sygnalizatory niezbędne co to znaczy

Co to jest Niezbędne sygnalizatory. Co znaczy: sygnalizatory W świetle obowiązujących regulaminów.

Czy przydatne?

Niezbędne sygnalizatory definicja

Co znaczy:

Informowanie o nieprawidłowościach w systemie



konieczne sygnalizatory





W świetle obowiązujących regulaminów poprawne wykonanie instalacji gazów medycznych w obiektach służby zdrowia wymaga wyposażenia ich w mechanizmy sygnalizacyjne a również w układy sterowania zapewniające bezobsługową pracę i pełny monitoring techniczny.








Instalacje sygnalizacji i sterowania powiązane bezpośrednio z gazami medycznymi można podzielić na kilka grup, do których należą: sygnalizacja stanów gazów medycznych dla instalacji wewnętrznych, sygnalizacja stanów gazów medycznych dla sieci zewnętrznych i międzyblokowych, monitoring techniczny źródeł zasilania gazów medycznych i układy automatycznej regulacji pracy maszynowni gazów medycznych.

Wiadomość o zagrożeniu

Zasadniczym celem sygnalizacji stanów gazów medycznych wykonywanej dla instalacji wewnętrznych jest sygnalizowanie wystąpienia nieprawidłowości, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Sygnały alarmowe generowane są w razie nadmiernego obniżenia wartości ciśnień w instalacjach tlenu, sprężonego powietrza, podtlenku azotu albo także w razie spadku wartości podciśnienia w instalacji próżni. Elementami tej instalacji są sygnalizatory stanów gazów medycznych, które powinny być instalowane we wszystkich salach zabiegowych, pokojach przygotowawczych, salach operacyjnych i porodowych i w obrębie posterunków pielęgniarskich. Sygnalizatory stanów gazów medycznych muszą być zaopatrzone w sygnalizację optyczną i akustyczną stanów awaryjnych. Sterowane są sygnałami odbieranymi z czujników albo przetworników ciśnienia i podciśnienia instalowanymi bezpośrednio za wszystkimi zaworami odcinającymi, projektowanymi na instalacjach wewnętrznych gazów medycznych – tj. za odgałęzieniami od głównych pionów instalacji gazów, przed pomieszczeniami zespołów operacyjnych, bloków porodowych, sal intensywnej opieki medycznej i sal dializ.

Ciśnienie i podciśnienie

Zadaniem instalacji sygnalizacji stanów gazów medycznych wykonywanej dla sieci zewnętrznych i międzyblokowych jest informowanie o występujących w takich instalacjach obecnych wartościach ciśnień i podciśnienia. w razie nadmiernego ich obniżenia uruchamiana jest optyczna i akustyczna sygnalizacja alarmowa. Przy tego typu instalacji istotne jest, by odpowiedni dobór wartości progowych ciśnień i podciśnienia wyzwolił sygnalizację alarmową we właściwym czasie – jeszcze przed wystąpieniem zmian ciśnienia w instalacjach oddziałowych i punktach poboru. Zasadniczymi elementami instalacji sygnalizacji są czujniki albo przetworniki ciśnienia i podciśnienia, montowane w wybranych punktach sieci rurociągów gazów medycznych.

Instalacja sygnalizacji o pracy źródeł gazów medycznych służy do ciągłej kontroli pracy maszynowni sprężonego powietrza, próżni, rozprężalni podtlenku azotu i tlenu butlowego, a również stacji gazów dostarczanych w stanie ciekłym – w pierwszej kolejności tlenu i azotu. Wszystkie sygnały z tej instalacji powinny być przekazywane bezpośrednio do pomieszczeń personelu technicznego, obsługującego instalacje gazów medycznych. w razie tych jednostek, gdzie personel techniczny pracuje wyłącznie na jedną zmianę, sygnały alarmowe stanów awaryjnych muszą być dodatkowo przekazywane do takich pomieszczeń, gdzie zapewniony będzie całodobowy dyżur (centralne dyspozytornie, centrale telefoniczne, portiernie albo inne).

Czujniki w newralgicznych punktach

Zasadniczymi elementami tej instalacji są czujniki lub przetworniki ciśnienia instalowane w newralgicznych punktach stacji i manometry różnicowe montowane na zbiornikach gazów ciekłych. w razie stacji gazów dostarczanych w butlach – przeważnie to jest tlen i podtlenek azotu – w sposób ciągły kontrolowane jest ciśnienie na obydwu rampach rozprężalni. W stacjach gazów ciekłych – tlenu albo azotu – monitorowane powinny być: obecny stan napełnienia zbiorników i wartość ciśnienia w parownicach. Dla maszynowni próżni i sprężonego powietrza sygnały określające poszczególne stany tych stacji odbierane są bezpośrednio z instalowanych w nich układów sterowniczych, które muszą być do tego celu przystosowane.

Układy automatycznej regulacji pracy maszynowni gazów medycznych, próżni i sprężonego powietrza zapewniać powinny bezobsługową pracę tych stacji i sposobność prowadzenia pełnego monitoringu technicznego. Gdyż zarówno sprężone powietrze, jak i próżnia, odgrywają ważną rolę w procesach leczniczych, wskazane jest wyposażenie tablic sterowniczych maszynowni w podwójne układy sterowania – fundamentalny i rezerwowy – dla zapewnienia możliwości ciągłej pracy stacji, nawet w razie poważniejszej awarii sterownika. Wszystkie sygnały z układów automatyki przekazywane winny być bezpośrednio do pomieszczeń personelu technicznego obsługującego instalacje gazów medycznych.

Integracja w ramach mechanizmu

Realizacja opisanych ponad instalacji stawia przed projektantami i wykonawcami bardzo wysokie wymogi. Występujące w obiektach służby zdrowia warunki techniczne zmuszają do projektowania takich mechanizmów, gdzie możliwe będzie swobodne generowanie, przesyłanie i odbieranie dużej ilości sygnałów elektrycznych, z różnych, regularnie znacząco od siebie oddalonych punktów. Ponadto w wypadku wysokiego prawdopodobieństwa prowadzenia inwestycji fazami, na przestrzeni dłuższego okresu, musi być zapewniona spora swoboda w wyborze następnych faz rozbudowy, a również wysoka elastyczność, pozwalająca na łatwe dostosowanie mechanizmu do częstych zmian docelowej koncepcji układu funkcjonalnego obiektu. Poważnym utrudnieniem jest także fakt prowadzenia linii sygnałowych poprzez obiekty o bardzo rozbudowanej i różnorodnej infrastrukturze technicznej. Dodatkowo regularnie występująca konieczność wielopunktowego zasilania układów, przy jednoczesnym zachowaniu dużej odporności na zakłócenia i przepięcia elektryczne i uszkodzenia mechaniczne, w praktyce znaczy potrzebę stosowania galwanicznej izolacji linii przesyłowych od innych urządzeń mechanizmu. Warunki ekonomiczne natomiast preferują – czy wręcz wymuszają – przyjmowanie rozwiązań, gdzie do minimum ograniczone zostaną >>konieczne nakłady finansowe, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich objętych przepisami wymagań.

Mechanizm rozproszony

Spełnienie wszystkich opisanych ponad ogólnych uwarunkowań obowiązujących dla instalacji monitoringu technicznego i automatycznej regulacji urządzeń technologicznych gazów medycznych możliwe jest wyłącznie przy wykorzystaniu techniki mikroprocesorowej. Celowe jest przy tym projektowanie instalacji z przyjęciem koncepcji mechanizmu rozproszonego, z wykorzystaniem urządzeń kompatybilnych pomiędzy sobą. W ujęciu ogólnym
mechanizm rozproszony jest zbiorem samodzielnych urządzeń mikroprocesorowych połączonych dzięki wspólnej sieci i zaopatrzonych w rozproszone oprogramowanie systemowe, umożliwiające koordynowanie ich działań i dzielenie zasobów mechanizmu. Użytkownicy dobrze zaprojektowanego mechanizmu odbierają go jako jedno zintegrowane środowisko, pomimo iż ono jest wykonywane poprzez sporo jednostek znajdujących się w różnych miejscach sieci. W odniesieniu do układów sygnalizacji i sterowania związanych z gazami medycznymi można stwierdzić, iż przyjęcie koncepcji budowy mechanizmu rozproszonego pozwala na realizację układów prostych i przejrzystych, o wysokiej niezawodności i bardzo dobrych walorach użytkowych. Ponadto stale utrzymujące się tendencje obniżania cen urządzeń mikroprocesorowych sprawiają, iż wydatki budowy instalacji są relatywnie niskie.

Całościowa kontrola

poprawne zaprojektowanie instalacji sygnalizacji i sterowania w ramach jednolitego mechanizmu rozproszonego umożliwia całościową kontrolę i regulację podstawowych parametrów pracy instalacji gazów medycznych – od źródeł zasilania do instalacji wewnętrznych – z jednego ośrodka decyzyjnego. Do ogromnych zalet tak wykonanego mechanizmu należy zaliczyć: prostotę okablowania, które w większości przypadków może być wykonane pojedynczą skrętką czteroparową, przejrzystość rozwiązania systemowego i niskie nakłady inwestycyjne potrzebne do zrealizowania instalacji. Personel techniczny obiektów służby zdrowia z całą pewnością doceni także sposobność wygodnej kontroli wszystkich przedmiotów instalacji gazów medycznych i poprawności pracy urządzeń nadzorczych i sterowniczych. Rozbudowa mechanizmu, i uzupełnianie go o następne przedmioty, jest łatwa do realizacji i nie wiąże się z koniecznością prowadzenia zaawansowanych prac instalacyjnych, montażowych czy także budowlanych. Dzięki pełnemu użyciu wszystkich możliwości zastosowanych urządzeń można osiągnąć minimalizację wymaganych nakładów finansowych. W końcowym efekcie uzyskuje się niezawodny i przejrzysty
mechanizm sygnalizacyjny, zaopatrzony w przyjazny użytkownikowi interfejs, spełniający wysokie wymogi stawiane tego typu instalacjom.










Czym jest Niezbędne sygnalizatory znaczenie w Leczenie N .