rozporządzenia potrzebne co to znaczy

Co to jest Potrzebne rozporządzenia. Co znaczy: rozporządzenia Działalność sterylizatorni.

Czy przydatne?

Potrzebne rozporządzenia definicja

Co znaczy:

Dokumentacja technologiczna w sterylizatorni



Potrzebne rozporządzenia





Działalność sterylizatorni szpitalnych opiera się na różnych aktach prawnych, gdyż do chwili obecnej nie ma rozporządzenia, które aby jasno określało wymogi budowlane, fachowe i sanitarne dla tych działów.








Zakłady Opieki Zdrowotnej działają na podstawie ustawy z dn. 30 sierpnia 1991r, (Dz U z 1991 poz. 408). Art. 18 tej ustawy mówi, iż ZOZ jest obowiązany prowadzić dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych .Na podstawie tego artykułu Minister Zdrowia wydał Rozporządzenie z dn. 21.12.2006 r w kwestii rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w ZOZ-ie . Dokumentacja ta dzielona jest na dokumentację medyczną indywidualną i dokumentację medyczną zbiorczą .Nie ma niestety pośród wymienionych rodzajów dokumentacji – dokumentacji działów centralnej sterylizatorni.

Dokumentacja medyczna

Kierownicy CS w zakładach opieki zdrowotnej wśród gąszczu regulaminów prawnych muszą poszukiwać aktów prawnych, które znajdują wykorzystanie w tym dziale .Jednym z nich jest – Ustawa z dn. 5 grudnia 2008 r – o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. .U nr. 234 poz. 1570). Artykuł 11 tej ustawy mówi o opracowaniu , wdrożeniu i nadzorze nad procedurami zapobiegającymi zakażeniom i chorobom zakaźnym związanym z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w tym dekontaminacji wyrobów medycznych i powierzchni. Następny artykuł tej ustawy nakazuje prowadzenie dokumentacji działań mechanizmów dekontaminacji. Osoba odpowiedzialna za reprocesing w ZOZ –ie może używać z tego zapisu, nie rozwiązuje on jednak kwestii rodzajów dokumentacji w dziale CS, a ta prowadzona jest na różnych płaszczyznach.

Zapobieganie zakażeniom

Wydane dopiero co Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z dn. 27.05.2010 „ w kwestii zakresu, metody i częstotliwości prowadzenia kontroli wewnętrznej w obszarze realizacji działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych” mówi o kontroli procedur, w tym procedur dekontaminacji, wskazuje miejsce przechowywania i moment nie krótszy niż 10 lat od dnia zakończenia kontroli wewnętrznej. Osoba odpowiedzialna za reprocesing w ZOZ-ie musi brać pod uwagę także regulaminy kodeksu cywilnego, gdyż dokumentacja reprocesowania brana jest pod uwagę jako dowód w procesach cywilnych albo karnych z tytułu roszczeń o zakażenia pacjenta. Art. 442 kodeksu cywilnego mówi o naprawie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym. Ulega ona przedawnieniu z upływem lat 3 od dnia, gdzie poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Chociaż termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia, gdzie nastąpiło zjawisko wywołujące szkodę.

Art 442§ 2 z kolei uściśla, iż gdy szkoda wynika z występku albo zbrodni, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat 20, od dnia popełnienia występku albo szkody. Kierownicy CS albo osoby odpowiedzialne za reprocesing w ZOZ-ie nie mogą wiedzieć, czy procedury medyczne realizowane w ich zakładzie nie zostaną zakwalifikowane jako występek- dlatego dokumentacja CS powinna być przechowywana 20 lat.

Dokumentacja techniczna

Innym rodzajem dokumentacji prowadzonej w centralnej sterylizatorni jest dokumentacja techniczna. Ustawa o dozorze technicznym z dn. 21.12.2000 r. (Dz. U 2000 nr. 122 poz 1321) dopuszcza eksploatację urządzeń objętych dozorem technicznym tylko na podstawie decyzji zezwalającej na ich eksploatację wydanej poprzez organ właściwej jednostki dozoru technicznego, który określa formę dozoru technicznego, jaką będzie objęte to urządzenie. Na podstawie ustawy o dozorze technicznym wydane zostało Rozporządzenie Porady Ministrów z dnia 10.07.2002 r. ; w kwestii rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz U 2002 Nr. 120 poz 1021). §1 Rozporządzenia zmienia rodzaje urządzeń technicznych, pośród nich urządzenia ciśnieniowe, gdzie znajdują się ciecze albo gazy pod ciśnieniem różnym od atmosferycznego, kotły parowe o pojemności większej niż 2 dm3, przeznaczone do wytwarzania pary z cieczy.

Poprawne serwisowanie

Kierownicy CS w swej pracy muszą również brać pod uwagę Ustawę z dn.20.05.2010 r. o wyrobach medycznych (Dz.U z dn. 17.06.2010 nr. 107 poz 679), szczególnie artykuł 90, który wchodzi w życie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy. Artykuł ten mówi o prawidłowej instalacji, eksploatacji, serwisowaniu, przeglądach technicznych, używaniu wedle przeznaczeniem, i o obowiązku użytkownika wyrobu medycznego do przestrzegania dyrektyw używania.

Świadczeniodawca jest obowiązany posiadać dokumentację realizowanych instalacji, napraw, konserwacji, działań serwisowych, przeglądów, regulacji, kalibracji, kontroli bezpieczeństwa wyrobu, który wykorzystuje do udzielania świadczeń zdrowotnych. także dokumentację określają terminy kolejnych działań serwisowych, przeglądów, konserwacji i tym podobne Dokumentacja o której mowa, musi być przechowywana nie dłużej niż 5 lat od dnia zaprzestania używania wyrobu do udzielania świadczeń zdrowotnych, należy ją udostępnić organom i podmiotom sprawującym nadzór nad świadczeniodawcą.

Projekt nowego aktu prawnego

W pracy sterylizatorni szpitalnych opieramy się na różnych aktach prawnych, gdyż do chwili obecnej nie ma rozporządzenia, które aby jasno określało wymogi budowlane, fachowe i sanitarne dla tych działów. Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Sterylizacji i Dezynfekcji Medycznej skupiające kierowników centralnych sterylizacji i osoby odpowiedzialne za reprocesing w ZOZ-ie razem ze Stowarzyszeniem Higieny Lecznictwa opracowało projekt nowego aktu prawnego w .randze Rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, które określałoby te obowiązki, jednolitą technologię, zasady kontroli i dokumentowania re procesowania, a również wymagane kwalifikacje personelu, kompetencje i podległość służbową kierownictwa. Rozporządzenie miało określać także formy organizacyjne reprocesowania z ZOZ-ie poprzez ujednolicenie obiektywnych parametrów granicznych, warunkujących wybór określonej formy organizacji sterylizatorni w danym ZOZ-ie jest to centralnej sterylizatorni, lokalnej sterylizatorni, punktu sterylizacji i stanowiska gabinetowej sterylizacji w zależności od wielkości jednostek wsadowych produkowanych poprzez dany zakład pośrodku jednego dnia pracy. Projekt rozporządzenia wypełniłby lukę prawną, ujednoliciłby obowiązki, które muszą być spełnione poprzez wszystkie podmioty świadczące usługi reprocesowania wyrobów medycznych wielorazowego użytku. Niestety do chwili obecnej taki akt prawny się nie ukazał.



Anna Bojanowska –Juste

Wielkopolskie Centrum Onkologii










Czym jest Potrzebne rozporządzenia znaczenie w Leczenie P .