podkarpackie płatności co to znaczy

Co to jest Podkarpackie: Płatności za leczenie urazów. Co znaczy: Płatności za leczenie urazów.

Czy przydatne?

Podkarpackie: Płatności za leczenie urazów definicja

Co znaczy:

Nowy mechanizm finansowania centrum urazowego



Podkarpackie: Płatności za leczenie urazów





Szpital Wojewódzki im. Św. Jadwigi w Rzeszowie zaczął rozliczanie świadczeń wykonanych w ramach tworzonego centrum urazowego wedle nowymi zasadami. Nowy mechanizm przewiduje płatności za przeprowadzenie konkretnych procedur przewidzianych dla centrum.




Na razie nie wiadomo, czy nowy mechanizm rozliczeń jest korzystnyAutor: Shutterstock



- Na razie trudno powiedzieć, czy sposób rozliczeń okaże się korzystniejszy dla szpitala – mówi Janusz Solarz, dyrektor placówki – Tym bardziej, iż zmienione zostały obowiązki dotyczące zatrudnianej kadry medycznej i specjalizacji oddziałów wchodzących w skład centrum urazowego w porównaniu z wcześniejszymi założeniami Ustawy o ratownictwie medycznym i wytycznymi do kwalifikacji placówki do centrum urazowego. Wg obecnego prawa, szpital kierujący centrum musi zatrudniać lekarzy takich specjalności jak chirurg szczękowy, czy urolog. Mamy jednak sygnał, ze problem ten można będzie rozwiązać na zasadzie podwykonawstwa pod warunkiem, iż świadczenia medyczne w ramach procedur centrum urazowego naprawdę realizowane będą w szpitalu, a nie poza nim.


mechanizm finansowania centrów urazowych zakłada płatność za każdą czynność bez względu na specjalizację, z zakresu której została przeprowadzona. Leczenie ciężkiego urazu wielonarządowego wymaga gdyż współpracy ekspertów z różnych dziedzin. W systemie wyceny wyszczególniono konkretne procedury, których wykonanie umożliwia rozliczenie na lepszych warunkach niż obowiązujący poza leczeniem urazów wielonarządowych wybór jednej najdroższej procedury. Nie jest wiec tak, iż specjalizacja samego oddziału medycznego, który tworzy strukturę centrum uprawnia do uzyskania wyceny z kilku specjalności, jeżeli potrzebne były rozległe konsultacje. > mechanizm przypisuje konkretne produkty tworzące daną procedurę do centrum urazowego i tylko w takich sytuacjach pozwala na wykorzystywanie korzystniejszej finansowo taryfy. Wpisuje się to w projekt Ministerstwa Zdrowia dotyczący Agencji Taryfikacji, która ma zmienić sposób wycen czynności medycznych i tratować świadczenie medyczne jako opracowany wytwór.


W Polsce ma powstać 13 centrów urazowych. Kapitał na ich tworzenie i inwestycje w przeważającej części pochodzą ze środków UE.










Czym jest Podkarpackie: Płatności za znaczenie w Leczenie P .