pracownie endoskopii cenie co to znaczy

Co to jest Pracownie endoskopii w cenie. Co znaczy: endoskopii w cenie Pracownie endoskopii.

Czy przydatne?

Pracownie endoskopii w cenie definicja

Co znaczy:

Szpitale tworzą i modernizują pracownie



Pracownie endoskopii w cenie





Pracownie endoskopii powstają coraz częściej w placówkach zarówno prywatnych, jak i publicznych. Wydatek wyposażenia takiej pracowni jest zależny od zakresu badań, które będą w niej przeprowadzane. Może on wynieść od kilkuset tys. złotych do kilku mln.








Endoskopia to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno-leczniczych opierających na badaniu wnętrza ciała ludzkiego przy użyciu endoskopów, a więc aparatów umożliwiających doprowadzenie światła i optyki do wnętrza przewodu pokarmowego, oddechowego i jam ciała. Badania endoskopowe polegają na wprowadzaniu do wnętrza ciała pacjenta sondy endoskopu. Sonda to jest część endoskopu zawierająca światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu i kanał narzędziowy wykorzystywany do wprowadzenia szczególnych narzędzi wykorzystywanych do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów.

Różne badania i zabiegi

Można wyróżnić kilka rodzajów badań endoskopowych. Bronchoskopia to badania wnętrza tchawicy i oskrzeli. Badania bronchoskopowe realizowane dzięki giętkiego wziernika – fibroskopu to bronchofiberoskopia. Laryngoskopia to badanie krtani, a stroboskopia umożliwia badanie tylnej ściany części krtaniowej gardła i obejrzenie z góry nagłośni.

Artroskopia to wziernikowanie stawu, na przykład kolanowego, kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy, cytoskopia – wziernikowanie pęcherza, cewki moczowej, moczowodów i prostaty, laparoskopia – badanie wnętrza jamy otrzewnej, na przykład żołądka, wątroby, kobiecych organów płciowych i tym podobne Endoskopia igłowa, na przykład endoskopia oczna, angioendoskopia, korzysta z ultracienkich włókien optycznych, umożliwiających oglądanie na przykład wewnętrznych struktur oka czy zastawek serca i naczyń wieńcowych.

Endoskopia, prócz oglądania wnętrza narządów, umożliwia także wykonywanie niektórych operacji, takich jak polipektomia (usuwanie pojedynczego polipu, na przykład z jelita grubego), papillotomia (nacięcie brodawki Vatera), appendektomia (wycięcie wyrostka), cholecystektomia (wycięcie pęcherzyka żółciowego), ((usuwanie kamieni z przewodów żółciowych, splenektomia (wycięcie śledziony), tamowanie niewielkich krwawień, na przykład z wrzodów żołądka albo przełyku.

Wyposażenie zależne od potrzeb

Wyposażanie pracowni endoskopii powiązane jest ściśle z typem zabiegów, jakie w danej pracowni mają być realizowane. Biorąc pod uwagę wiodący rodzaj procedur medycznych, wyróżnić można między innymi pracownie wyspecjalizowane w wykonywaniu zabiegów z następujących obszarów, a więc np.: urologii, ginekologii, ortopedii, gastroenterologii (diagnostyka i leczenie chorób żołądka, przełyku, dróg żółciowych i jelit), chirurgii, proktologii, anestezjologii. Elementem łączącym wszystkie rodzaje pracowni endoskopii są między innymi : sprzęt endoskopowy, akcesoria do endoskopów, urządzenia do sterylizacji i dezynfekcji, przyrządy do monitorowania parametrów życiowych, stoły operacyjne, oświetlenie.

Do najczęstszych przedmiotów wyposażenia, niezbędnych w pracowniach endoskopowych o różnej specjalizacji, należą: tory wizyjne, źródła światła, generatory wysokiej częstotliwości (urządzenia umożliwiające wytworzenie sygnału naprzemiennego, zapewniającego działanie sprzętu i urządzeń służących w pracowniach endoskopii), monitory, procesory wideo, mechanizmy do archiwizacji obrazu czy pompy ssąco-płuczące.

Gastroskopia

Przeważnie realizowane badania endoskopowe to badania przewodu pokarmowego. Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, które umożliwia diagnostykę schorzeń przełyku, żołądka i dwunastnicy, takich jak wrzody żołądka dwunastnicy, nowotwory, a również pobieranie wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych i tamowanie niewielkich krwawień. Ezofagoskopia to wziernikowanie przełyku, gastroskopia to wziernikowanie żołądka, gastroduodenoskopia – wziernikowanie żołądka i dwunastnicy, duodenoskopia – wziernikowanie dwunastnicy, intestinoskopia – wziernikowanie jelita czczego. Kolonoskopia to badanie jelita grubego (okrężnicy). Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna to badanie umożliwiające diagnostykę schorzeń dróg żółciowych. Endoskopia kapsułkowa to badanie opierające na tym, iż pacjent połyka metalową kapsułkę, zawierającą w sobie miniaturową kamerę, która przechodząc poprzez przewód pokarmowy wykonuje ok. 50000 zdjęć.

2 tysiące badań rocznie

Pracownie takie powstają coraz częściej zarówno w publicznych, jak i w prywatnych placówkach medycznych. Jeśli chcą oferować usługi finansowane poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia muszą spełniać wymogi NFZ dotyczące sprzętu i zatrudnionego personelu. Rozporządzenie prezesa NFZ ustala także min. liczbę badań, które musi taka pracownia wykonać. W razie pracowni endoskopii diagnostycznej to jest 800 badań, w razie specjalistycznej pracowni endoskopowej – 1200 badań na rok.

– Rocznie wykonujemy powyżej 2 tysiące badań – mówi Adam Siembabm, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sanoku. – Kontrakt z NFZ, który posiadamy, jest wystarczający dla potrzeb naszych pacjentów.

Szpital posiada kontrakt dotyczący specjalistycznej pracowni endoskopii (wg załącznika 3B rozporządzenia prezesa NFZ – to jest typ 2 pracowni). W 2008 roku wykonano tutaj 1350 gastroskopii i 600 kolonoskopii. Liczba badań endoskopowych w tej placówce powiększyła się po zmodernizowaniu pracowni endoskopii, co miało miejsce w ubiegłym roku. Na ten cel placówka zaadaptowała pomieszczenia o pow. ok. 140 mkw, sąsiadujące z oddziałem wewnętrznym. Wcześniej pracownia zajmowała niewielkie pomieszczenia, niespełniające obowiązujących wymagań. Przeniesienie poprzedził generalny remont. Aktualnie pracownia złożona jest z kompleksu pomieszczeń diagnostycznych i zaplecza techniczno-administracyjnego. W skład pracowni wchodzi: przychodnia gastroskopii, przychodnia kolonoskopii (rektoskopii), sala wybudzeń, poczekalnia dla pacjentów, myjnia endoskopów, pokój społeczny, dwa węzły sanitarne i zaplecze magazynowe. W pracowni realizowane są gastroskopie, kolonoskopie i rektoskopie dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Sanoku, jak także dla pacjentów ambulatoryjnych w ramach kontraktu z NFZ.

Konieczne wyposażenie

Pracownia została zaopatrzona w wideogastroskop (zakupiony za 72 tys. zł) i wideokolonoskop z myjką, który kosztował 75 tys. zł. Sprzęt dostarczyła spółka Olympus. W marcu bieżącego roku pracownia wzbogaciła się o nowy wideogastroskop z torem wizyjnym (procesorem światła). Dostawcą sprzętu produkcji spółki Pentax był Varimed. Cena tego urządzenia wyniosła 59 920 zł. Wideogastroskop służy do precyzyjnej diagnostyki chorób przełyku, żołądka i dwunastnicy (wykrywanie raka żołądka, dolegliwości wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytu żołądka, nieżytu dwunastnicy, nadżerek, dolegliwości refluksowej, raka przełyku, żylaków przełyku). To są częste schorzenia występujące pośród mieszkańców powiatu sanockiego. Wideogastroskop umożliwia pobieranie wycinków z miejsc chorobowych (inicjalne wykrywanie nowotworów, lokalizowanie zmian przednowotworowych) i przeprowadzanie istotnych procedur zabiegowych (tamowanie krwawień z przewodu pokarmowego, usunięcie polipów, zakładanie sond żołądkowych).

Aktualnie badania endoskopowe wykonuje sześciu lekarzy sanockiego szpitala. Zakup w całości sfinansowało Starostwo Powiatowe w Sanoku.

Pracownia od podstaw

Na inną drogę zdecydowała się dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie. Uznano, iż zamiast inwestować w modernizację czy remonty istniejącej jednostki lepiej stworzyć od podstaw nową jednostkę.

– Zakładu o takim standardzie i takiej infrastrukturze próżno szukać w woj. łódzkim – mówi dyrektor szpitala, Mirosław Leszczyński – Powiodło nam się zaopatrzyć pracownię w nowoczesne urządzenia. To są najnowsze gastroskopy, kolonoskopy czy kolumny do znieczuleń anestetycznych.

Wskutek inwestycji zakład diagnostyki zajmuje pomieszczenia o pow. powyżej 300 mkw, na których zaprojektowano pracownie, sanitariaty, pkt. rejestracji, pomieszczenia, gdzie pacjenci przygotowują się do badania i sala wybudzeń z 4 stanowiskami. Zakład odznacza się kolorystyką, zaopatrzony został w meble medyczne z nierdzewnej stali i w specjalistyczny sprzęt.

– Mamy lepsze warunki i nowy sprzęt – mówi Magdalena Tuliszka-Gołowkin, doktor prowadzący Zakładem – dlatego możemy wykonywać procedury, których do chwili obecnej nie było w Bełchatowie, na przykład ECPW, a więc zabiegi na drogach żółciowych i trzustkowych. Spełniamy standardy europejskie – mamy więcej miejsca, przestronne sale badań, pokój kwalifikacji, pokój przygotowań dla pacjenta, gdzie przebiera się on do zabiegu, sale wybudzeń, zapewniamy opiekę lekarza anestezjologa i pielęgniarek anestezjologicznych (zarówno w trakcie badania w znieczuleniu, jak i na sali wybudzeń), kilka toalet do dyspozycji badanego, zadbaliśmy nawet o tak prozaiczne pozornie rzeczy, jak to, aby pacjent na czas badania otrzymał odpowiednią bieliznę.

Lepsze standardy pracy

Zdaniem Tuliszki-Gołowkin, poprawił się także standard pracy personelu

– Zmieniły się pomieszczenia, lecz także i urządzenia, na których pracujemy. To są wideoendoskopy; teraz obraz mamy spory, w prawdziwych kolorach, ze zdecydowanie większą rozdzielczością i możliwością filtrowania światła, co pozwala na dokładniejszą ocenę struktury oglądanych zmian i lepszą ocenę patologii czy doszczętności resekcji usuwanej zmiany. Wcześniejszy wysłużony gastroskop był urządzeniem optycznym – dla lekarza diagnosty, w porównaniu z tym nowym sprzętem, dawniej ocena badanego odcinka przewodu pokarmowego była wędrówką ciemnym korytarzem z pochodnią w ręce – mówi.

– Będziemy mogli pacjentom zaproponować znieczulenie – dodaje Robert Kornacki, rzecznik prasowy szpitala. – co sprawi, iż badanie będzie bezbolesne i poprawi komfort psychiczny chorego. Warto podkreślić, iż oferuje to mało placówek na terenie państwie.

Dużą część środków, jakie pochłonęło utworzenie Zakładu stanowił nakład na specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i zabiegów.

– Pracujemy na sprzęcie spółki Olympus – mówi Tuliszka-Gołowkin – raczej z racji na jego niezawodność i możliwości. Mamy 2 aparaty klasy 180 i jedną 160. i najnowsze endoskopy i nowoczesną, w pełni zaopatrzoną myjnię. Brakuje tu tylko bimera argonowego, a więc urządzenia, które pozwoli nam koagulować różne zmiany chorobowe. To będzie nasz następny zakup – dodaje Tuliszka-Gołowkin.

Zyski dla szpitala

Wedle założeniem, na inwestycji w endoskopię w bełchatowskim szpitalu zyskać mają wszyscy. Pacjenci, ponieważ zabiegi przeprowadzane będą w komfortowych warunkach i szpital,

który liczy na wymierne korzyści finansowe.

Wydatek uruchomienia Zakładu Terapii i Diagnostyki Endoskopowej pochłoną ok. 2,2 mln złotych. Modernizację sfinansowano ze środków własnych i pomocy z zewnątrz – kapitał zdobyto z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Bełchatowa i z PGE Elektrownia Bełchatów. Część sprzętu przekazała gmina Kleszczów. Sprzęt zakupiony poprzez szpital kosztował 600 tys. zł.

– Cieszymy się, iż powiodło się zebrać te środki i iż decyzje odnośnie modernizacji zapadły w odpowiednim terminie – mówi Robert Kornacki – Naszą starą pracownię endoskopii tworzyły trzy małe pomieszczenia i wysłużony sprzęt. Pracownia w dawnym wymiarze nie miała racji bytu i trudno byłoby jej się odnaleźć na wymagającym rynku usług medycznych.

Wspólnie z uruchomieniem Zakładu pojawiły się nowe perspektywy. Zdaniem dyrektora szpitala do chwili obecnej wszystkie placówki w regionie wysyłały pacjentów z określonymi dolegliwościami do Łodzi.

– Teraz to my będziemy mogli przyjmować tych chorych – mówi dyrektor Leszczyński – a co za tym idzie, będzie to rozliczane na zasadzie zapłaty pomiędzy szpitalami. a więc pozyskujemy dodatkowo kapitał, poza kontraktem wynegocjowanym z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zamierzamy także renegocjować wysokość kontraktu, tak aby móc w pełni zastosować potencjał Zakładu.

zastosować sprzęt

By dobrze
zastosować nowoczesny Zakład Endoskopii wydłużone zostaną godziny jej pracy. – Zakład po modernizacji powinien pracować na okrągło; od rana do godziny 15 kolonoskopię wykonywać można co 45 min., gastroskopię co pół godziny. Oprócz tego, szczególnie w nocy, dochodzą pacjenci przyjmowani na „cito”. W zeszłym roku pracownia wykonała ok. 1000 zabiegów gastroskopii i blisko 600 kolonoskopii – w tym roku, mimo przerwy modernizacyjnej i spowodowaną nią robotą Zakładu z częściową wydajnością – do końca lutego zabiegów odnotowano adekwatnie już 215 i 120 – mówi Robert Kornacki.

Zakład obsługuje raczej pacjentów szpitala, lecz od niedawna istnieje również sposobność odpłatnego wykonania badań pacjentom spoza placówki. Pacjent i doktor prowadzący otrzymywać będą rezultat badania zawierający 6 najistotniejszych zdjęć z opisem wykonanej procedury – nazwiskiem operatora i asystenta, datą, a nawet godziną zabiegu. To nie tylko sposobność porównania stanu chorobowego w trakcie następnych badań kontrolnych, lecz również sposobność oceny pracy personelu Zakładu poprzez kolegów lekarzy, co także wpływa na podniesienie standardów.

– Opracowując koncepcję tego Zakładu – mówi Magdalena Tuliszka-Gołowkin – chcieliśmy uzyskać następujący sukces: badania muszą być wykonane w zgodzie z najwyższymi standardami, poprzez dobrze przygotowany personel i na dobrym jakościowo sprzęcie. To się powiodło i cieszę się, iż dziś nie muszę już odsyłać pacjentów do placówek w Warszawie czy Łodzi.










Czym jest Pracownie endoskopii w cenie znaczenie w Leczenie P .