zawodowy samorząd co to znaczy

Co znaczy Samorząd zawodowy? Czym jest Zorganizowane zrzeszenie osób, których właściwością wspólną.

Czy przydatne?

Co to jest Samorząd zawodowy

Definicja po angielsku: Professional self government.

Definicja: Zorganizowane zrzeszenie osób, których właściwością wspólną jest wykonywanie danego zawodu, powoływane w celu obrony interesów swoich członków, gdzie członkostwo jest obligatoryjne z wyjątkiem osób/samorządów, których charakter pracy związany jest z rolnictwem.1. Samorząd zawodowy możemy podzielić na cztery naczelne ekipy:
- rolników,
- zawody medyczne,
- zawody prawnicze,
- pozostałe zawody.
2. Przynależność osób wykonujących pewne zawody do danego samorządu zawodowego jest obligatoryjna.
3. Samorządy zawodowe są niezależne i podlegają tylko ustawą.
4. Samorządy regularnie pełnią ważną rolę w dopuszczaniu chętnych do wykonywania określonego zawodu.
5. Samorządy zawodowe zawsze nadzorują sposób wykonywania danego zawodu, dysponując uprawnieniami o charakterze władczym, w tym uprawnieniami dyscyplinarnymi wykonywanymi przez samorządowe sądy dyscyplinarne.
6. Pełnią także ważną rolę w dopuszczaniu chętnych do wykonywania danego zawodu.
7. Zrzeszenia zawodowe jak i ich ogólnokrajowe reprezentacje podlegają wpisowi do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji socjalnych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej we właściwych dla ich siedziby sądach rejestracyjnych. Z chwilą wpisania do ww. rejestru organizacje te uzyskują osobowość prawną.

ROLNICY
1) Rolnicy indywidualni i członkowie ich rodzin i inne osoby powiązane bezpośrednio charakterem swej pracy z rolnictwem mogą zrzeszać się dobrowolnie, na zasadach ustalonych ustawowo, w społeczno-zawodowych organizacjach pełniących funkcje obrony interesów zawodowych rolników indywidualnych.
2) Samorząd zawodowy rolników działa na rzecz rozwoju indywidualnych gospodarstw rolnych i wzrostu ich produkcji, zapewnia opłacalność produkcji rolniczej i należytego wyposażenia rolnictwa w środki produkcji, troszczy się o wysoką rangę zawodu rolnika, a również o poprawę warunków życia i pracy ludności wiejskiej, uczestniczy w kształtowaniu i realizacji polityki Państwa na rzecz postępu gospodarczego, społecznego, socjalnego i kulturalnego i oświatowego wsi.
3) Społeczno-zawodowymi organizacjami rolników, zwanymi dalej "organizacjami rolników", są:
- kółka rolnicze,
- koła gospodyń wiejskich,
- rolnicze zrzeszenia branżowe,
- związki rolników, kółek i organizacji rolniczych,
- związki rolniczych zrzeszeń branżowych.
4) Organizacje rolników mogą inicjować, organizować i prowadzić działalność gospodarczą i społeczną, w dziedzinie określonym w statutach, na zasadach przewidzianych w odrębnych regulaminach, a zwłaszcza:
- inicjować i prowadzić działalność usługową, produkcyjną i handlową na potrzeby rolników i ludności wiejskiej,
- inicjować i organizować pomoc dla rolników i ludności wiejskiej w wytwarzaniu materiałów budowlanych z surowców miejscowych i pomagać w zaspakajaniu potrzeb w dziedzinie maszyn i sprzętu,
- inicjować i organizować kooperację produkcyjną wykorzystywaną intensyfikacji i specjalizacji produkcji rolniczej i zagospodarowaniu lasów stanowiących własność rolników indywidualnych,
- prowadzić placówki opiekuńczo-wychowawcze, opieki zdrowotnej i socjalnej,
- inicjować i organizować gesty socjalne.

ZAWODY MEDYCZNE
1) Jednostkami organizacyjnymi samorządu lekarzy i lekarzy dentystów są: Naczelna Izba lekarska i okręgowe izby lekarskie. Na listę członków okręgowej izby lekarskiej wpisuje się lekarzy spełniających łącznie następujące warunki:
- posiadających prawo wykonywania zawodu lekarza,
- zamierzających wykonywać albo wykonujących zawód na obszarze działania izby.
2) Jednostkami organizacyjnymi samorządu lekarzy weterynarii są: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna i okręgowe izby lekarsko-weterynaryjne. Doktor weterynarii, posiadający prawo wykonywania zawodu, przed podjęciem wykonywania zawodu na terenie okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej obowiązany jest uzyskać wpis do rejestru członków tej izby.
3) Jednostkami organizacyjnymi samorządu psychologów są: Krajowa Izba Psychologów, która jest samorządem psychologów na szczeblu krajowym i Regionalne Izby Psychologów. Prawo wykonywania zawodu psychologa powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów.
4) Jednostkami organizacyjnymi samorządu pielęgniarek i położnych są: okręgowe izby pielęgniarek i położnych i Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Na listę członków okręgowej izby wpisuje się pielęgniarki i położne, które posiadają prawo wykonywania zawodu i zamierzają wykonywać albo wykonują zawód na obszarze działania izby.
5) Jednostkami organizacyjnymi samorządu farmaceutów są: Naczelna Izba Aptekarska i okręgowe izby aptekarskie. Osoba, która uzyska prawo wykonywania zawodu farmaceuty, podlega wpisowi do rejestru farmaceutów prowadzonego poprzez właściwą okręgową radę aptekarską.

ZAWODY PRAWNICZE
1) Sędziowie tworzą samorząd sędziowski. Organami samorządu sędziowskiego sądów powszechnych są: zebranie ogólne sędziów okręgu i zebranie ogólne sędziów sądu apelacyjnego. Organem samorządu sędziowskiego sądów wojskowych jest zebranie Sędziów Sądów Wojskowych.
2) Adwokatura powołana do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich i kształtowaniu i stosowaniu prawa jest zorganizowana na zasadach samorządu zawodowego.
3) Radcowie prawni świadczący pomoc prawną w celu ochrony prawnej interesów podmiotów, na rzecz których działają są zorganizowani na zasadach samorządu zawodowego.
4) Notariusze powołani do dokonania czynności, którym strony są obowiązane albo pragną nadać formę notarialną tworzą samorząd notarialny działający na zasadach samorządu zawodowego.
5) Zawodowi kuratorzy sądowi tworzą samorząd kuratorski zorganizowany na zasadach samorządu zawodowego.
6) Komornicy sądowi jako funkcjonariusze publiczni tworzą samorząd komorniczy działający na zasadach samorządu zawodowego.

POZOSTAŁE SAMORZĄDY
1) Biegli rewidenci tworzą samorząd biegłych rewidentów zwany "Krajową Izbą Biegłych Rewidentów".
2) Doradcy podatkowi tworzą samorząd doradców podatkowych zwany "Krajową Izbą Doradców Podatkowych".
3) Rzecznicy patentowi i aplikanci tworzą samorząd rzeczników patentowych zwany "Polską Izbą Rzeczników Patentowych".
4) Samorząd zawodowy niektórych przedsiębiorców tworzą przedsiębiorcy kierujący działalność gospodarczą w dziedzinie:
- handlu, gastronomii i usług,
- transportu,
- innych rodzajów działalności.
5) Samorządy zawodowe architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów tworzą członkowie zrzeszeni w izbach architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów

Czym jest Zawodowy Samorząd znaczenie w Słownik na S .