chirurg lupą systemu co to znaczy

Co to jest Chirurg pod lupą systemu. Co znaczy: opracowań amerykańskiej spółki analitycznej Gartner.

Czy przydatne?

Chirurg pod lupą systemu definicja

Co znaczy:

IT na bloku operacyjnym



Chirurg pod lupą mechanizmu





Z opracowań amerykańskiej spółki analitycznej Gartner wynika, iż w wielu amerykańskich szpitalach blok operacyjny generuje 60 proc. przychodów szpitala, lecz również ok. 40 proc. wydatków. W 90 procentach szpitali nadal stosowana jest dokumentacja papierowa.








Jednak rynek oprogramowania dla bloków operacyjnych wzrasta. W Polsce IT również bez pośpiechu zyskuje status narzędzia usprawniającego pracę i przyczyniającego się do lepszego obrazowania wydatków.kluczowymi trendami zakupowymi na rynku IT jest zastępowanie dokumentacji papierowej elektroniczną i wymiana papierowych zapisów grafików operacji, ich rodzaju i godz. wykonywania na wersję elektroniczną.

IT na bloku operacyjnym pozwala na śledzenie lokalizacji pacjenta w zależności od postępów w lego leczeniu. Lekarze wiedzą, kiedy pacjent z jednego łóżka, czy oddziału przechodzi w inne miejsce i mogą pozyskać w ten sposób wiadomości o czasie przebywania w danym miejscu. IT pozwala na wyliczenie czasu trwania poszczególnych procedur, ilości przypadków medycznych, liczby chirurgów, którzy brali udział w operacji i zidentyfikowany jest rodzaj wykonywanej procedury. Tego typu wiadomości mogą zostać później wykorzystane poprzez osoby zarządzające blokiem operacyjnym, czy całym szpitalem przy podejmowaniu decyzji optymalizujących wydajność na bloku operacyjnym.

Oprogramowanie umożliwia również dokumentację każdej czynności wykonywanej na bloku operacyjnym i salach pooperacyjnych zarówno tych prowadzonych poprzez pielęgniarki jak i lekarzy. wiadomości z bloku są wreszcie dostępne dla lekarzy z innych oddziałów. Pozwalają na monitorowanie rezultatów leczenia.

Kierowanie kosztami

Aplikacje informatyczne służące na salach operacyjnych mogą również zawierać opcję pokazującą cenę za poszczególne procedury medyczne, w tym leki, obsługę i przekazywać je do mechanizmu księgowego szpitala. Funkcjonalność mechanizmów rozbudowana o funkcje umożliwiające dokumentacje rodzaju i ilości zużywanych materiałów do wykonania zabiegów chirurgicznych pozwalają na analizę wydatków operacji w zależności od lekarza, który ja przeprowadzał.

- Umożliwia to ocenę w jakich typach zabiegów chirurg lepiej się sprawdza i wprowadza pewną specjalizację - mówi Zbigniew Marcinkiewicz, dyr ds ekonomicznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Aktualnie wydatki zabiegów są uśredniane, a po wdrożeniu mechanizmu pojawią się pozycje szczegółowe. Umożliwi to porównanie pracy lekarzy wykonujących te same procedury medyczne. Ma pozwolić również na prowadzenie kalkulacji sposobów leczenia tego samego schorzenia, rodzaju zużywanych materiałów. Placówka dysponuje ok. sześcioma milionami złotych, które przeznaczy na informatyzacje, w tym wprowadzenie IT na blok operacyjny. Szpital tworzy centrum urazowe i buduje nowy blok na dwanaście sal operacyjnych. Informatyzacja ma zarówno pomóc w dokumentowaniu liczby i rodzaju zabiegów, umożliwić dostęp do badań diagnostycznych on line, jak i pozwolić na śledzenie zużywanych do operacji materiałów. Dyrekcja szpitala ma nadzieje, iż to wszystko pozwoli na bardziej precyzyjne przyjrzenie się obszarom generowania wydatków i czasowi, w jakim realizowane są poszczególne procedury medyczne. Zinformatyzowana ma być również apteczka na bloku operacyjnym, co umożliwi lepsze
kierowanie lekami, jak i monitoring ich rozchodu. Mechanizm ma również obejmować oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Placówka planuje również zmianę mechanizmu dozującego leki.

Komunikacja

Gartner zauważa również, iż wprowadzenie IT na blok operacyjny wiąże się z lepszą komunikacją z podmiotami zewnętrznymi takimi jak płatnicy za zabiegi medyczne, apteki, czy także wreszcie z lepszą komunikacją on line z pokojami chirurgów. Lekarze o planowanych zabiegach mogą być informowani e-mailem zamiast telefonicznie. Dodatkowo funkcję komunikacyjną może wzmocnić oferta Motoroli, która wprowadza na rynek polski mobilne komputery dla pracowników służby zdrowia. Urządzenie posiada zdlany dostęp przez sieć Wi-Fi do Internetu, poprzez co łączy się z systemem informatycznym szpitala. Doktor ma sposobność wpisywania danych na bieżąco łącznie z dawkami aplikowanych leków. przez komputer uzyskuje natychmiastowy dostęp do historii dolegliwości, badań diagnostycznych, zaleceń i innych ważnych informacji. Jak wynika z opracowania spółki Gartner, mechanizm informatyczny w szpitalu może ułatwić również komunikację z płatnikami. Płatnicy mogą sprawdzić, kiedy planowany jest zabieg. Doktor zyskuje instrument sprawdzenia wymagań płatnika kwalifikujących do wykonania danych czynności medycznych i tym samym uzyskania zapłaty za nie, zanim zostaną one naprawdę przeprowadzone. Taka weryfikacja i uzyskanie zgodności opisu poszczególnej procedury medycznej poprzez płatnika i lekarza skutkuje szybszą zapłatę za wykonane świadczenia i minimalizuje liczbę odrzuconych roszczeń albo także takich, które ponownie muszą być kierowane do płatnika po uprzedniej korekcie.

Zamierzenia

Szpital Chorób Płuc w Zakopanem zamierza wprowadzić IT na blok operacyjny. Złożona jest on z dwóch sal, a realizowane zabiegi są z tego samego zakresu, gdyż placówka jest szpitalem specjalizującym się w leczeniu ustalonych schorzeń.

- Naszym zamierzeniem jest raczej pozyskanie informacji dotyczących tego, jak jaki jest rodzaj przeprowadzanej operacji, kto ja wykonuje i jaki jest czas jej trwania - mówi Sławomir Trembacz, informatyk placówki. - Teraz doktor, chcąc sprawdzić jakie operacje zostały przeprowadzone, musi przeglądać sterty książek. Po wdrożeniu mechanizmu będzie to możliwe on line, czyli znacznie skróci się czas analizy wykonanych operacji. Lepsza będzie również organizacja pracy.

Szpital planuje instalacje trzech serwerów: gromadzącego wiadomości do bazy danych, gromadzącego obrazu zdjęć rentgenowskich i serwera do obsługi laboratorium i pracowni histopatologii. Nie jest przewidywany oddzielny serwer do obsługi bloku operacyjnego. gdyż każdy z serwerów ma przechowywać wiadomości o różnej wadze, inna będzie ich pojemność. Pojemność serwera do przechowywania obrazów musi mieć pięciokrotnie większą pojemność niż serwer, na którym zapisywane są proste wiadomości. Przetarg na wdrożenie wygrała EsaProjekt w konsorcjum z spółką Synektik. Wydatek informatyzacji wspólnie z modułem bloku operacyjnego i badań diagnostyki obrazowej - RTG- wyceniono na 1,2 mln zł.

Przykład wdrożenia w Polsce

EsaProjekt wdrożyła mechanizm informatyczny obejmujący również blok operacyjny w szpitalu powiatowym w Starachowicach. Szpital w Starachowicach posiada 14 oddziałów, w tym neurologiczny z pododdziałem udarowym, chorób zakaźnych, okulistyczny, pediatryczny, kardiologiczny z sala wzmożonego nadzoru kardiologicznego, neonatologiczny, 20 poradni specjalistycznych, w tym chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, leczenia jaskry, leczenia uzależnień i 6 pracowni.

- Wymaganiem było, by mechanizm posiadał nie tylko fundamentalne funkcje, lecz również to by został dostosowany do specyficznych wymogów szpitala. Mechanizmy informatyczne pomimo, że są tym samym wytworem powinny być różnie konfigurowane, gdyż nie każda placówka medyczna ma ten sam rodzaj i liczbę oddziałów, sal operacyjnych, czy taką samą organizację. Istotne jest, by wytwór mógł być skonfigurowany, a więc dopasowany do nas, do naszego szpitala, jego specyfiki i wyposażenia. - mówi Bartosz Tuchowski, szef działu IT szpitala powiatowego w Starachowicach.

mechanizm wdrożony w Starachowicach posiada funkcjonalności pozwalające na przeglądanie i tworzenie na podstawie zleceń z oddziałów planów operacyjnych i tworzenie i weryfikację planu operacyjnego od planowania operacji po gromadzenie szczegółowych danych o przebiegu, zastosowanych procedurach i materiałach. Moduł pozwala również na tworzenie i dopasowywanie zespołów operacyjnych. Końcowym efektem jest powstanie protokołu operacyjnego. Integracja mechanizmu z wszystkimi systemami pomocniczymi szpitala, poczynając od mechanizmu laboratoryjnego, diagnostyki obrazowej, histopatologii a kończąc na ewidencji leków i materiałów pochodzących z modułu aptecznego i gospodarki materiałowej umożliwia sporządzenie dokumentacji medycznej i raportów statystycznych i kosztowych. Integracja dotyczy także współpracy z systemem kadrowo-płacowym, kalkulacji wydatków leczenia i wyceny procedur medycznych. Protokoły operacyjne wstępnie wypełnione są wszystkimi informacjami, jakimi
mechanizm został zasilony w trakcie planowania i przygotowania do zabiegu operacyjnego, a potem także w okresie pobytu na bloku operacyjnym.










Czym jest Chirurg pod lupą systemu znaczenie w Leczenie C .