placówki medyczne ponownej co to znaczy

Co to jest Placówki medyczne do ponownej rejestracji. Co znaczy: ponownej rejestracji Opinia.

Czy przydatne?

Placówki medyczne do ponownej rejestracji definicja

Co znaczy:

Ustawa o działalności leczniczej



Placówki medyczne do ponownej rejestracji





Opinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest wiążąca dla decyzji o zarejestrowaniu albo nie podmiotu leczniczego. Wedle zapisami nowej Ustawy o działalności leczniczej wszystkie placówki medyczne muszą zostać ponownie wpisane do rejestru wojewodów.




Opinia Inspekcji Sanitarnej ma wpływ na mechanizm rejestracji ZOZAutor: Shutterstock



- Rozporządzenie w kwestii wymagań sanitarnych z lutego 2011 roku uchyliło rozporządzenie z 2006 roku. Termin dostosowania placówek medycznych do norm unijnych to koniec 2016 roku – mówi mec. Tomasz Karaś z Kancelarii Domański, Zakrzewski i Palinka. Znaczy to, iż w świetle zarówno regulaminów nowej Ustawy o działalności leczniczej, jak i rozporządzenia, podmioty lecznicze będą musiały uzyskać akceptację przedstawionego Państwowej Inspekcji Sanitarnej programu dostosowania do wymagań sanitarnych w opisanym zakresie. Opinia Inspekcji wydawana jest w formie decyzji administracyjnej w razie akceptacji programu dostosowawczego. Jest ona wiążąca dla wojewody przy podjęciu decyzji o rejestracji podmiotu. Bez pozytywnej opinii Inspekcji ewentualnie złożony wniosek o rejestrację zostanie uznany za bezzasadny.


Kwestią na razie nie do końca jednoznaczną to jest, czy Narodowy Fundusz Zdrowia uzyska prawo do prowadzenia kontroli placówek medycznych w dziedzinie warunków udzielania świadczeń zdrowotnych finansowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia. Z regulaminów Ustawy o działalności leczniczej wynika, iż uprawnienia kontrolne wobec placówek medycznych w dziedzinie warunków sanitarnych są przyznane Ministrowi Zdrowia, który może przekazywać je wojewodom albo konsultantom krajowym. Mają oni prawo wstępu do pomieszczeń, gdzie udzielane są świadczenia zdrowotne i mogą badać podmioty lecznicze pod względem medycznym.


- Należałoby rozumieć te zapisy jako prawo kontroli warunków sanitarnych panujących w danej placówce i pomieszczeniach, gdzie udzielane są określone świadczenia – mówi Tomasz Karaś. - Narodowy Fundusz Zdrowia kontroluje pod względem finansowym, aczkolwiek uprawnienie do kontroli świadczeniodawców i aptek jest szerokie i przysługuje oddziałom Funduszu, więc nie można wykluczyć, iż Fundusz może badać sposób udzielania świadczeń. Stosowałbym tutaj wykładnię celowościową i wskazywałbym, iż Fundusz raczej powinien się skupiać na sprawach finansowych. Dopiero jednak praktyka pokaże, jak stanie się w rzeczywistości.


Dyrektorzy niektórych szpitali obawiają się, iż aczkolwiek złagodzono w rozporządzeniu z lutego 2011 roku obowiązki sanitarne funkcjonowania placówek medycznych, to i tak niezbędne będą inwestycje, by je spełnić. A na inwestycje te nie ma pieniędzy, co z powodu może przełożyć się na kontraktowanie świadczeń w NFZ, który odmówi finansowania usług udzielanych w niedostatecznie dobrych warunkach.










Czym jest Placówki medyczne do ponownej znaczenie w Leczenie P .