olsztyn pozyskiwanie dawców co to znaczy

Co to jest Olsztyn: Pozyskiwanie dawców szpiku. Co znaczy: Pozyskiwanie dawców szpiku Do.

Czy przydatne?

Olsztyn: Pozyskiwanie dawców szpiku definicja

Co znaczy:

Reailizacja programu medycyny transplantacyjnejOlsztyn: Pozyskiwanie dawców szpiku

Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego do południa 14 listopada 2011 roku zgłosiło się ok. 400 potencjalnych dawców szpiku. Organizatorzy przewidują, iż zgłoszeń może być w sumie powyżej 500. 19 listopada rejestracja zostanie również przeprowadzona poprzez szpital MSWiA w Olsztynie.
- Niektórzy dotrą do nas dopiero po zakończeniu swojego dnia pracy – mówi Joanna Kostrzewa, koordynator regionalny do spraw transplantacji w WSS w Olsztynie. - Projekt zakłada również działalność edukacyjną pośród studentów Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.


Organizatorami akcji „Najpiękniejszy dar to życie” są: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, Poltransplant i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Ośrodkiem, gdzie dokonywane są przeszczepienia szpiku jest UCK. WSS w Olsztynie pobiera próbki w celu stwierdzenia możliwości zastosowania szpiku potencjalnego dawcy. Próbki pod kątem prowadzenia dalszego etapu procedury doboru szpiku będą badane w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.


- Prawie wszystkie osoby, które myślą o zarejestrowaniu się jako dawca mogłyby pojechać do Gdańska, który stanowi najbliższy ośrodek przeszczepień – mówi Joanna Kostrzewa, koordynator regionalny do spraw transplantacji w WSS w Olsztynie. – Im więcej osób się zarejestruje, tym większe prawdopodobieństwo, iż pomożemy chorym.


kapitał na przebadanie próbek pochodzą z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Co roku w Polsce zachorowalność na białaczkę wynosi od 6 do 9 osób na 100 tys. mieszkańców. Na świecie swój szpik oddało już ok. 9 tys. dawców niespokrewnionych i kilkadziesiąt tys. dawców rodzinnych.


Potencjalny dawca szpiku może zgłosić się tylko do jednej bazy. W poszukiwaniu dawcy niespokrewnionego dla konkretnego chorego przeszukiwana jest baza światowa obejmująca wszystkie istniejące rejestry. Dodanie tej samej osoby do 2 albo 3 rejestrów dawców szpiku skutkuje przekłamanie w wynikach przeszukiwania.
R E K L A M A


VIII FORUM POLSKICH SZPITALI MEDMARKET 2011


24 listopada 2011, Hotel Hilton, Warszawa


W dyskusji o warunkach powodzenia procesu przekształcania SP ZOZ-ów w firmy prawa handlowego wezmą udział między innymidyrektorzy publicznych szpitali i przedstawiciele organów założycielskich


strona konferencji
program
prelegenci i paneliści
zamówienie karty wstępu

Swój udział zgłosiło już powyżej 200 osób reprezentujących segment publicznej służby zdrowia


Dla przedstawicieli dyrekcji szpitali publicznych i niepublicznych szpitali samorządowych udział w konferencji jest bezpłatny.


Zapraszamy do udziału!


Czym jest Olsztyn: Pozyskiwanie dawców znaczenie w Leczenie O .