przyczyna braku współpracy co to znaczy

Co to jest Przyczyna braku współpracy tkwi w samorządach. Co znaczy: współpracy tkwi w samorządach.

Czy przydatne?

Przyczyna braku współpracy tkwi w samorządach definicja

Co znaczy:

PPP nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem



powód braku współpracy tkwi w samorządach





Jest kilka przyczyn tego, iż partnerstwo publiczno-prywatne nie jest w Polsce zbyt popularnym rozwiązaniem. Tkwią one przeważnie w głównym ogniwie – w potencjalnych partnerach publicznych, a więc w samorządach.


Magdalena OzorowskaAutor: Magdalena Ozorowska



Przedstawiciele samorządów boją się takiego wyzwania, nie widzą, jak do niego podejść, jak rozpocząć projekt i komu zaufać. Projektu PPP nie przeprowadzi się z dwuosobowym departamentem prawnym i bez wykonania kilku kosztochłonnych analiz. Do zaproszenia do stołu prywatnego partnera trzeba się przygotować, trzeba wiedzieć, czego się oczekuje, co się chce osiągnąć, jakiego rodzaju ryzyka jest się w stanie wziąć na siebie, a jakie chciałoby się dedykować partnerowi prywatnemu. PPP jest gdyż jak firma – ma szansę powodzenia tylko wtedy, kiedy partnerzy podzielone są proporcjonalnie kosztami i korzyściami. Do istotniejszych barier przeciwko tej działalności na naszym rynku należą również: niestabilne prawo, niedojrzałość polskich banków, które nie wykazują żadnej aktywności w inwestycjach publicznej służby zdrowia, czy także zwyczaj trzymania się czteroletniego kalendarza politycznego decydentów, w trakcie kiedy samo przygotowanie umowy w formule PPP zajmuje czasem 3 lata. Ponadto, wciąż mam w Polsce poczucie, iż asekuracyjna postawa polityków jest bardziej nagradzana niż odważne działania. Politycy unikają zapraszania prywatnych partnerów skoro publicznie często straszy się, iż 3xP skończyć się musi jako 4xP, a więc udziałem prokuratora. Postrzegamy prywatne przedsiębiorstwa jako drenowanie publicznego mechanizmu, w trakcie kiedy efektywność prywatnego sektora jest większa od struktur publicznych. Naszą ogólną narodową ułomnością lub zwyczajnie specyfiką, jest także nieumiejętność współpracy – Polacy świetnie prowadzą projekty indywidualne (wystarczy prześledzić inwestycje współfinansowane z pieniędzy unijnych), z kolei są w tyle we wszelkich formach partnerstwa i projektach „przekraczających granice”. Mimo to rozwiązanie w formie partnerstwa publiczno-prywatnego ma przed sobą przyszłość. Pokazują to doświadczenia innych państw. Jestem przekonana, iż w tej, czy w innej formie nie tylko może, lecz musi się ono rozwinąć i u nas. Inwestycje publiczne muszą być wykonywane, banki w Polsce nie znają tematu ochrony zdrowia i nie mają żadnej oferty dla publicznych szpitali, szpitale muszą za kilka lat spełnić min. oczekiwania techniczne i sanitarne - skąd więc weźmiemy kapitał, jeśli nie od prywatnego przedsiębiorcy, który chce z nami rozmawiać?



Magdalena Ozorowska będzie mówić na temat perspektyw rozwoju rynku usług medycznych w oparciu o Partnerstwo Publiczno-Prywatne w trakcie VII Forum Rynku Medycznego MedMarket, które odbędzie się 15 czerwca 2011 w warszawskim hotelu Hilton (www.forummedmarket.pl)










Czym jest Przyczyna braku współpracy znaczenie w Leczenie P .