możliwe większe wydatki leki co to znaczy

Co to jest Możliwe większe wydatki na leki szpitalne. Co znaczy: opłaty na leki szpitalne Ustawa.

Czy przydatne?

Możliwe większe wydatki na leki szpitalne definicja

Co znaczy:

regulaminy prawa negatywne dla szpitali



Możliwe większe opłaty na leki szpitalne





Ustawa refundacyjna, obowiązująca od 1 stycznia 2012 roku, może wywołać, iż szpitale zmuszone zostaną do ponoszenia większych wydatków związanych z zakupem leków lub nawet nie będą miały czym leczyć swoich pacjentów. Nowa ustawa oprocz niejasności wprowadza mechanizm limitów.




Katarzyna SabiłłoAutor: Katarzyna Sabiłło



>>regulaminy niejasno określają charakter cen i marż leków refundowanych w relacji do leków nabywanych poprzez szpitale. Co prawda wedle komunikatem Ministerstwo Zdrowia należy uznać, że to są ceny i marże max., jednak kary grożące za żadne zmiany cen urzędowych efektywnie ograniczają zaufanie do komunikatów.


Nowa Ustawa wprowadza mechanizm limitów, znany dotychczas jedynie aptekom otwartym, także w odniesieniu do leków nabywanych poprzez szpitale; to skutkuje, iż szpital nie może kupić za cenę wyższą niż cena leku wyznaczającego limit.


Trzeci niepokojacy czynnik stanowi niedokładne uregulowanie kwestii możliwości udzielenia rabatów i upustów szpitalom. Art. 49.3 o zakazie zachęt, pomimo iż w ogóle nie dotyczy "świadczeniodawców" rozpoczął funkcjonować, jakby miał do nich wykorzystanie. W razie założenia, potwierdzonego już poprzez Ministerstwo Zdrowia, iż ceny i marże mają charakter cen i marż max., udzielanie upustów i rabatów powinno być naturalne i oczywiste, jednak wg interpretacji MZ niestety nie jest. Szpitalne ceny są więc max., lecz nie wiadomo, w jaki sposób na mocy prawa je obniżyć.


następnym niekorzystnym aspektem jest zamieszanie interpretacyjne dla tak kluczowej, w razie szpitali, kwestii, jaką są darowizny. Ten sam art. 49.3 nie odnoszący się do świadczeniodawców, a który zakazuje darowizn, jest wadliwie interpretowany jako zakaz darowizn dla szpitali, pomimo iż dla wielu polskich szpitali taka forma nabywania leków albo sprzętu medycznego jest wręcz najważniejsza.


Co do grupowania leków szpitalnych, skutek jest taki, iż nawet przy założeniu, iż ceny leków nabywanych poprzez szpitale mają charakter cen i marż max., a więc mogą być nabywane poprzez szpitale po cenie niższej, to jednak szpital może dokonać zakupu jedynie do wysokości ceny produktu wyznaczającego limit w danej ekipie. Można oczywiście założyć, iż każdy wytwórca będzie chciał obniżyć cenę do poziomu limitu, by znaleźć się w zasięgu możliwości szpitala. Problem jednak bazuje na tym, iż w razie grup limitowych, gdzie fundamentem limitu będzie bardzo niedrogi wytwór (na przykład: 700 proc. różnicy w cenie), jest bardzo niewiele prawdopodobne, by wytwórca produktu droższego zdecydował się na tak sporą obniżkę. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak zakup produktu stanowiącego limit albo tańszego. Może to w wielu sytuacjach oznaczać pozbawienie możliwości leczenia innymi produktami, regularnie nie posiadającymi swoich odpowiedników, w razie których wymiana wymaga dodatkowych badań ("ustawienie" pacjenta na odpowiedniej dawce) albo może okazać się wręcz negatywna dla pacjenta.


przez "sztywne- max." ceny, możliwości nabywania leków poprzez szpitale na drodze przetargów, po jak najniższej cenie, zostały także poważnie ograniczone. Wybrane hurtownie twierdzą nawet, iż nie mogą sprzedać leków taniej, niż wynika to z ceny urzędowej uznając, że także w razie szpitali obowiązują ceny sztywne. W takiej sytuacji szpital jest wręcz zmuszony do zakupu „limitodawcy". Inne hurtownie obniżają ceny, lecz tylko do limitu, co regularnie okazuje się bardzo negatywne dla szpitala, który do chwili obecnej sporo pozycji kupował po cenach niższych, niż wyznaczony obecnie limit.


Zakaz stosowania darowizn, upustów i rabatów wadliwie zastosowany w odniesieniu do szpitali będzie oznaczać blokadę jakiejkolwiek pomocy. Wybrane oddziały szpitalne w ogóle będą pozbawione leków, jeżeli pozbawi się je możliwości korzystania z leków przekazywanych w formie darowizn.


Jak widać z powyższego opisu, >>>>regulaminy ustawy refundacyjnej mogą mieć bardzo negatywny wpływ na kondycję finansową szpitali. W momencie obecnej szpitale wykorzystują jeszcze zapasy leków z 2011 roku, lecz już zaczynają zdawać sobie sprawę z istoty problemu. Rzeczywista skala będzie widoczna po wyczerpaniu się zapasów, a więc za około miesiąc - w marcu 2012 roku.


Na tę, już i tak nieciekawą, sytuację za chwilę nałoży się chaos przekształcenia wszystkich programów terapeutycznych zdefiniowanych „per dolegliwość” na programy lekowe zdefiniowane „per lek”. To następna gigantyczna operacja prawna i związana z kontraktowaniem, która musi się wydarzyć przed 1 lipca 2012 roku., a nie wiemy jeszcze dosłownie nic, w jaki sposób Ministerstwo Zdrowia zamierza ją przeprowadzić.










Czym jest Możliwe większe wydatki na znaczenie w Leczenie M .