chcemy współpracować co to znaczy

Co to jest Chcemy współpracować z NFZ. Co znaczy: NFZ Rozmowa z Małgorzatą Kowalską, Wiceprezes.

Czy przydatne?

Chcemy współpracować z NFZ definicja

Co znaczy:

główny jest równy dostęp od środków



Chcemy współpracować z NFZ





Rozmowa z Małgorzatą Kowalską, Wiceprezes Zarządu, Dyrektorem Zarządzającym Medicover Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością na temat planów inwestycyjnych spółki, współpracy z Nardowoym Funduszem Zdrowia i sprzyjającym inwestowaniu modelu rynku medycznego.








Chcemy współpracować z NFZ

Medicover od ubiegłego roku prowadzi pełnoprofilowy szpital, największy prywatny szpital w Polsce. Jak po przeszło pół roku ocenia Pani jego działalność?

Jesteśmy zadowoleni z efektów, które w tak krótkim okresie powiodło się osiągnąć. Szpital rozwija się wedle założonym planem i harmonogramem. Rozpoczęliśmy działalność szpitala od otwarcia centrum diagnostycznego i oddziału ginekologiczno-położniczego wspólnie z neonatologią. Później przyszedł chwilę na chirurgię, laryngologię, internę i urologię. Od kilku tygodni na oddział pediatryczny przyjmujemy małych pacjentów. Dosłownie w ostatnich dniach uruchomiliśmy ambulatoryjną pomoc doraźną, dostępną 24 godziny na dobę poprzez 7 dni w tygodniu.


A co z personelem szpitala?

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie pracujący w szpitalu wybitni eksperci – lekarze, pielęgniarki, i sporo osób z personelu tak zwany pozamedycznego. Mówiąc o efektach kilku ostatnich miesięcy, nie sposób nie wspomnieć, że schemat zatrudnienia lekarzy bazujący na systemie konsultanckim i akredytacyjnym sprawdza się bardzo dobrze.


Mówicie Kraj, iż jesteście szpitalem otwartym dla wszystkich. Ilu pacjentów skorzystało z usług szpitala, i na jakich zasadach?

Od momentu otwarcia placówki wykonanych zostało blisko 600 różnych procedur operacyjnych: od zabiegów chirurgii jednego dnia po skomplikowane operacje. Odbyło się tu prawie 300 porodów, wykonano ok. 6 tys. procedur diagnostycznych. Z naszych usług korzystają nie tylko osoby posiadające abonament albo ubezpieczenie Medicover, lecz również ci wszyscy, którzy za zrealizowaną operację zdecydują się zapłacić jednokrotnie.


lecz faktem jest, iż szpital oferuje wyłącznie usługi komercyjne. Czy stara się o kontrakt z NFZ?

Dotychczas nie bardzo mogliśmy. By to zrobić, trzeba było na początku rozwinąć działalność szpitala. Aktualnie rozmowy z NFZ już trwają. Staramy się określić, które z procedur świadczonych poprzez szpital, mogą być finansowane poprzez Fundusz. Dodam, iż lokalizacja naszego szpitala nie jest przypadkowa. Powstał on w Wilanowie, czyli w tej części Warszawy, gdzie istnieje wyraźny deficyt usług szpitalnych. Wprawdzie od kilku lat władze samorządowe mówią o budowie szpitala południowego, jednak, póki co, inwestycja ta pozostaje ciągle w sferze planów.


Czy rozmowy z NFZ dotyczą również finansowania albo współfinansowania poprzez Fundusz usług świadczonych w ramach kolejnej planowanej poprzez Medicover inwestycji jest to centrum radioterapii? Czy zdradzi Pani gdzie precyzyjnie stanie centrum?

Tak, chcemy, by dzięki stworzeniu centrum radioterapii, pacjenci NFZ mieli sposobność skorzystania z wysokospecjalistycznych procedur onkologicznych świadczonych na najwyższym poziomie. Centrum to stworzenie na warszawskiej Pradze. Mamy już upatrzoną działkę, trwają negocjacje powiązane z jej zakupem.


Jakie precyzyjnie usługi zaoferuje centrum?

Będzie to raczej chemioterapia, radioterapia a również brachyterapia. Placówkę wyposażymy między innymi w 2 przyspieszacze liniowe wspólnie z zapleczem do komputerowego planowania leczenia. Utworzymy 8 stanowisk do chemioterapii, zakład diagnostyki onkologicznej, gabinety konsultacyjne i niewielki oddział pobytowy. Rocznie chcielibyśmy przyjmować kilka tys. pacjentów.


prócz wspomnianego Centrum Medicover ogłosił dopiero co plany dotyczące utworzenia sieci szpitali ...

Rzeczywiście planujemy powstanie sieci składającej się z pięciu, może sześciu szpitali w największych miastach Polski. Będą to nieduże placówki ściśle współpracujące z warszawskim szpitalem Medicover, nastawione raczej na wykonywanie prostszych operacji i zabiegów z zakresu chirurgii jednego dnia.


Na jakim etapie jest ten projekt? I czy tu także planowana jest współpraca z NFZ?

Poszukujemy odpowiednich lokalizacji, a równocześnie dostosowujemy plany biznesowe każdej placówki do potrzeb lokalnego rynku. Jeżeli chodzi o NFZ to jak w najwyższym stopniu jesteśmy otwarci na współpracę także przy tym projekcie.


Jaki będzie wydatek tych inwestycji?I z jakich źródeł będą one je finansowane?

Ze środków własnych i z kredytów. Co do wydatków, to wybudowanie jednego szpitala szacujemy na ok. kilkanaście mln złotych. Centrum radioterapii będzie nieco droższe, ponieważ tu mowa o kilkudziesięciu milionach.


Wróćmy jeszcze na okres do szpitala w Wilanowie. Po jakim czasie wydatek budowy takiej placówki ma szansę się zwrócić?

Szacujemy, iż dojście do break-even zajmie 3 lata, a za następne 3 do 5 lat zainwestowane środki powinny się zwrócić.


A czy w strategii rozwoju Medicover jest miejsce na prywatyzację placówek publicznych?

Takiej możliwości nie wykluczamy, jednakże koncentrujemy się raczej na budowie własnych, nowych placówek. Uważamy, iż najwyższe standardy, zarówno te medyczne, sanitarne jak i obsługowe łatwiej egzekwować w placówkach nowo wybudowanych.


Medicover to spółka międzynarodowa. Wiemy, iż przymierza się do budowy szpitala w Bukareszcie. Czy będzie on podobny do tego warszawskiego?

Będzie bardzo podobny. Przy jego projektowaniu i budowie wykorzystujemy doświadczenia pozyskane na gruncie polskim. Będzie to placówka o zbliżonym profilu, strukturze, modelu zatrudnienia, > lecz nieco mniejsza niż nasz warszawski szpital.


Podobnie jak ekipa Lux Med, także Medicover aktywnie uczestniczy w procesie konsolidacyjnym. Czy planowane są następne przejęcia? Czy powiększony zostanie udział w firmie Sport Medica SA?

W pierwszej kolejności chcę podkreślić, że prowadzone poprzez nas akwizycje, działania konsolidacyjne, nie są celem samym w sobie. Naszym celem jest powstanie najlepszej pełnoprofilowej opieki medycznej w Polsce, której głównym beneficjentem jest pacjent. Jeżeli chodzi o nasze powiązania ze Sport Medica Spółka akcyjna, chcę jeszcze raz wyraźnie podkreślić, że mówimy tu o współpracy kapitałowej opartej na partnerskiej stosunku. Sport Medica to kompletnie niezależny podmiot.


Czy podobnie jest w razie Centrum Medycznym Damiana?

Z Damianem łączą nas znacząco bliższe stosunki, mają one charakter strategiczny. poprzez ostatni rok, zapewniliśmy CMD ważne wsparcie technologiczne, wdrożyliśmy sprawdzone mechanizmy informatyczne, obsługowe, zainwestowaliśmy w sprzęt i infrastrukturę medyczną. Zależy nam na dalszym umacnianiu tej marki na warszawskim rynku.


Dotychczasowe inwestycje, przejęcia, a również plany rozwoju w najbliższej przyszłości sytuują Medivoer w gronie aktywnych inwestorów. Jak powinien wyglądać schemat rynku medycznego w Polsce, by sprzyjał inwestycjom i postępowi usług?

Przy obecnej strukturze, zakładającej istnienie tylko jednego płatnika, >>główny jest równy dostęp do środków publicznych, zarówno dla podmiotów publicznych jak i prywatnych. Łamanie zasady równości skutkuje, iż publiczne kapitał wydawane są nieefektywnie. Kontraktowane są gdyż usługi gorszej jakości w ośrodkach, które nie zawsze spełniają wymagane standardy, a pacjenci zamiast używać z usług nowoczesnych szpitali, muszą wybierać placówki, z którymi NFZ zawarł kontrakt. W czasie gdy spółki prywatne, które kierują się rachunkiem ekonomicznym, mogą zaoferować usługi na faktycznie wysokim poziomie a równocześnie w niższej cenie.


A co z promesami od NFZ, o których wspominała Pani w ostatnim czasie kilkukrotnie?

Wprowadzenie tak zwany promesy, a więc przyrzeczenia otrzymania kontraktu NFZ na określone usługi, uważam za kwestię podstawową. To szczególnie istotne przy planowaniu długoterminowych inwestycji tak charakterystycznych dla rynku medycznego. Promesa pozwala doprecyzowywać warunki biznesplanu, jest najważniejszą gwarancją dla inwestora. Jestem przekonana, iż jej wprowadzenie wpłynęłoby na zdecydowanie szybszy postęp infrastruktury szpitalnej w Polsce.


Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne to temat obecny od wielu lat…

Wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych to trzeci filar modelu rynku medycznego. Wprawdzie spółki ubezpieczeniowe próbują je rozwijać już aktualnie, jednak bez zachęt ze strony ustawodawcy postęp ten jest zdecydowanie zbyt wolny.


O jakich zachętach Pani myśli?

Chodzi raczej o zwolnienia podatkowe w dziedzinie podatków CIT, PIT a również VAT – dla przedsiębiorców działających w obszarze opieki zdrowotnej. Bez tego trudno wyobrazić sobie dynamiczny postęp rynku ubezpieczeń zdrowotnych. Nie zapominajmy także o zapewnieniu równouprawnienia abonamentów i ubezpieczeń. Wybór między tymi dwoma formami powinien być dobrowolny. Abonamenty istnieją na rynku już kilkanaście lat i mają własna ważną rolę w odciążeniu segmentu publicznego.










Czym jest Chcemy współpracować z NFZ znaczenie w Leczenie C .