zapobiegać kontrolować co to znaczy

Co to jest Kontrolować i zapobiegać. Co znaczy: Kontrolować i zapobiegać Na temat roli pielęgniarek.

Czy przydatne?

Kontrolować i zapobiegać definicja

Co znaczy:

najważniejsza rola pielęgniarek epidemiologicznych



Kontrolować i zapobiegać





Na temat roli pielęgniarek epidemiologicznych, zapobiegania zakażeniom szpitalnym i podsumowania 12-letniej działalności z Mirosławą Malarą, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych rozmawia Magdalena Okoniewska.






Jakia jest rola pielęgniarki epidemiologicznej w placówce medycznej?

Współczesne problemy medycyny to również ryzyko zagrożenia zakażeniami szpitalnymi. Istnieje spora potrzeba rozwiązywania złożonych problemów bezpieczeństwa chorych leczonych we wszystkich rodzajach placówek medycznych. By sprostać wymaganiom, osoby zatrudnione na stanowisku pielęgniarki epidemiologicznej nie tylko muszą mieć wielkie doświadczenie zawodowe, lecz również muszą być adekwatnie przygotowane merytorycznie i są zobowiązane do stałego samokształcenia. Pielęgniarstwo epidemiologiczne to młoda, lecz bardzo prężnie rozwijająca się tematyka pielęgniarstwa. Pielęgniarki epidemiologiczne współuczestniczą w dynamicznym rozwoju tej dyscypliny pielęgniarstwa, przez podejmowanie inicjatyw i promocję efektywnych rozwiązań w dziedzinie profilaktyki i zwalczania zakażeń szpitalnych. Robota na stanowisku pielęgniarki epidemiologicznej wiąże się z koniecznością samodzielnego podejmowania istotnych, odpowiedzialnych i wymagających szybkiej reakcji decyzji. Wymaga specjalnych kwalifikacji i odpowiedniego wykształcenia. Systematycznie wzrasta rola pielęgniarki w realizacji wspólnego celu, jakim jest ochrona pacjenta i personelu medycznego przed zakażeniami szpitalnymi. Podnosimy kwalifikacje, lecz także pragniemy odczuwać satysfakcję z wykonywania zawodu. Chciałabym, by te dwie kwestie się równoważyły, by to, co wkładamy, inwestujemy, poświęcamy, szło w parze z tym, co otrzymujemy w zamian – pochwałę, awans i wynagrodzenia.



Czy każda placówka medyczna powinna zatrudniać pielęgniarki epidemiologiczne? Czy są regulaminy, które to nakazują i regulują?

W świetle regulaminów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. 234, poz.1570) wg art. 14 kierownicy szpitali albo zespołów zakładów opieki zdrowotnej, w skład których wchodzi szpital, są obowiązani do wdrożenia i zapewnienia funkcjonowania mechanizmu zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych, obejmującego pomiędzy innym powołanie i nadzór nad działalnością zespołu i komitetu kontroli zakażeń szpitalnych. W świetle artykułu art. 15 w skład zespołu kontroli zakażeń szpitalnych wchodzą: doktor jako przewodniczący zespołu. pielęgniarka albo położna jako specjalista ds. epidemiologii albo higieny i epidemiologii, w liczbie nie mniejszej niż jedna na 200 łóżek szpitalnych, diagnosta laboratoryjny jako specjalista ds. mikrobiologii, jeśli doktor, nie posiada specjalizacji z dziedziny mikrobiologii lekarskiej. W kwestii kwalifikacji członków zespołu kontroli zakażeń obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2004 r. Wobec powyższego, każdy szpital funkcjonujący w Polsce nie może istnieć bez specjalistycznego zespołu zajmującego się bezpieczeństwem epidemiologicznym. Należy podkreślić, iż zarówno Państwowa, Wojewódzka jak i Powiatowa Inspekcja Sanitarna jak i NFZ wymagają, by szpital spełniał kryteria określone poprzez obowiązujące regulaminy. Obniżenie jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych wskutek braku nadzoru epidemiologicznego skutkuje powiększenie zagrożenia dla pacjentów i personelu. Warto podkreślić, iż w świetle zwiększających się zagrożeń epidemiologicznych, zatrudnienie osoby w zespole kontroli zakażeń szpitalnych, która nie spełnia podanych mierników a jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo epidemiologiczne w szpitalu, należy ocenić jako działanie wysoce ryzykowne i niedopuszczalne. Jako prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych i Konsultant Wojewódzki w zakresie Pielęgniarstwa Epidemiologicznego chciałabym również dodać, że pielęgniarki epidemiologiczne muszą spełniać najwyższe wymogi w dziedzinie kwalifikacji jest to są specjalistami pielęgniarstwa epidemiologicznego albo higieny i epidemiologii, dodatkowo są zrzeszone w organizacji jaką jest Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych. Do ich obowiązków należy dbałość o szeroko rozumiane bezpieczeństwa epidemiologiczne placówki, opierające na nadzorze i sprawowaniu kontroli wewnętrznej, o wynikach której mają wymóg raportować kierownikowi szpitala.



Jakie zmiany, zdaniem Pani, powinny nastąpić by zapewnić sprawny nadzór, organizację i kontrolę zakażeń w placówkach służby zdrowia?

Do zrobienia jest jeszcze bardzo wiele. Gdybym mogła dzisiaj podać receptę na te wszystkie bolączki i problemy, byłoby cudownie. Uważam, iż w minionych okresie została wykonana poprzez nasze koleżanki wielka robota, lecz chcemy zrobić jeszcze więcej. Mam nadzieję, iż pielęgniarki epidemiologiczne dokonają następnego kroku, którego celem jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia. Przyczynia się do tego współudział w nauki personelu, współudział w doborze metod działań zapobiegawczych, przekazywanie informacji w dziedzinie działań identyfikacji zagrożeń i sposobów ich usuwania, nadzorowanie właściwego przebiegu obowiązujących standardów/ procedur i monitorowanie prowadzonej dokumentacji, określonej i wymagalnej standaryzacją procedur.



W jakim celu zostało utworzone Stowarzyszenie?

W pierwszej kolejności po to, by podejmować działania na rzecz rozwoju pielęgniarstwa epidemiologicznego i integrować środowisko pielęgniarek epidemiologicznych. Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych umożliwia podzielenie się istotnymi osiągnięciami indywidualnymi i zespołowymi, które mogą być używane jako wzór w codziennej pracy pielęgniarek epidemiologicznych. Sposobność osiągnięcia założonych celów istnieje przez czynny udział członków w organizowanych poprzez nas konferencjach, warsztatach, spotkaniach, a również na forum wydawanego poprzez nas kwartalnika.



Co się powiodło osiągnąć poprzez 12 lat działalności?

Stworzono silne Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych, wypracowano i umocniono pozycję pielęgniarki epidemiologicznej w oczach pracodawców i środowiska medycznego, dokonano wyboru konsultanta krajowego i 14 konsultantów wojewódzkich. To jest w najwyższym stopniu prężna ekipa specjalistek. Sporym zainteresowaniem ze względów merytorycznych cieszą się nasze coroczne zjazdy. Do osiągnięć zaliczamy również wydanie następnych zeszytów edukacyjnych, wzbogacenie kwartalnika „Pielęgniarka epidemiologiczna" jak także pozyskanie członków zwykłych i wspierających i reprezentowanie pielęgniarstwa epidemiologicznego na rożnych szczeblach działalności politycznej i socjalnej w państwie i na świecie. Pośrodku 12 lat działalności dzięki konsekwentnej realizacji założonych celów wzmocnione zostało stanowisko pielęgniarki epidemiologicznej



Jakie są aktualnie główne problemy pielęgniarstwa epidemiologicznego?

Brakuje nam jeszcze pewnych regulacji prawnych i standardów krajowych, programów informatycznych do rejestracji, informatyzacji szpitali, przekazywania większych środków na profilaktykę zakażeń szczególnie w dziedzinie środków ochrony indywidualnej pracowników, utrzymania higieny szpitalnej na właściwym poziomie, wdrażania nowych technik i technologii w dekontaminacji sprzętu i powierzchni. Istotna jest poprawa statusu zawodowego pielęgniarek epidemiologicznych. aktualnie stanowisko pielęgniarki epidemiologicznej znajduje się na 46 pozycji w taryfikatorze kwalifikacyjnym znajdującym się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki socjalnej z dnia 29 marca 1999 r. w kwestii kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Nadal nie została uregulowana podległość służbowa pielęgniarki epidemiologicznej. Wedle danymi z ankiety przeprowadzonej prze PSPE w roku 2001 i 2009 pielęgniarki epidemiologiczne podlegają dyrektorowi naczelnemu albo dyrektorowi do spraw lecznictwa (67% w 2001 r., 62 % w 2009 r.), pielęgniarce naczelnej (29,7% - 2001 r., 33,9 % - 2009 r.), innym pracownikom na przykład lekarzowi epidemiologowi (3,3 % - 2001 r., 4,1 % - 2009 r.). Nadal łączy się stanowiska - regulaminy ustawy nie nakazują kierownikom zatrudniać pielęgniarek epidemiologicznych na pełnym etacie. Przez wzgląd na powyższym stanowisko pielęgniarki epidemiologicznej łączone jest z innymi stanowiskami.



Jakie będą główne tematy poruszane w trakcie XIV Zjazdu Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych?

Zjazd będzie przebiegał pod hasłem: „Iść przed siebie, to oznacza mieć świadomość celu…” i poświęcony różnym aspektom prewencji zakażeń szpitalnych. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w zjeździe. Wszystkim koleżankom, kolegom i czytelnikom, życzę optymizmu i wiary i nadziei, iż uda się osiągnąć wszystkie zamierzone cele.



XIV Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych odbędzie się w Wiśle w dniach 3-5 kwietnia 2011 roku. Dziedzina Zjazdu poświęcona będzie różnym aspektom prewencji zakażeń szpitalnych. W programie przewidziano również przyjęcie sprawozdania zarządu Stowarzyszenia, sprawozdania finansowego za 2010 rok, sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej, podjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium Zarządowi i wystąpienie Konsultanta Krajowego w zakresie Pielęgniarstwa Epidemiologicznego. Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych działa od czerwca 1998 roku, kiedy to w Mierkach odbyło się jego zgromadzenie założycielskie. Stowarzyszenie liczy ok. 620 członków zwykłych, 6 członków honorowych i 10 członków wspierających.









Czym jest Kontrolować i zapobiegać znaczenie w Leczenie K .