kielce diagnostykę molekularną co to znaczy

Co to jest Kielce: 4 mln zł na diagnostykę molekularną. Co znaczy: molekularną Blisko 3,4 mln zł ze.

Czy przydatne?

Kielce: 4 mln zł na diagnostykę molekularną definicja

Co znaczy:

Wsparcie unijne projektu



Kielce: 4 mln zł na diagnostykę molekularną





Blisko 3,4 mln zł ze środków unijnych pozyskało Świętokrzyskie Centrum Onkologii na wyposażenie pracowni diagnostyki molekularnej w wysokospecjalistyczny sprzęt do prowadzenia zaawansowanych prac badawczych w dziedzinie lecznictwa onkologicznego. Wartość inwestycji to ok. 4 mln zł.








Nowy sprzęt poszerzy możliwości pracowni diagnostyki molekularnej, umożliwiając podjęcie badań dotyczących wykrywania i analizowania krążących komórek nowotworowych i kwasów nukleinowych (DNA i RNA) we krwi pacjentów. W przyszłości wyniki badań mogą być używane poprzez spółki farmaceutyczne i biotechnologiczne. Projekt ma również spore znaczenie dla postępu naukowego w zakresie nauk medycznych i przyczyni się do poprawy wykrywalności dolegliwości nowotworowej w jej inicjalnym stadium, co skutkować będzie większą szansą wyleczenia pacjenta. Na podstawie prowadzonych badań będą mogły być przepisywane skuteczne terapie, które znacznie obniżą wydatki leczenia pacjentów.


Nowotwory złośliwe są kluczową powodem śmiertelności pośród coraz młodszych ludzi. Z analiz, które prowadzone są w epidemiologii nowotworów wynika, iż do 2020 roku zachorowalność na nowotwory złośliwe wzrośnie dwuipółkrotnie (o 250 procent).


- To dla nas ogromne wyzwanie. W ostatnich latach sporo się w onkologii dokonało i dokonuje. Rozwój jest widoczny. Kiedyś wszystkich leczono tak samo – dzięki kilku leków. Dziś można personalizować każde leczenie – mówi dr Stanisław Góźdź, dyrektor Centrum Onkologii w Kielcach. - By czynić to jeszcze skuteczniej, musimy poznać genowo raka, wówczas będziemy mogli wykorzystać terapię celowaną. By dopasować lek, musimy na początku poznać strukturę dolegliwości. Pomoże w tym postęp biologii molekularnej. Nowa pracownia już działa, a dzisiejsza umowa przybliża nas do poszerzenia badań, które są nową erą onkologii – podkreśla Stanisław Góźdź.


Umowę o dofinansowanie projektu w ramach swietokrzyskiego RPO podpisali 7 września 2011 roku marszałek Adam Jarubas i dyrektor ŚCO, Stanisław Góźdź.










Czym jest Kielce: 4 mln zł na znaczenie w Leczenie K .