ceestahc potrzebne dodatkowe co to znaczy

Co to jest CEESTAHC: potrzebne dodatkowe ubezpieczenia. Co znaczy: potrzebne dodatkowe.

Czy przydatne?

CEESTAHC: potrzebne dodatkowe ubezpieczenia definicja

Co znaczy:

Nowy schemat finansowania usług medycznych



CEESTAHC: potrzebne dodatkowe ubezpieczenia





wg Międzynarodowego Stowarzyszenia Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care (CEESTAHC) dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne są konieczne do sprawnego działania mechanizmu ochrony zdrowia w Polsce.








Jak podaje CEESTAHC, opieka zdrowotna jest w stanie skonsumować wszystkie zainwestowane w nią środki na skutek dwóch samonapędzających się systemów: postępu technologii i starzenia się społeczeństwa. Lepsza technologia medyczna sprawia, iż obywatele dożywają późniejszego wieku, natomiast im starsi są obywatele, tym potrzebna jest coraz to nowsza technologia do utrzymania ich w zdrowiu.

– Dla prawidłowego funkcjonowania opieki zdrowotnej w danym państwie nie może istnieć monopol państwa, zarówno jako dysponenta, właściciela czy kontrolującego rynek tych usług. Muszą działać systemy konkurencji między wieloma formami własności – mówi dr Xenia Kruszewska, ekspert rynku ubezpieczeń zdrowotnych. Dopiero co Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, iż już od 2011 r. powinny zacząć obowiązywać dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. W 2012 r. w dwóch województwach ma ruszyć program pilotażowy, który ma utworzyć konkurencje dla NFZ.

- Miejsce prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w tak modelowanym systemie opieki zdrowotnej naturalnie wypełnia luki, których nie jest w stanie, albo wręcz nie powinien wypełniać mechanizm zabezpieczenia publicznego. Obywatele powinni mieć sposobność samostanowienia, uczenia się na własnych błędach, doświadczeniach i przez swoje suwerenne wybory decydowania o funkcjonowaniu rynku, nagradzaniu najlepszych i karania gorszych – dodaje dr Xenia Kruszewska. Komisja Środowiska i Zdrowia Publicznego w Parlamencie Europejskim skończyła pracę nad instrukcją w kwestii swobodnego wyboru poprzez pacjentów miejsca i państwie, gdzie chcą się leczyć. Pacjent nie będzie już musiał starać się o pozwolenie z NFZ o leczenie ambulatoryjne za granicą. przez wprowadzenie Dyrektywy, NFZ będzie musiał także refundować świadczenia zdrowotne, które pacjent zdecyduje się zrealizować w prywatnych ( także tych nie związanych kontraktem z NFZ) placówkach medycznych.

- To jest wielka wymiana i wyzwanie dla polskiego mechanizmu ochrony zdrowia. Instrukcja z jednej strony daje solidne podstawy do likwidacji monopolu NFZ i wprowadzenie prywatnych konkurencyjnych płatników, a tym samym znaczące podniesienie jakość i dostępności dla pacjentów. Dodatkowo klarują nam się możliwości wprowadzania dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Teraz należy się zastanowić jaki schemat ochrony zdrowia powinniśmy zacząć wprowadzać i konsekwentnie realizować określone założenia – wyjaśnia Magdalena Władysiuk, prezes CEESTAHC.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care (CEESTAHC) zostało założone w Polsce w 2003 roku. Misją Stowarzyszenia CEESTAHC jest integracja postępowych środowisk państw Europy Środkowej i Wschodniej w celu zamiany informacji, przekazywania doświadczeń i realizacji wspólnych programów naukowych.










Czym jest CEESTAHC: potrzebne dodatkowe znaczenie w Leczenie C .