świadczenia medyczne co to znaczy

Co to jest NSA: świadczenia medyczne obowiązkiem publicznym. Co znaczy: obowiązkiem publicznym.

Czy przydatne?

NSA: świadczenia medyczne obowiązkiem publicznym definicja

Co znaczy:

Usługi zdrowotne w świetle prawa



NSA: świadczenia medyczne obowiązkiem publicznym





Ustawa o ZOZ stanowi błędną podstawę prawną do powierzania poprzez jednostki publiczne dalszego udzielania świadczeń zdrowotnych podmiotom prywatnym, wynika z orzeczenia NSA w kwestii oddania w dzierżawe poprzez starostwo powiatowe szpitala w miejscowości Blachownia.








z powodu nie ma regulaminów prawa zabezpieczających świadczenie usług medycznych poprzez podmioty prywatne. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż uchwała samorządu nie może być gwarantem, iż prywatny podmiot, który przejmuje udzielanie świadczeń medycznych w likwidowanym zakładzie, będzie się z tego obowiązku wywiązywał i >>z powodu zapewni nieprzerwany dostęp do usług medycznych w określonym zakresie. Sąd stwierdził, iż źródłem takiej gwarancji nie może być zawarta umowa dzierżawy, a wpływ na wykonywanie świadczeń medycznych może być uzyskany jedynie w drodze utworzenia własnej firmy. Sąd zwrócił uwagę, iż zarówno regulaminy prawa jak i podjęta uchwała starostwa powiatowego w Częstochowie, ponieważ w odniesieniu do niej zajmował stanowisko, nie zawierają postanowień zabezpieczających wpływ samorządu na to, iż świadczenia medyczne będą rzeczywiście realizowane. W czasie gdy, wg sądu, zadania realizowane poprzez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej miały charakter świadczeń publicznych, wykonywanych na zasadach ustalonych ustawowo i prowadzenie takiego zakładu było zadaniem publicznym powiatu.

- jakiekolwiek regulaminy nie nakładają na samorząd prowadzenia szpitala – mówi Grażyna Folaron, rzecznik starostwa powiatowego w Częstochowie. – regulaminy mówią jedynie o obowiązkach powiatów w dziedzinie profilaktyki i ochrony zdrowia. Odpowiednikiem mogą być powiaty, które nie prowadzą szpitali, a realizują własne zadania.

Sąd chociaż stwierdził w uzasadnieniu, iż samorząd terytorialny jest samorządową władzą publiczną.

-Jako taka musi działać, wedle art. 7 Konstytucji RP, na podstawie i w granicach prawa. Nie ma zatem do niego wykorzystania zasada, iż "co nie jest zakazane, jest dopuszczone" – napisał NSA w uzasadnieniu orzeczenia stwierdzającego nieważność podjętej poprzez starostwo powiatowe w Częstochowie uchwały o likwidacji ZOZ w Blachowni i przekazaniu świadczenia usług podmiotowi prywatnemu.

Umowę dzierżawy szpitala zawarto na 30 lat ze firmą Prywatna Gabinet Lekarska Cezary Skrzypczyński. Pow. przejął na siebie spłatę zobowiązań placówki ustalając miesięczne wpływy z czynszu dzierżawnego na poziomie pozwalającym na pokrycie raty kredytu zaciągniętego na poczet spłat długów.

- Mieliśmy do wyboru lub zlikwidować szpital, lub wydzierżawić go podmiotowi zewnętrznemu – mówi Grażyna Faloran. – Placówka udziela świadczeń medycznych w niezmienionym zakresie, planowane jest nawet ich rozszerzenie, został utrzymany stan zatrudnienia.

Sąd stwierdził w uzasadnieniu, iż nałożenie na osobę fizyczną obowiązków publicznych musi mieć wyraźną podstawę ustawową. Takiej podstawy jego zdaniem brak, nawet jeżeli osoba ta jest lekarzem.










Czym jest NSA: świadczenia medyczne znaczenie w Leczenie N .