tylko kredyty szpitali co to znaczy

Co to jest Nie tylko kredyty dla szpitali. Co znaczy: kredyty dla szpitali Z Tatianą Piechota.

Czy przydatne?

Nie tylko kredyty dla szpitali definicja

Co znaczy:

obszar finansowy otwiera się na rynek medycznych



Nie tylko kredyty dla szpitali





Z Tatianą Piechota, udziałowcem i prezesem zarządu i Iwoną Załuska, udziałowcem i pełnomocnikiem firmy Upper Finance Med Consulting na temat perspektyw rozwoju rynku usług medycznych i możliwości finansowania inwestycji rozmawia Magdalena Okoniewska.








firma Upper Finance Consulting działa od powyżej czterech lat. Od początku świadczyła usługi również dla rynku medycznego. Dlaczego zdecydowałyście się Panie na wydzielenie odrębnej spółki Upper Finance Med Consulting zajmującej się właśnie tym rynkiem?

Iwona Załuska: Rzeczywiście, od początku naszej działalności prócz usług dla rynku nieruchomości, oferowałyśmy również pozyskiwanie finansowania dla klientów z rynku medycznego. Były to w pierwszej kolejności prywatne szpitale, lecz również inne placówki, takie jak np. domy spokojnej starości. Naszymi klientami są zarówno firmy giełdowe jak i mniejsze podmioty. Gdyż zapotrzebowanie na tego typu usługi na rynku medycznym wciąż się powiększa, stało się to bodźcem do wydzielenia zajmującej się tym osobnej firmy. >firma Upper Fnance Med Consulting została utworzona właśnie w celu pozyskiwania finansowania dla branży medycznych, a konkretnie dla szpitali.



Ile projektów dotychczas powiodło się zrealizować?

Tatiana Piechota: Dla placówek medycznych powiodło nam się pozyskać środki finansowe w wysokości kilkuset mln złotych. Były to środki z różnych źródeł, takich jak obligacje, kredyty, leasing. Pośrodku całej naszej działalności, we wszystkich obszarach, a więc w dziedzinie finansowania nieruchomości komercyjnych, hoteli, centrów handlowych czy logistycznych nasi klienci otrzymali dzięki naszej pomocy ok. 2,5 mld zł.

Czy branża bankowa jest zainteresowana finansowaniem inwestycji na rynku medycznym?

?e: Gdy rozpoczynałyśmy działalność branża finansowa podchodziła do inwestycji na rynku medycznym z sporą rezerwą. W tej chwili się to wymienia i branża finansowa otwiera się na rynek medyczny. Największym zainteresowaniem banków cieszą się szpitale prywatne. Banki są chętne do udzielania finansowania na budowę, rozbudowę czy na sprzęt.



Jak oceniacie Panie rynek medyczny w porównaniu do innych rynków, na których działacie?

TP: Pozyskujemy finansowanie dla rynku nieruchomości, dla spółek deweloperskich, dla hoteli, galerii handlowych, centrów logistycznych. W porównaniu z tymi inwestycjami rynek szpitali, jest rynkiem najtrudniejszym, w najwyższym stopniu kapitałochłonnym, z najdłuższym procesem, z największymi poręczeniami i największymi zabezpieczeniami.



Skoro to jest trudny rynek, to oznacza, iż jest na nim miejsce dla takiej spółki jak Upper Finance Med. Consulting…

?e: Precyzyjnie. Oferujemy usługi opierające na koordynacji całego procesu od początku do końca. Dajemy własną rekomendację przed złożeniem wniosku, przed pozyskaniem finansowania. Sprawdzamy wszystkie oferty na rynku i wybieramy idealną, razem z klientem. idealną, a więc taką, która gwarantuje efekt klientowi. Branża ta jest trudna, oprócz tego menadżerowie szpitali wciąż słyszeli, iż nie ma dla nich pieniędzy, iż nikt nie chce ich finansować.



Jaka jest skuteczność działań spółki?

TP: Nasza dotychczasowa skuteczność wynosi 100 proc., gdyż każdy projekt, którym się zajęłyśmy, otrzymał finansowanie. Jednak podjęcie działań poprzedza precyzyjna badanie. Jeżeli projekt, wg nas, nie ma szans na realizację, to się go nie podejmujemy. Mamy odpowiednią renomę i pośród banków panuje opinia, iż jeśli już się czymś zajęliśmy, to oznacza to, iż jest do dobry projekt. Banki wiedzą, iż nie podejmujemy się słabych projektów, które niosą ze sobą ryzyko finansowe. Procedury bankowe, finansowe są tak skomplikowane, iż spółki, które zajmują się różnym zakresem działalności, chętnie korzystają z usług Upper Finance Med Consulting . Spośród 15 osób zatrudnionych w naszej spółce, jednym projektem zajmuje się 5 osób. Przygotowaniem dokumentacji finansowej zajmują się doświadczeni bankowcy i finansiści, którzy tworzą nasz zespół. oprócz tego płaca pobieramy dopiero po uzyskaniu finansowania dla klienta. Ponosimy więc ryzyko na równi z klientem. Co jest również istotne – nie mamy odpływu klientów. Jeżeli klient się z nami zwiąże, to wraca po następne instrumenty finansowe. Dbamy także o osobiste stosunki z każdym klientem, co jest kluczem do sukcesu.



Co jest istotne przy pozyskiwaniu finansowania na rynku medycznym?

?e: Priorytetem są przychody, a więc kontrakt, i zabezpieczenia. Ci, którzy chcą budować szpitale i chcą się rozwijać, muszą mieć świadomość, iż w tym celu będą potrzebne zabezpieczenia hipoteczne, poręczenia a w przyszłości kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.



A jeżeli szpital zakłada, iż będzie działał bez kontraktu z NFZ?

TP: Bardzo ciężko jest pozyskać finansowanie dla takich klientów. Wtedy gdyż wymagane są większe zabezpieczenia i większe poręczenia, do momentu uzyskania określonym przychodów poprzez szpital, i zdecydowanie większy wkład własny. jeżeli szpital zamierza starać się o kontrakt z NFZ, jest zdecydowanie lepiej postrzegany. Kontrakt jest źródłem stałego przychodu. Trudnym elementem może być to, iż kontrakty są zawierane czasowo, maksymalnie na 3 lata.



Jednak nowo powstający szpital nie od razu otrzymuje kontrakt z NFZ…

?e: Rzeczywiście, problemem to jest, iż gdy prywatny inwestor stara się o kredyt na budowę szpitala, tj. to jeszcze okres przed podpisaniem kontraktu. NFZ gdyż zawiera umowę z placówką, wówczas gdy jest ona już wybudowana, zaopatrzona, ma zatrudnionych ekspertów i spełnia określone wymogi. lecz mamy na swoim koncie kilka takich projektów, kiedy banki, pomimo takich ograniczeń, zaakceptowały wniosek i placówki dostały finansowanie.



Dotychczas nie realizowaliście Panie projektów dla publicznych szpitali…

TP: To prawda, dotychczas naszymi klientami były placówki prywatne. Starałyśmy się dotrzeć do najlepszych placówek, ponieważ one pokazują w jakim kierunku idzie branża, Jednak aktualnie prowadzimy rozmowy również z placówkami publicznymi i mamy nadzieję, iż zaowocują one zrealizowanymi projektami, na co są spore szanse. Rynek prywatnych placówek to mały rynek, choć bardzo perspektywiczny.



a więc prywatne placówki także mają problem z pozyskaniem finansowania?

?e: Tak, to wynika z faktu, iż cała branża medyczna jest wciąż postrzegana jako niewiele atrakcyjna, w porównaniu do innych, a wszystkie placówki medyczne są niejako „wrzucone do jednego worka”. Jednak pojawiła się już tendencja to wydzielenia spośród tej ekipy szpitali prywatnych, które są postrzegane jako odrębny segment, jako placówki lepsze niż publiczne. Nie wiem, czy pod kątem pozyskania finansowania to jest dobry podział. Trudno na razie to powiedzieć, myślę, iż na to pytania odpowiemy sobie za kilka miesięcy, gdy zrealizujemy więcej projektów dla publicznych placówek. Mamy nadzieję, iż uda nam się przekonać banki do podziału placówek nie na prywatne i publiczne, lecz na dobre i na złe. Instytucje finansowe powinny podchodzić do placówek medycznych indywidualnie, są gdyż zarówno szpitale dobrze zarządzane, które zostały zrestrukturyzowane, nie posiadają zadłużenia i takie, które mają problemy finansowe.



Kredyty to nie jedyne źródło finansowania dla placówek medycznych…

TP: Zgadza się, dla naszych klientów mamy również inne propozycje. Bardzo spore jest np. zainteresowanie obligacjami korporacyjnymi. Pod tym względem rynek kapitałowy jest bardzo otwarty na branżę medyczną. Inwestorzy oceniają branżę medyczną jako bardzo rozwojową i intratną. Nasza rola jest taka sama jak przy pozyskiwaniu kredytu,
a więc przygotowujemy cały mechanizm, dokumentację, zbieramy informację z rynku, sprawdzamy, która organizacja finansowa przeprowadzi daną emisję.



Czy to jest finansowanie droższe niż kredyt?

?e: Tak, to jest finansowanie najczęściej droższe od kredytu o ok. 30 proc., choć nie to jest reguła. Finansowanie kredytem bankowym, jeżeli chodzi o szpitale, dotyczy 10-15 lat, z kolei w razie obligacji to jest pomiędzy rokiem a siedmiu latami. Jednak obligacje są bardzo elastycznym wytworem. W porównaniu z kredytem bankowym >firma ma wiele większą swobodę w wydatkowaniu tych środków.



Czy obligacje są upubliczniane na rynku Catalyst?

TP: Od decyzji emitenta zależy czy obligacje te zostaną upublicznione na rynku Catalyst, może to być korzystne zarówno dla niego jak i inwestorów



Czy szpitale korzystają z tego metody?

TP: Tak mamy na swoim koncie kilka takich projektów, część z nich będzie notowana na rynku Catalyst

Główne jest więc podejście indywidualne….

?e: Zgadza się. Dobór odpowiedniego instrumentu finansowego jest bardzo istotny. Trzeba wziąć pod uwagę ogólną sytuację firmy, co jest dla firmy dobre, czy finansowanie pozwoli się firmie błyskawicznie rozwijać, jakie ma plany na przyszłość, jaką ma strategię działania. Staramy się dostarczyć wytwór, który będzie dobry nie tylko teraz, lecz taki, który np. za pięć lat nie okaże się problemem.



Czy leasing dotyczy tylko sprzętu?

TP: Leasing nie dotyczy tylko sprzętu, lecz również to jest leasing zwrotny nieruchomości. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Przynosi ono bardzo sporo korzyści. W tej chwili jesteśmy w czasie przygotowania oferty leasingu zwrotnego nieruchomości szpitalnej dla prywatnego klienta.



Czym jest różna oferta spółki Upper Finance Med Consulting od tego, co proponują inne spółki oferujące usługi finansowe dla szpitali?

TP: My mamy w swojej ofercie wszystkie źródła finansowania jakie są dostępne na rynku i wybieramy taki wytwór, który jest najlepiej dostosowany do potrzeb klienta.



Obserwując rynek medyczny, jakie tendencje Panie zauważacie?

?e: Wiążąc działalność naszych dwóch spółek - Upper Finance Consulting i Upper Finance Med Consulting widzimy spore zainteresowanie deweloperów rynkiem medycznym. Coraz więcej spółek chce budować szpitale dla operatorów albo stawiać obiekty i wynajmować je później dla konkretnego operatora. Zainteresowanie tego typu działalnością jest spore zarówno ze strony deweloperów jak i pośród prowadzących placówki medyczne. Dotąd panowała taka tendencja, iż trzeba mieć własny szpital działające we własnym budynku. z kolei aktualnie operatorzy firm medycznych rozważają sposobność wynajmowania pomieszczeń na własną działalność. Takie rozwiązanie ma sporo pozytywnych stron. oprócz tego obserwujemy spore zainteresowanie polskim rynkiem medycznym ze strony inwestorów zagranicznych.



Jak widzicie Panie postęp działalności firmy Upper Finance Med Consulting?

TP: Branża medyczna jest bardzo perspektywiczna, podmioty, które dziś są na rynku planują dynamiczny postęp, pojawiają się kolejni „gracze”, placówki publiczne są komercjalizowane, coraz więcej inwestorów chce wejść na rynek medyczny i umacniać własną pozycję. Taki stan rzeczy gwarantuje zapotrzebowanie na nasze usługi.










Czym jest Nie tylko kredyty dla szpitali znaczenie w Leczenie N .