medmarket gościł uczestników co to znaczy

Co to jest MedMarket gościł 250 uczestników. Co znaczy: uczestników Forum Szpitali Polskich.

Czy przydatne?

MedMarket gościł 250 uczestników definicja

Co znaczy:

Listopadowa narada przekształceniowa



MedMarket gościł 250 uczestników





Forum Szpitali Polskich MedMarket była jednym z najważniejszych spotkań 2011 roku kadry zarządzającej szpitalami publicznymi, funkcjonującymi w formule firm i organanów założycielskich. Wydarzenie zgromadziło powyżej 250 uczestników. Pośród nich był Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.








Forum Szpitali Polskich MedMarket 2011 już za nami. Poza dyrektorami szpitali i przedstawicielami organów założycielskich, uczestniczyli w nim prawnicy i spółki konsultingowe doradzające w procesie przekształceń. Partnerem strategicznym konferencji została firma PwC, a parterem kluczowym – Siemens Finance. Sponsorami kluczowymi imprezy zostali: LUX MED. Diagnostyka, SIMPLE i Medi Staff.

– Takie spotkania są najlepszą okazją do skonfrontowania swojego poglądu z punktem widzenia innych osób z branży. MedMarket to również dobra okazja do rozmów z organami założycielskimi szpitali i osobami stanowiącymi prawo w dziedzinie ochrony zdrowia o dalsze kierunki rozwoju zakładów opieki zdrowotnej – oceniał Janusz Atłachowicz, prezes zarządu Szpitala Powiatowego w Rawiczu.

Temat konferencji determinowany był wejściem w życie 1 lipca br. ustawy o działalności leczniczej, określającej, w jakim kierunku ma się rozwijać mechanizm ochrony zdrowia. Szpitale aktualnie działające w formie SP ZOZ–u zyskały rozwiązania prawne umożliwiające szybsze przekształcenie

w spółkę. Nowe regulaminy budzą jednak kontrowersje. Mamy gdyż do czynienia z nowoczesnymi i zazwyczaj niewiele znanymi w ochronie zdrowia narzędziami kierowania i nowym metodą myślenia: działalność lecznicza postrzegana jest jako interes, dostarczający wytwór jak najwyższej jakości. Placówki ochrony zdrowia przed podjęciem ostatecznej decyzji o zmianie formy prawnej muszą wziąć pod uwagę szereg czynników, od których zależy, czy to im się będzie opłacać.

Uczestnicy Forum MedMarket 2011 mieli niepowtarzalną okazję do uzyskania odpowiedzi na pytania, czy, kiedy i jak zmienić formę prawną.

Trzy panele, jeden cel

Program forum podzielony był na trzy sesje tematyczne. Pierwsza dotyczyła

prawnych podstaw procesu przekształcenia SP ZOZ w spółkę. W trakcie drugiej sesji została poruszona sprawa właściwego przygotowania procesu przekształcenia szpitala publicznego w spółkę, a trzecia dotyczyła najważniejszych warunków powodzenia procesu przekształcenia SP ZOZ. Każdą sesję kończył panel dyskusyjny. W przerwach między poszczególnymi blokami tematycznymi uczestnicy forum w rozmowach kuluarowych żywo rozmawiali o sytuacji w ochronie zdrowia. W trakcie indywidualnych spotkań dyrektorzy mogli przeanalizować problemy dotyczące placówki, którą kierują i zderzyć się z innymi opiniami i przebytymi doświadczeniami.

Sesja I

Aspekty prawne przekształceń

narada rozpoczęła się wystąpieniem wiceministra zdrowia Jakuba Szulca na temat prawnych podstaw procesu przekształcenia SP ZOZ.

– Nie twierdzę, iż każdy szpital potrzebuje przekształcenia. Na początku trzeba zadać sobie pytanie, jak może skorzystać na zmianie formy prawnej, a dopiero potem podejmować konkretne decyzje. Nie chcemy, by ustawę o działalności leczniczej traktowano jako lek na całe zło. Jeżeli SP ZOZ jest źle zarządzany, to firma z automatu nie uzdrowi sytuacji. – przestrzegał Jakub Szulc.

Zwracał również uwagę, iż resort, tworząc ustawę, chciał doprowadzić do sytuacji, gdzie przy kierowaniu jednostką ochrony zdrowia uda się odejść od restrykcyjnego podejścia administracyjno– prawnego do kierowania w sposób bardziej funkcjonalny. – firma wymusza systemy działania, których w SP ZOZ nie ma. Oprócz tego w firmie jest inne podejścia zarówno kadry zarządzającej, jak i samej załogi. Dzięki ustawie o działalności leczniczej skrócił się także mechanizm przeobrażenia szpitala z SP ZOZ na spółkę. Nie ma żmudnej likwidacji, jest płynne przejście z jednej formy prawnej w drugą – przekonywał Jakub Szulc.

Po wystąpieniu wiceministra odbył się panel dyskusyjny z udziałem między innymi Krzysztofa Motyla, dyrektora medycznego szpitala miejskiego w Bydgoszczy, Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Porady Lekarskiej, Izabeli Klisowskiej, głównego specjalisty w Wydziale Restrukturyzacji Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, Bernarda Waśki, dyrektora medycznego firmy PwC.

Dyskutowano między innymi o kwestii roszczeń wierzycieli wobec szpitali, które mogą wywołać przekształcenia w firmy kapitałowe. – Samorządy mogą czekać z decyzją o przekształceniu aż wierzyciele zwrócą się o zapłatę. Ustawa nie nakłada na nie sankcji, jeżeli nie pokryją ujemnego wyniku finansowego placówki i nie przekształcą jej w spółkę. Ustala jednak, do kiedy takie działanie powinno zostać podjęte. To stanowi podstawę dla wierzycieli do sądowego dochodzenia roszczeń – mówiła Izabela Klisowska.

Uczestnicy panelu zwracali również uwagę, iż sądy kwestionują przekształcanie SP ZOZ w firmy z racji na to, iż firma ma mniejsze możliwości uniknięcia zapłaty za przyjęte wyroby i usługi.

Sesja II

Przygotowanie SP ZOZ do przekształcenia

W trakcie drugiej sesji Jarosław Wach, wicedyrektor w dziale doradztwa biznesowego firmy PwC mówił o ważności audytu jako elementu niezbędnego w skutecznym kierowania placówką.

– Główne jest obserwowanie otoczenia i podejmowanie dobrych decyzji w odpowiednim momencie. by jednak efektywnie zarządzać spółką, trzeba dokonywać analiz. Dzięki nim można ustalić, w jakim kierunku szpital powinien się rozwijać. Szpitale potrzebują audytu. Zalety korzystania z niego są wielkie, aczkolwiek oczywiście doradcy nie mają gotowych recept – tłumaczył Jarosław Wach.

Po jego wystąpieniu rozgorzała dyskusja. W panelu glos zabrali między innymi : Marcin Kuta, dyrektor szpitala specjalistycznego im. E. Szczeklika w Tarnowie, Małgorzata Bartoszewska–Dogan, dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku, Barbara Kopczyńska, dyrektor szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej i Monika Sokulska, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Małgorzata Bartoszewska–Dogan podkreślała, iż stabilny mechanizm finansowy jest istotny z punktu widzenia działalności szpitala, w czasie gdy w realiach polskich kontraktowanie przy zmienianych zakresach praktycznie dzieje się co roku. Natomiast Monika Sokulska zwracała uwagę, iż decyzje dotyczące dodatkowego kapitału dla tworzonej firmy powyżej wycenę majątku do niej wnoszonego podejmuje samorząd, mający pod opieką również inne sektory poza ochroną zdrowia.

Sesja III

Najważniejsze warunki powodzenia procesu przekształcenia SP ZOZ

Ostatni z bloków tematycznych dotyczył roli organu założycielskiego w procesie przekształceń. Przedstawiony został między innymi : case study zmiany formy prawnej Zamojskiego szpitala Niepublicznego. Krzysztof Tuczapski, pierwszy prezes zarządu tej placówki, a aktualnie dyrektor lubelskiego OW NFZ zwracał uwagę, iż sporym atutem działania w firmie jest szybka decyzyjność.

– W wielu sytuacjach podejmowałem decyzje sam, w innych potrzebowałem

akceptacji porady nadzorczej, lecz to nie to samo co porada socjalna. Zmiana formy

prawnej daje sporo wymiernych korzyści. Po pierwsze – daje impuls do przeprowadzenia restrukturyzacji zatrudnienia i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych. Nie powinniśmy bać się zmian – mówił Krzysztof Tuczapski i zaznaczył, iż właściciel nie będzie dotował firmy, więc nie ma co liczyć na dodatkowe kapitał.

Podobnie uważali Mariusz Paszko, aktualny prezes szpitala i prezydent Zamościa Marcin Zamoyski.

– Prowadzenie firmy jest trudne. jeżeli przypadek wymaga, to trzeba zwyczajnie zacisnąć pasa – powiedział Mariusz Paszko.

– Szpital musi utrzymać własne wydatki w ryzach sumy zakontraktowanej poprzez NFZ. Można to czynić na sporo sposobów i to się udaje. Istotne jest np., by znaleźć luki w systemie kosztów, poprzez które niepotrzebnie są wydawane kapitał. Do tego jest jednak potrzebny właściwy nadzór, a taki jest łatwiej wyegzekwować w firmie – oceniał natomiast aktualny na konferencji prezydent Marcin Zamoyski.

W trakcie tej sesji omówiony został również sytuacja przekształcenia szpitala

ełckiego w spółkę. – Przed przekształceniem w spółkę w szpitalu panowała ciężka atmosfera. Placówka miała około 11 mln zł długu. aktualnie szpital bilansuje się. Pośrodku 11 lat działania firmy powiększyła się między innymi : liczba miejsc stacjonarnych, o 50 procent natomiast wzrosła liczba hospitalizowanych osób. Myślę, iż to, że jako firma radzimy sobie o sporo lepiej niż działając w formie SP ZOZ, wynika raczej z tego, iż sami musimy za siebie odpowiadać.

Z zazdrością patrzę na warunki, w jakich teraz mogą się przekształcać SP ZOZy. aktualnie mogą one czerpać z doświadczenia i możliwości, jakie daje Ustawa o działalności leczniczej. Szpitale nie ponoszą ryzyka pionierstwa, odmiennie niż w naszym przypadku – opowiadał Andrzej Bujnowski, prezes zarządu firmy

Pro–Medica zarządzającej ełcką placówką.










Czym jest MedMarket gościł 250 znaczenie w Leczenie M .