konsekwencje dyrektywy co to znaczy

Co to jest Konsekwencje dyrektywy pacjenci bez granic . Co znaczy: bez granic Mechanizm.

Czy przydatne?

Konsekwencje dyrektywy "pacjenci bez granic" definicja

Co znaczy:

przyrost kosztów NFZ na leczenie



skutki dyrektywy "pacjenci bez granic"





Mechanizm legislacyjny dyrektywy w kwestii transgranicznej opieki zdrowotnej, nazywanej powszechnie instrukcją „Pacjenci bez granic” ciągle trwa. Czas pokaże, w jakim kształcie będzie ona funkcjonować, jednak bez wątpienia z jej zapisami wiązać będzie się sporo istotnych konsekwencji.


Adam RozwadowskiAutor: Enel-Med



W obecnym kształcie instrukcja nakłada na państwa UE wymóg zwrotu wydatków poniesionych poprzez pacjenta, który korzysta z opieki zdrowotnej w dowolnym państwie wspólnoty i w każdej placówce. Jedynym warunkiem to jest, czy dana usługa mieści się w dziedzinie świadczeń, do których ubezpieczony jest uprawniony w swoim państwie. Każde kraj może samodzielnie podejmować decyzję o poziomie pokrycia wydatków usług medycznych. Z tego powodu wydatki transgranicznej opieki zdrowotnej są zwracane poprzez dany państwo do poziomu, na którym byłyby pokryte, gdyby te same usługi były świadczone na jego terytorium. W wyjątkowych przypadkach regulaminy zezwalają jednak na pełny zwrot wydatków opieki, nawet jeżeli przekraczają one ustalony limit.

Zapisy te wydają się złudnie proste. Zasady zwrotu wydatków usług medycznych określają poszczególne państwa członkowskie, a przyznane stawki są równe sumie, jaką zapłaciłoby kraj, gdzie pacjent jest ubezpieczony. Z drugiej jednak strony istnieje luka pozwalająca na zmianę zasad w tym zakresie. Każdy z państw członkowskich może gdyż ograniczyć wykorzystywanie nowych regulaminów, jeżeli ma to znaczenie dla interesu ogólnego danego państwie, a również ma prawo wskazać te świadczenia, z których korzystanie wymaga uprzedniej zgody (na przykład w razie hospitalizacji).

jeżeli instrukcja zostanie wprowadzona w obecnym kształcie, istnieją duże szanse na stworzenie sprawnego mechanizmu korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Pacjenci zyskają świadomość dotyczącą przysługujących im praw – będą mogli między innymi wybierać świadczeniodawców. Dodatkowo, co szczególnie istotne z punktu widzenia takich spółek jak Enel-Med instrukcja obejmuje zarówno publiczne, jak także niepubliczne placówki zdrowia.

Wejście w życie jej regulaminów wiąże się z różnymi ważnymi konsekwencjami. Dla pacjentów główna jest oczywiście sposobność korzystania z opieki medycznej w dowolnym państwie i miejscu – w tym w placówkach niepublicznych. Z kolei z perspektywy rynku prywatnej służby zdrowia, wprowadzenie dyrektywy przyczyni się do dalszego rozwoju całego sektora i powstawania nowych placówek i oddziałów. Nowe regulaminy staną się również czynnikiem stymulującym >>przyrost jakości oferowanych usług i pozwolą na przyśpieszenie przekształcenia szpitali publicznych w firmy prawa handlowego. Niestety, bezpośrednim skutkiem wejścia w życie dyrektywy będzie również >>>przyrost kosztów NFZ na leczenie. Wg szacunków rządu i specjalistów rynkowych, stawki te mogą sięgać nawet 3 mld zł rocznie, a więc stanowić wielkie obciążenie dla budżetu.

Niezależnie od swego ostatecznego kształtu, instrukcja „Pacjenci bez granic”, powinna stać się bodźcem do dalszego reformowania mechanizmu służby zdrowia – choćby z tego względu, iż >>>>przyrost kosztów Narodowego Funduszu Zdrowia wydaje się przesądzony. Zmiany w systemie są więc konieczne, gdyż w innym razie NFZ nie poradzi sobie z obciążeniem.









Czym jest Konsekwencje dyrektywy znaczenie w Leczenie K .