potrzebna ustawa dodatkowych co to znaczy

Co to jest Potrzebna ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach. Co znaczy: ustawa o dodatkowych.

Czy przydatne?

Potrzebna ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach definicja

Co znaczy:

niezbędna jest konkurencja pomiędzy płatnikami



Potrzebna ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach





jeśli chcemy, aby w Polsce na szeroką skalę rozwinęły się dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, potrzebujemy w pierwszej kolejności powstania całościowego mechanizmu finansowania ochrony zdrowia. Może to umożliwić ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach.




Aam Pustelnik Autor: Adam Pustelnik



Prywatne opłaty na ochronę zdrowia w Polsce w 2010 r. szacowane są na 31 mld złotych. Największa część z tej stawki, prawie 60 proc. (18 mld złotych) przeznaczana jest na leki. Do prywatnych szpitali i przychodni trafia 13 mld złotych.


Z tej stawki 2,2 mld złotych wydawane jest na produkty para ubezpieczeniowe (abonamenty), a 160 mln złotych na ubezpieczenia zdrowotne. opłaty „out of pocket” siegają 10 mld złotych rocznie, a około 1 mld złotych pokrywa leczenie szpitalne. Szacuje się, iż z prywatnych polis zdrowotnych korzysta aktualnie 400 – 450 tys. osób, z kolei z abonamentów zdrowotnych ok. 2 miliony. Wstępne wyliczenia mówią, iż pośrodku najbliższej dekady z prywatnej opieki będzie korzystało blisko 10 mln Polaków, a wartość rynku prywatnej opieki medycznej z 31 mld zł w 2010 roku będzie wzrastała o przynajmniej 10 proc. rocznie, nie uwzględniając kosztów w szarej strefie.


>jeśli utrzymane zostanie obecne status quo, w systemie ochrony zdrowia nic się nie zmieni. Brak odpowiednich regulacji prawnych będzie na pewno barierą dla rozwoju prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, których marginalny udział będzie nadal skutkował utrudnieniem dostępu do opieki zdrowotnej osobom mniej zamożnym.



Skuteczne wprowadzenie ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych ma na celu między innymi poprawę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej i powstanie świadczeniodawcom alternatywnych, w relacji do kontraktów z NFZ, źródeł finansowania. Ministerstwo Zdrowia zakłada, iż ustawa zwiększy poziom finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, tym samym zapewniając przyrost ich jakości. Taki schemat prawdopodobnie zmieni obecną sytuację na rynku ochrony zdrowia. Rola abonamentów będzie ulegać stopniowemu ograniczeniu, ponieważ będą one przekształcone w ubezpieczenia. Aktualny kształt projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych (brak ulgi podatkowej) nie zmieni jednak dotychczasowego modelu finansowania opieki medycznej. W tak przyjętym modelu, po wprowadzeniu ustawy w projektowanym kształcie ubezpieczenia zdrowotne ciągle będą odgrywały drugoplanową rolę.

Następną możliwością jest wprowadzenie konkurencji pomiędzy płatnikami w obszarze koszyka świadczeń gwarantowanych: przez podział NFZ albo z udziałem komercyjnych ubezpieczeń. Warto pamiętać, iż występowanie wielu płatników nie znaczy automatycznie istnienia konkurencji pomiędzy nimi. Nie powoduje konkurencji w żaden sposób forma własności (płatnik publiczny, płatnik prywatny), czy zasięg terytorialny działalności (na przykład regionalne kasy chorych w Niemczech nie konkurują ze sobą). Konieczne jest wprowadzenie zasad gry rynkowej, co pozwoli zracjonalizować ten mechanizm. Warunki do konkurencji płatników stwarza mechanizm oparty na wielokrotnej ocenie i wyrównywaniu ryzyka.










Czym jest Potrzebna ustawa o znaczenie w Leczenie P .