diagnostyka innowacyjna co to znaczy

Co to jest Najbardziej innowacyjna diagnostyka. Co znaczy: stopniu innowacyjna diagnostyka Na temat.

Czy przydatne?

Najbardziej innowacyjna diagnostyka definicja

Co znaczy:

Diagnostyka układu mięśniowo-szkieletowego



w najwyższym stopniu innowacyjna diagnostyka





Na temat specyfiki diagnostyki obrazowej układu mięśniowo-szkieletowego i piersi, metod badania, wydatków i najnowszych osiągnięciach tej dziedziny z prof. Adamem Greenspanem rozmawia Magdalena Okoniewska.








Dlaczego dziedzina wrześniowego Sympozjum będzie dotyczyła akurat diagnostyki obrazowej układu mięśniowo-szkieletowego i piersi? Czy to jest tematyka, która aktualnie szczególnie się rozwija?

W ostatnich latach zauważamy szczególnie błyskawiczny rozwój w zakresie diagnostyki obrazowej, lecz >>w najwyższym stopniu innowacyjne osiągnięcia technologiczne są widoczne w dziedzinie diagnostyki układu mięśniowo-szkieletowego i piersi. Dotyczy to w szczególności nowych aplikacji badania rezonansu magnetycznego i badania ultrasonograficznego w diagnostyce a również możliwości oceny różnorodności występujących nieprawidłowości. Np. w diagnostyce układu mięśniowo-szkieletowego sposoby służące poprzez radiologów są wzbogacane poprzez wciąż udoskonalane techniki tomografii komputerowej, jej wariantu spiralnego i 3D, poprzez wprowadzanie 64 rzędowych tomografów, wysoko specjalistycznych rozwiązań w dziedzinie tomografii komputerowej ( np. flat-panel volume CT), tomograficznego badania angiograficznego, badań realizowanych dzięki PET/CT (pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową) czy PET/MRI. (pozytonowa tomografia emisyjna połączona z badaniem rezonansu magnetycznego) i podobnych wysoko rozwiniętych metod obrazowania. W diagnostyce piersi także widoczny jest rozwój technologiczny, raczej związany z wprowadzeniem cyfrowej mammografii, ultrasonografii czy badań rezonansu magnetycznego. To wszystko sprawiło, iż postanowiliśmy zorganizować konferencję poświęconą różnorodnym metodom diagnostycznym dotyczących właśnie diagnostyki obrazowej układu mięśniowo-szkieletowego i piersi.


Czym charakteryzuje się diagnostyka obrazowa układu mięśniowo-szkieletowego i piersi?

Diagnostyka ta charakteryzuje się stosowaniem różnego rodzaju metod obrazowania, takich jak konwencjonalna radiologia, tomografia komputerowa, ultrasonografia, scyntygrafia, pozytonowa tomografia komputerowa i badanie rezonansu magnetycznego. sposoby te służące są pomiędzy innymi do diagnozowania i określania skali schorzenia, obejmującej uraz, zakażenie, zaburzenia metabolizmu i łagodne i złośliwe nowotwory (guzy).


Od czego zależy wybór sposoby i która z nich jest >>>w najwyższym stopniu efektywna?

Różne sposoby obrazowania mają różne wykorzystanie w zależności od okoliczności. Wybrane są bardziej pomocne w wykrywaniu niewielkich zmian, inne są bardziej efektywne do oceniania postępów w terapii, wybrane nie mogą być służące w ustalonych przypadkach (tak jak ( np. rezonans magnetyczny nie jest wskazany u pacjentów z metalowymi klamrami w mózgu albo innymi metalowymi implantami w ciele, tomografia może być niewskazana u kobiet w ciąży i tak dalej). Generalnie efektywność techniki diagnostyki obrazowej zależy od jej użycia w odpowiednim momencie i od wiedzy, która sposób jest lepsza do wykrycia ustalonych zmian, ich lokalizacji i rozmieszczenia w kośćcu i która lepiej pokazuje rozwój leczenia albo niebezpieczeństwo możliwych komplikacji. Użycie każdej z tych metod może być również determinowane poprzez znajomość wrażliwości prowadzonych technik, rozwiązań przestrzennych, rozdzielczości i zniekształceń w obrazowaniu występujących między wieloma czynnikami. I nie można zapominać o roli wydatków w badaniach radiologicznych, zarówno tych ponoszonych poprzez instytucje jak i poprzez indywidualnych pacjentów.


Od czego zależą wydatki badań?

wydatki badań radiologicznych zależą przede wszystkich od wydatków wyposażenia, wydatków zatrudniania osób wykonujących badania i ekspertów radiologów zajmujących się ich interpretacją. ( np. badanie ultrasonograficzne kolana realizowane u pacjenta przy zastosowaniu przenośnego sprzętu może być o sporo tańsze od radiografii kontrastowej tego samego kolana wykonywanej w specjalnie wyposażonej pracowni radiologicznej w obecności personelu technicznego i radiologa. Generalnie badanie rezonansu magnetycznego jest droższe niż badanie dzięki tomografu komputerowego, badanie dzięki PET’/CT jest droższe niż badanie tomografem komputerowym, badanie tomografii jest droższe niż badanie dzięki radioizotopów. Najtańsze jest konwencjonalne badanie radiologiczne i badanie ultrasonograficzne, jednakże mogą występować różnice zależne od miejsca, gdzie badania są realizowane, ( np. czy to jest centrum uniwersyteckie, mniejszy szpital czy prywatny przychodnia.


Czy wiedza polskich ekspertów z tej dziedziny odbiega od wiedzy ekspertów z USA czy państw Europy Zachodniej?

W ostatnich latach, szczególnie na skutek intensywniejszych międzynarodowych kontaktów polskich naukowców i powszechnego dostępu do Internetu nie ma istotnej różnicy w fachowości i wiedzy polskich radiologów w porównani z tymi z Europy Zachodniej czy USA. W zasadzie właśnie to sympozjum, które będzie organizowane we wrześniu w Warszawie z udziałem międzynarodowych ekspertów, będzie również pokazywać zwiększającą się pozycję polskich naukowców w tej dziedzinie.


Czy wyposażenie placówek medycznych w Polsce w sprzęt diagnostyczny jest porównywalne do tego, które posiadają placówki zagraniczne?

Wydaje mi się, iż wciąż panuje przepaść w dostępności do >>>>w najwyższym stopniu zaawansowanych metod diagnostyki obrazowej w Polsce w porównaniu ( np. do USA. Tym niemniej jednak pośrodku ostatnich pięciu lat dokonał się w tym względzie pewien rozwój.


Które spośród zagadnień, które będą poruszane w trakcie Sympozjum, uważa pan za główne?

w trakcie Sympozjum prezentowanych będzie kilka >>>>>w najwyższym stopniu obecnych zagadnień z zakresu diagnostyki obrazowej. Przedstawiane będą zarówno najnowsze osiągnięcia w dziedzinie badań rezonansu magnetycznego i badania ultrasonograficznego używanego do diagnostyki i ustalenia stopnia zaawansowania zmian w kościach, stawach i tkankach miękkich jak i praktyczne i klinicznie sprawdzone najnowsze sposoby w dziedzinie mammografii, ultrasonografii i rezonansu magnetycznego piersi. ( np. prof. Lenne Steinach z USA będzie prezentował najnowsze podejście do badania rezonansu magnetycznego oceniającego stopień zaawansowania zmian w obrębie ręki, łokcia i ramienia. prof. Hernig Imhof z Austrii będzie prezentował ostatnio rozpoznany tzw. syndrom udowo-panewkowy (femoro-acetabular). prof. Carlo Martinoli z Włoch będzie dyskutował o osiągnięciach Stanów Zjednoczonych w dziedzinie różnorodności badań stawów i polskich postępach w tym zakresie. prof. Jerzy Walecki z Warszawy i Marek Sąsiadek z Wrocławia przedstawią temat urazowych i nieurazowych uszkodzeń kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Światowej sławy ekspert z dziedziny diagnostyki obrazowej piersi prof. Laszko Tabor ze Szwecji będzie prezentował najnowsze osiągnięcia dotyczące właśnie tego zagadnienia.


Kto będzie uczestniczył w Sympozjum?

Uczestnikami konferencji będzie ok. 350 lekarzy, zarówno z publicznych jak i prywatnych placówek medycznych.













Czym jest Najbardziej innowacyjna znaczenie w Leczenie N .