program ochrony zdrowia co to znaczy

Co to jest Program Ochrony Zdrowia Psychicznego do końca roku. Co znaczy: Ochrony Zdrowia.

Czy przydatne?

Program Ochrony Zdrowia Psychicznego do końca roku definicja

Co znaczy:

Mazowsze opracowuje strategię dla psychiatrii



Program Ochrony Zdrowia Psychicznego do końca roku





Do końca roku stworzenie mazowiecki Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, tworzony poprzez Urząd Wojewódzki. Aktualnie sporządzane są analizy potrzeb w tym zakresie. Dotychczas na jego realizację nie uzyskano finansowania z zewnątrz – wydatki w całości musi pokryć budżet województwa.








Program ma prowadzić między innymi do tego, by psychiatria wchodziła w skład szpitali wysokospecjalistycznych. Jego opracowaniem, wdrożeniem, koordynacją, lecz również monitorowaniem będzie zajmować się powołana poprzez marszałka województwa Mazowiecka Porada Zdrowia Psychicznego. W jej skład wchodzą między innymi przedstawiciele zarządu województwa, sejmiku, wojewody mazowieckiego, m.st. Warszawy, samorządu powiatowego, Instytutu Psychiatrii i Neurologii, WUP-u, MCPS-u i placówek z Mazowsza, które zajmują się ochroną zdrowia psychicznego. Porada po raz pierwszy spotkała się pod koniec czerwca br.


- W pierwszej kolejności omówiliśmy priorytety programu. To są: przeciwdziałanie depresji, przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorych psychicznie, postęp psychiatrii środowiskowej, wsparcie w przypadkach traumatycznych na przykład powodzi, pożaru – zmienia wicemarszałek województwa Krzysztof Strzałkowski. - Następne istotne założenia to przeciwdziałanie wszelkim zaburzeniom związanym z uzależnieniami, a również wsparcie dla osób starszych, u których wiek wiąże się z pewnymi chorobami czy zaburzeniami, na przykład otępieniem. Na te priorytety wskazywały powiaty z Mazowsza, które poprosiliśmy o przedstawienie głownych problemów występujących na ich terenie – dodaje Krzysztof Strzałkowski.


Jak informuje wicemarszałek, partnerami we wdrażaniu tego programu będą jednostki ochrony zdrowia, ośrodki pomocy socjalnej i organizacje pozarządowe, które zajmują się problemami osób z zaburzeniami psychicznymi. Nie jest jeszcze ustalona spis konkretnych podmiotów, które wezmą udział w tym przedsięwzięciu.


Program nie jest finansowany z zewnątrz. - Uzyskanie na ten cel wsparcia jest jednym z głównych postulatów Mazowieckiej Porady Zdrowia Psychicznego. Wskazujemy zarówno na problem niedostatecznego finansowania leczenia psychiatrycznego, jak i zabezpieczenie środków na realizację programu. Mam nadzieję, iż do końca roku uda nam się wygospodarować środki w budżecie województwa na wsparcie szczególnie osób z podwójną diagnozą – wyjaśnia Krzysztof Strzałkowski.










Czym jest Program Ochrony Zdrowia znaczenie w Leczenie P .