osoz organizacja kolejek co to znaczy

Co to jest OSOZ: organizacja kolejek w poradniach. Co znaczy: poradniach Ogólnopolski Mechanizm.

Czy przydatne?

OSOZ: organizacja kolejek w poradniach definicja

Co znaczy:

Wspomaganie kierowanie placówkąOSOZ: organizacja kolejek w poradniach

Ogólnopolski Mechanizm Ochrony Zdrowia (OSOZ) jako platforma kierowania w sektorze ochrony zdrowia, integrująca główne przedmioty mechanizmu opieki zdrowotnej wdraża mechanizm pozwalający na ulepszenie pracy przychodni przez wykorzystanie uniwersalnego oprogramowania medycznego.
Służyć ma temu między innymi szczególny moduł kolejkowy połączony z systemem rejestracji on line, który pomoże rozwiązać problem uciążliwych kolejek przed gabinetami.


W praktyce budowa rozwiązań „kolejkowych” bazuje na podzieleniu przychodni na strefy. W każdej z nich musi znajdować się końcówka mechanizmu informatycznego w formie telewizora LCD sprzężonego z tak zwany nettop’em, tzn. urządzeniem odpowiedzialnym za wyświetlanie informacji kolejkowych. Całość rozwiązania podzielona jest koncepcyjnie na trzy strefy: strefę rejestracji, gdzie publicznie wyświetlane są wiadomości o terminach przyjęć lekarzy w bieżącym tygodniu; strefę poczekalni, gdzie wyświetlane są komunikaty o kolejności wizyt w gabinecie lekarskim i inne wiadomości organizacyjne i strefę automatu kolejkowego, gdzie specjalne urządzenie odpowiedzialne jest za drukowanie numerów określających kolejność przyjęć. Jeśli pacjent zgłasza się do placówki bez uprzedniego umówienia, po procesie rejestracji otrzymuje wydruk, na którym znajdują się między innymi wiadomości o godzinie wizyty, numerze gabinetu lekarskiego i numer, który ustala miejsce w kolejce oczekujących do danego lekarza.


Dla pacjentów, którzy na wizytę umówili się telefonicznie bądź poprzez Internet mechanizm jest znacząco prostszy. Nie muszą oni oczekiwać do rejestracji, by dostać numer do kolejki. Dla nich przeznaczony jest szczególny automat kolejkowy. Idea całego mechanizmu bazuje na tym, by nie tylko zmniejszyć niepotrzebne nagromadzenie osób przed gabinetami, lecz także kolejkę do samej rejestracji. Dlatego pacjent, który już raz dokonał wszystkich niezbędnych formalności (telefonicznie albo on line) jest z tego zwolniony po przyjściu do przychodni.


Wdrożenie pełnego mechanizmu kolejkowego stwarza sporo udogodnień dla pacjentów, pracowników recepcji i lekarzy. Dodatkowo mechanizm minimalizuje natężenie pacjentów w samej poczekalni dzięki uporządkowaniu kolejności przyjęć. Odciąża się także stanowisko recepcji, bo część pacjentów może skorzystać z automatu do wydawania numerów kolejkowych.
Czym jest OSOZ: organizacja kolejek w znaczenie w Leczenie O .