy powiadamia pośrodku 30 dni o zmianie siedziby i osób wchodzących do kierowniczych organów wykonawczych, podając ich imiona i nazwiska, obywatelstwo i miejsce zamieszkania, ministra właściwego ds. wyznań religijnych i wojewodę właściwego z racji na siedzibę kościoła albo innego związku wyznaniowego ( jeśli powyższe stanowisko ma objąć cudzoziemiec, władze kościoła albo innego związku wyznaniowego powinny się upewnić czy minister właściwy ds. wyznań religijnych nie wyraża wobec tego zastrzeżeń).
13. Cudzoziemcy i bezpaństwowcy przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej korzystają z wolności sumienia i wyznania na równi z obywatelami polskimi.
14. Wypełniając swe funkcje religijne mogą zwłaszcza:
- określać doktrynę religijną, dogmaty i zasady wiary i liturgię,
- organizować i publicznie sprawować kult,
- udzielać posług religijnych, w tym innym osobom (pełniącym służbę wojskową albo zasadniczą w obronie cywilnej, przebywającym w zakładach opieki socjalnej i służby zdrowia i dzieciom i młodzieży na koloniach i obozach organizowanych poprzez instytucje państwowe, przebywającym w zakładach karnych, poprawczych i wychowawczych i aresztach śledczych i schroniskach dla nieletnich), i organizować obrzędy i zebrania religijne,
- rządzić się w swoich kwestiach własnym prawem, swobodnie wykonywać władzę duchowną i zarządzać własnymi sprawami,
- ustanawiać, kształcić i zatrudniać duchownych,
- realizować inwestycje sakralne i inne inwestycje kościelne,
- nabywać, posiadać i zbywać dorobek ruchomy i nieruchomy i zarządzać nim,
- zbierać składki i otrzymywać darowizny, spadki i inne świadczenia od osób fizycznych i prawnych,
- wytwarzać i nabywać elementy i artykuły potrzebne do celów kultu i praktyk religijnych i używać z nich,
- nauczać religii i głosić ją, w tym dzięki prasy, książek i innych druków i filmów i środków audiowizualnych,
- używać ze środków masowego przekazu,
- prowadzić działalność oświatowo-wychowawczą,
- tworzyć i prowadzić zakony i diakonaty,
- tworzyć organizacje mające na celu działalność na rzecz formacji religijnej, kultu publicznego i przeciwdziałania patologiom społecznym i ich skutkom (( jeśli te organizacje nie mają osobowości prawnej, nie stosuje się do nich Prawa o stowarzyszeniach, a regulaminy ustawy o zgromadzeniach stosuje się jedynie w dziedzinie dotyczącym zebrań na drogach i placach publicznych i w pomieszczeniach użyteczności publicznej; działają w ramach osób prawnych kościołów i innych związków wyznaniowych, gdzie zostały powołane; nadzór nad zgodnością ich działań z celami religijnymi i moralnymi sprawują władze kościołów i innych związków wyznaniowych),
- prowadzić działalność charytatywno-opiekuńczą, powoływać krajowe organizacje międzykościelne,
- należeć do międzynarodowych organizacji wyznaniowych i międzywyznaniowych i utrzymywać kontakty zagraniczne w kwestiach związanych z realizacją swoich funkcji.
15. Przynajmniej 100 obywatelom polskim, posiadającym pełną umiejętność do czynności prawnych przysługuje prawo złożenia deklaracji, do ministra właściwego ds. wyznań religijnych, o utworzeniu kościoła albo innego związku wyznaniowego wniosku o wpis do rejestru. Wnioskodawcy składają listę zawierającą ich administracyjnie poświadczone podpisy potwierdzające treść wniosku i deklaracji, imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania i rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości i numer PESEL każdego z wnioskodawców. Wnioskodawcy mogą wybrać spośród siebie 5 osobowy komitet założycielski reprezentujący ich w postępowaniu w kwestii wpisu do rejestru.
16. (( jeśli kościół albo inny związek wyznaniowy przewiduje tworzenie jednostek organizacyjnych mających osobowość prawną, statut powinien określać ich nazwy, teren działania, siedziby, zakres uprawnień, zasady tworzenia, znoszenia i przekształcania tych jednostek, ich organy, zakres kompetencji, tryb podejmowania decyzji, sposób powoływania i odwoływania tych organów, sposób reprezentowania na zewnątrz i zaciągania zobowiązań majątkowych, a również użytek majątku pozostałego po zakończeniu likwidacji osoby prawnej kościoła albo innego związku wyznaniowego.
17. (( jeśli kościół albo inny związek wyznaniowy stanowi część organizacji o zasięgu międzynarodowym, w statucie powinny być określone zakres i formy wzajemnych stosunków.
18. (( jeśli kościół albo inny związek wyznaniowy przewiduje tworzenie jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej, w statucie powinny być określone nazwy, zasady tworzenia, znoszenia i przekształcania tych jednostek.
19. Zmiany statutu kościoła albo innego związku wyznaniowego wpisanego do rejestru dokonuje się w trybie obowiązującym przy ich rejestrowaniu.
20. Wykreśleniu z rejestru (na podstawie decyzji organu rejestrowego) podlega kościół albo inny związek wyznaniowy:
- którego przypadek prawna i majątkowa została uregulowana w odrębnej ustawie,
- który zawiadomił organ rejestrowy o zaprzestaniu działalności,
- który utracił cechy warunkujące uzyskanie wpisu do rejestru - dotyczy to zwłaszcza kościoła i innego związku wyznaniowego, który pośrodku 3 lat nie odpowiedział na żądanie organu rejestrowego nie zaktualizował wpisów do rejestru.
21. Organ rejestrowy, w drodze decyzji, zarządza likwidację i wyznacza likwidatora.
22. Minister właściwy ds. wyznań religijnych ustala w drodze rozporządzenia, zasady i sposób prowadzenia rejestru, dane i wiadomości podlegające wpisowi, sposób, formę i termin aktualizacji wpisów do rejestru, warunków udostępniania informacji z rejestru, wydawania wyciągów z rejestru i sposób wykreślenia kościoła albo innego związku wyznaniowego z rejestru

Czym jest Inne kościoły i związki wyznaniowe znaczenie w Słownik na I .