kolejny etap diagnostyki co to znaczy

Co to jest Kolejny etap diagnostyki chorób piersi. Co znaczy: diagnostyki chorób piersi Biopsje to.

Czy przydatne?

Kolejny etap diagnostyki chorób piersi definicja

Co znaczy:

Biopsje należą do podstawowych badań



następny faza diagnostyki chorób piersi





Biopsje to fundamentalne badania w diagnostyce chorób piersi. Są one również istotne dla lekarzy, pozwalają gdyż zweryfikować rzetelność badań mammograficznych i USG. Opłacalność badania zależy od rodzaju biopsji. Najlepiej wyceniane poprzez NFZ są biopsje cienkoigłowe.








Biopsje to termin stosowany do bardzo wielu procedur. Właściwie nie ma obszaru medycyny, gdzie jakaś forma biopsji czy punkcji nie byłaby uznaną i służącą sposobem. Wykonuje się biopsje prostaty, tarczycy, skóry. Wyróżnić można pomiędzy innymi biopsje wiertarkowe, stosowane w ortopedii w razie twardych struktur, biopsje rysowe albo wyskrobinowe, służące w ginekologii przy diagnostyce endometrium czy biopsje wycinkowe, mające wykorzystanie w chirurgii.

w razie piersi pojęcie biopsji cienkoigłowej brzmi „Nakłucie cienką igłą punkcyjną zmiany w piersi i pobranie materiału do badania cytologicznego (BAC)”. Można tutaj wyróżnić kilka rodzajów biopsji. Biopsje gruboigłowe polegają na pobraniu materiału igłą o znacząco większej średnicy przy zastosowaniu specjalnego pistoletu. Biopsje mammotomiczne realizowane są jeszcze grubszą igłą, która posiada sposobność skrawania tkanek bokiem. służące są także biopsje realizowane przy zastosowaniu rozlicznych innych mechanizmów, jak EnCor i biopsje otwarte, opierające na pobraniu chirurgicznym materiału do badania z wytypowanego przedtem obszaru, czasem zaznaczonego odpowiednią kotwiczką.

Cienkoigłowa szybka i niedroga

Biopsja cienkoigłowa to fundamentalne badanie, które powinno być realizowane w każdej poradni chorób piersi. To jest sposób niedroga, szybka i prosta w wykonaniu. Jej wadą jest w miarę niewielka liczba materiału pobranego do badania, co daje sposobność wykonania jedynie badania cytologicznego.
w razie pozostałych typów biopsji możliwe jest pobranie większej ilości materiału i wykonanie badania histopatologicznego. Zatem czułość i swoistość biopsji cienkoigłowych jest mniejsza niż pozostałych rodzajów biopsji. Jednak mimo to ten rodzaj biopsji powinien być sposobem powszechnie służącą w diagnostyce chorób piersi. Diagnostyka ta nie powinna zakończyć się w każdym przypadku tylko na mammografii i USG. Rak piersi jest przeważnie spotykanym nowotworem u kobiet i co roku w Polsce notujemy ok. 10 000 nowych zachorowań. Statystycznie u 1 z 14 kobiet w wieku ponad 30 lat występuje nowotwór sutka, zatem biopsje powinny być jednym z etapów diagnostyki, podobnie jak mammografia, czy USG. W Centrum Zdrowia w Piasecznie wykonujemy ok. 10 biopsji piersi tygodniowo. W ich wyniku zgłaszamy do Rejestru Nowotworów ok. 20 przypadków nowotworów piersi rocznie. Mammografii z kolei wykonaliśmy w roku 2008 ok. 8 tys., z czego ok. 3 tysiące dla pacjentek pozostających pod stałą opieką placówki, reszta na zlecenie innych spółek.

istotne jest również spojrzenie na biopsję od strony lekarza kierującego poradnię chorób piersi. Jeżeli placówka nie wykonuje biopsji, nie możemy mówić
w razie takiej palcówki o tzw: "krzywej uczenia się". Jeśli zmiany zostały zakwalifikowane jako podejrzane na podstawie mammografii albo USG i nie wykonano dalszej diagnostyki, doktor nie posiada wiedzy, czy zrobił to poprawnie, nie uczy się, nie powiększa swojego doświadczenia, być może nawet „brnie w błędy”.

15 punktów z NFZ

również z punktu widzenia finansowego rynek „zachęca” do wykonywania biopsji cienkoigłowych. Narodowy Fundusz Zdrowia umieścił to badanie w spisie procedur, które można wykonać w warunkach ambulatoryjnych, a przyznawane kwoty - 15 punktów rozliczeniowych za biopsję pod kontrolą metod obrazowych - przeważnie to jest ultrasonografia - wprawdzie z trudem, lecz pozwalają pokryć wydatki jej wykonania. wydatki te zresztą nie są małe, co wynika z faktu, iż badanie to powinny wykonywać dwie osoby. przeważnie to jest dwóch lekarzy, rzadziej doktor z asystą. Gdyż biopsje powinny być realizowane pod kontrolą USG, to jeden z lekarzy powinien być specjalistą od USG, a drugi wykonujący biopsję. Do wydatków zabiegu należy doliczyć
również wydatki sprzętu użytego do wykonania procedury, wydatek opisu badania cytologicznego (regularnie w jednostkach posiadających ISO to jest wydatek opisu wykonanego poprzez dwie osoby), wydatek amortyzacji drogiego sprzętu - ultrasonografu, lokalu i inne. Ceny rynkowe, gdy biopsja jest opłacana poprzez pacjentkę, oscylują zazwyczaj w okolicach 140 zł, czyli nieco wyżej niż wycena dokonana poprzez NFZ.

Na wykonanie biopsji musi się oczywiście zgodzić sama pacjentka, jak na każdą inną procedurę diagnostyczną. Bardzo istotna jest funkcja edukacyjna, którą poradnie chorób piersi mają do wypełnienia. O ile gdyż nagłaśnia się konieczność wykonania mammografii, to na temat biopsji już mówi się mało. to jest powodem tego, iż sporo pacjentek boi się jej wykonywania, co jest wywołane fałszywymi przekonaniami na ten temat, iż " iż rak boi się igły”, a więc ; iż na skutek wykonania biopsji rak może powstać lub "się rozsiać". W czasie gdy biopsja piersi jest sposobem bezpieczną i zalecaną poprzez takie organizacje jak WHO czy centra onkologii.

Biopsja cienkoigłowa nie zawsze znaczy koniec diagnostyki. Zdarza się ((regularnie, w sytuacjach gdy pobrany materiał nie jest wystarczający do postawienia ostatecznego rozpoznania albo gdy obraz kliniczny jest inny niż rezultat biopsji cienkoigłowej, ; iż trzeba rozszerzyć diagnostykę i wykonać biopsję pod kontrolą mammografu, biopsję gruboigłową czy otwartą. W niektórych sytuacjach materiał „z cienkiej igły” jest niewystarczający do stwierdzenia na pewno, ; iż zmiana jest niepodejrzana onkologicznie albo rezultat nie ma korelacji z obrazem klinicznym.

Gruboigłowa nieopłacalna

Biopsja gruboigłowa daje sposobność pobrania większej ilości materiały do badania histopatologicznego. sposób ta jest zazwyczaj realizowana u pacjentek, u których inne sposoby zawiodły, a więc nie dały nam pewnej odpowiedzi co do charakteru zmiany.

Biopsja gruboigłowa nie jest sposobem opłacalną. Wprawdzie sprzęt do jej wykonania nie jest bardzo drogi, na wydatki złożona jest cena pistoletu, wynosząca ok. 5-10 tys. złotych, i cena jednorazowych igieł, lecz 30 punktów, na które procedurę tę wycenił Narodowy Fundusz Zdrowia, nie pokrywa wydatków pełnej diagnostyki pobranego materiału (histopat, cytochemia i inne). Jedynie placówki, które mają sposobność hospitalizacji takich pacjentek, a więc szpitale, mogą tę metodę uczynić rentowną. Wydaje się więc, ; iż warto włączyć tą metodę do zakresu procedur realizowanych w placówce, ambulatoryjnie albo nie, i ograniczyć liczba pacjentek niepotrzebnie odsyłanych do innych placówek.

Biopsja otwarta to procedura, która bazuje na śródoperacyjnym obejrzeniu poprzez histopatologa materiału pobranego z piersi poprzez chirurga. to jest badanie wiążące się z zabiegiem operacyjnym.

Mammotomiczna w szpitalach

Nieco inna przypadek jest z biopsją mammotomiczną, która realizowana jest w kilku raptem placówkach w Polsce, przeważnie właśnie w placówkach z zapleczem szpitalnym. to jest sposób polegająca na pobraniu wycinka pod znieczuleniem miejscowym. Fakt, ; iż jest rzadko realizowana jest związany z jej opłacalnością. Wycena biopsji mammotomicznej dokonana poprzez NFZ nie pokrywa gdyż kosztu zakupu igły jednorazowej.

Jednak nie tylko względy finansowe są barierą przed większą popularnością tej sposoby, lecz
również wątpliwości, co do jej medycznej akceptacji. Ośrodki koordynujące mają na ten temat różne opinie. Nie wszyscy onkolodzy akceptują biopsje mammotomiczną piersi, jako metodę z wyboru w diagnostyce zmian podejrzanych piersi, aczkolwiek materiał pobrany w czasie badania jest dość obfity i pozwala na precyzyjną diagnostykę (badania histopatologiczne).

Biopsje czy to cienkoigłowe czy gruboigłowe powinny być traktowane w diagnostyce piersi na równi z mammografią i badaniem ultrasonograficznym, jako naturalny, >następny faza diagnostyki. To są sposoby szybkie, ogólnie akceptowane, dające dobre wyniki kliniczne,
w razie cienkoigłowej -
również opłacalne. Warto więc zainwestować w sprzęt i ekspertów wykonujących tego typu badania.










Czym jest Kolejny etap diagnostyki znaczenie w Leczenie K .