nowoczesna diagnostyka terapia co to znaczy

Co to jest Nowoczesna diagnostyka i terapia. Co znaczy: diagnostyka i leczenie Celem każdego.

Czy przydatne?

Nowoczesna diagnostyka i terapia definicja

Co znaczy:

Oddział urologiczny Lecznicy Certus z Poznania



Nowoczesna diagnostyka i leczenie





Celem każdego oddziału urologicznego jest jak najszybsza diagnostyka schorzeń układu moczowo-płciowego, a również - jeżeli zachodzi potrzeba - wykonanie zabiegów urologicznych, od endoskopowych przez zabiegi laparoskopowe do operacji „otwartych”.






Na oddziale urologicznym wykonuje się bardzo szeroki zakres zabiegów urologicznych, jednak jednym z najczęstszych problemów jest leczenie kamicy nerkowej i układu moczowego. Urolodzy aktualnie mają do dyspozycji ESWL (metodę rozkruszania kamieni z wykorzystaniem generowanej pozaustrojowo fali uderzeniowej) i liczne urządzenia do rozbijania złogów w drogach moczowych, w tym najnowocześniejsze sposoby wykorzystujące laser neodymowo-yagowy, który efektywnie dezintegruje złogi minimalizując inwazyjność zabiegu i ryzyko powikłań. Przy zastosowaniu tego lasera można także wykonywać zabiegi w tych schorzeniach jak zwężenie cewki moczowej czy usuwanie guzów z pęcherza moczowego.

Nowoczesne technologie

Odpowiednikiem innych nowoczesnych rozwiązań dostępnych w urologii może być fotowybiórcza waporyzacja prostaty (PVP), a więc leczenie rozrostu gruczołu krokowego z wykorzystaniem zielonego lasera. aktualnie sposób ta jest służąca w powyżej trzydziestu państwach świata, gdzie wykonano już powyżej 200 000 zabiegów, a każdego miesiąca przybywają nowe ośrodki, gdzie stosuje się w terapii laser potasowo-tytanowo-fosforanowy (KTP). Wskazania do tej sposoby nie odbiegają istotnie od wskazań do innych metod leczenia operacyjnego. Kwalifikują się do niej chorzy z nasilonymi symptomami ze strony dolnych dróg moczowych, wywołanymi poprzez zwiększony stercz. Tą sposobem mogą być także leczeni chorzy po innych zabiegach na prostacie, a również chorzy po zatrzymaniu moczu. Główną zaletą wykorzystania lasera zielonego jest znaczące pomniejszenie ryzyka powikłań, takich jak: zaburzenia czynności seksualnych (erekcji), nietrzymanie moczu czy wytrysk wsteczny. Pacjent po jednym dniu pozbywa się uporczywego cewnika założonego do pęcherza moczowego i w 24 godziny po zabiegu może już uczestniczyć w życiu prywatnym czy nawet zawodowym. Zabiegi przy użyciu zielonego lasera realizowane są w Prywatnej Lecznicy Certus od grudnia 2007 roku z bardzo dobrymi wynikami. Jedynym problemem przy szerszym wykorzystywaniu tej sposoby jest fakt, iż zabiegi te są poprzez NFZ refundowane tylko u pacjentów z bardzo sporym ryzykiem krwawień albo wymagających stałego przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.

Nie tylko dla mężczyzn

Oddział urologiczny to nie tylko schorzenia dotykające wyłącznie mężczyzn. Problemem, z którym na takim oddziale można się zetknąć jest wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet. Dotyczy on powyżej 15% kobiet ponad 60 roku życia i liczba ta stale rośnie. Coraz częściej również młodsze kobiety - pomiędzy 35 a 60 rokiem życia - mają podobne kłopoty. Powodem dolegliwości są raczej przeobrażenia zachodzące w budowie anatomicznej miednicy kobiety, które pojawiają się po porodach, operacjach ginekologicznych i w konsekwencji zmian hormonalnych w momencie menopauzy. aktualnie na świecie popularnością cieszy się sposób polegająca na podwieszeniu kąta cewkowo - pęcherzowy przy zastosowaniu samoutrzymującej się taśmy IVS, która nie pozwala na obniżenie cewki pod wpływem ciśnienia w jamie brzusznej. Z racji na wysoką skuteczność i małą liczbę powikłań sposób ta staje się coraz powszechniejsza i coraz chętniej właśnie na nią decydują się kobiety. Chore mogą udać się do domu już na drugi dzień po zabiegu, a po kilku dniach powrócić do normalnej aktywności zawodowej i życiowej: odwiedzać znajomych, spacerować, tańczyć, a nawet ćwiczyć na siłowni.

Diagnostyka

Nowoczesna urologia to nie tylko leczenie, lecz również diagnostyka na przykład jednego z najczęstszych nowotworów układu moczowo-płciowego, a mianowicie raka pęcherza moczowego, który stanowi on około 2-3% wszystkich przypadków nowotworów złośliwych. Mężczyźni są dotknięci tą chorobą trzykrotnie częściej niż kobiety. Największa liczba zachorowań ma miejsce pomiędzy 70-tym a 80-tym rokiem życia, a tylko około 5% pacjentów ma mniej niż 45 lat. Do chwili obecnej dostępnymi sposobami diagnostyki raka pęcherza były cytologia moczu i cystoskopia. Od pewnego czasu popularny jest jednak test BTA do wykrywania raka pęcherza. Ten test kasetonowy jest sposobem wykazującą wyraźnie wyższą czułość kliniczną (szczególnie przy nowotworach we inicjalnym stadium) niż cytologia moczu – przeważnie służąca sposób diagnostyczna tego schorzenia. Czułość kliniczna dla testu BTA wynosi od 45% do 85% w zależności od stadium nowotworu, w trakcie gdy w razie cytologii waha się od 7% do 60%.

Ludzie to podstawa

Pacjent przyjmowany na oddział urologiczny oczekuje, iż otrzyma wysokospecjalistyczną opiekę pielęgniarską i lekarską. W opiece nad pacjentem urologicznym uczestniczą lekarze urolodzy, konsultanci z innych oddziałów ( na przykład interniści), lekarze anestezjolodzy (przy zabiegach wymagających znieczulenia ogólnego albo przewodowego), personel pielęgniarski i fizjoterapeuci, których zadaniem jest przywrócenie pacjenta możliwie błyskawicznie do jak największej sprawności ruchowej.

Personel medyczny – zarówno lekarski, jak i pielęgniarski – nieustannie podnosi własne kwalifikacje zawodowe. w razie lekarzy dotyczy to udziału w szkoleniach, konferencjach czy sympozjach (krajowych i zagranicznych). Oprócz tego Oddział Urologiczny Lecznicy Certus współpracuje z różnymi czołowymi polskimi urologami, którzy zapraszani są do wykonywania w naszym szpitalu operacji, gdzie są przodującymi zabiegowcami.Dla personelu pielęgniarskiego podnoszenie kwalifikacji obejmuje zarówno różnego rodzaju kursy (w tym specjalizacyjne), jak i uzupełnianie wykształcenia wyższego, również dzięki studiom pomostowym dofinansowywanym z środków UE. Innym istotnym elementem dbałości o komfort pacjenta jest standard pokoi. W placówkach prywatnych normą są sale jedno- i/ albo dwuosobowe z własnym węzłem sanitarnym. Pokoje zaopatrzone są w klimatyzację i pełne media między innymi, telewizor i łącze internetowe.

Certyfikacja ISO

Efektywne kierowanie oddziałem jest znacząco usprawnione dzięki wprowadzeniu mechanizmu kierowania jakością zgodnego z normą ISO 9001 (jej ostatnia wersja pochodzi z roku 2008), który od kilku lat szpital posiada. Korzyści z wprowadzenia i utrzymania certyfikatu są wielkie. Pacjent ma prawo czuć się bardzo bezpiecznie, bo wszystkie działania personelu są uporządkowane, przejrzyste i wciąż nadzorowane ( również przy audytach zewnętrznych przeprowadzanych co roku).



doktor medycyny Jerzy Kosmowski













Czym jest Nowoczesna diagnostyka i znaczenie w Leczenie N .