publiczne placówki mogą co to znaczy

Co to jest Publiczne placówki mogą być komercyjne. Co znaczy: komercyjne Pacjenci już dziś mogą.

Czy przydatne?

Publiczne placówki mogą być komercyjne definicja

Co znaczy:

Pacjenci będą płacić za usługi



Publiczne placówki mogą być komercyjne





Pacjenci już dziś mogą płacić za leczenie w SP ZOZ-ach - wynika z opinii prawnej specjalistów. Szpitale, które będą używać z tej możliwości, mają szansę na poprawę kondycji finansowej, pacjenci uzyskają lepszy dostęp do leczenia.




Usługi komercyjne to usługi o wyższym standardzie niż zakontraktowaneAutor: Shutterstock



specjaliści oceniają, iż kolejki do zabiegów finansowanych poprzez NFZ znacząco się skrócą. Opinia przygotowana poprzez specjalistów Fundację Lege Pharmaciae daje szansę na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia. Jej autorzy podkreślają, iż pacjenci będą wreszcie mogli w pełni używać z konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia i życia, a publiczni świadczeniodawcy nie będą dyskryminowani względem prywatnych placówek.

Wedle opinią prawników obecne prawo już dziś daje możliwości pacjentom ubezpieczonym pokrywania wydatków swojego leczenia w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Dotyczy to świadczeń, które nie zostały ujęte w koszyku świadczeń gwarantowanych, które realizowane są poza limitem określonym dla danego świadczeniodawcy poprzez NFZ i których standard jest wyższy niż zakontraktowany ze świadczeniodawcą poprzez NFZ.

Pacjenci ubezpieczeni w NFZ dotychczas nie mieli możliwości wyboru - lub czekali w gigantycznych kolejkach na zabieg w publicznej placówce, lub płacili za własne leczenie u prywatnego świadczeniodawcy. Część z nich obchodziła kolejkę wykorzystując własne znajomości albo wręczając łapówki. Jak wskazują autorzy Zielonej Księgi, opracowanej na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w 2004 roku, Polacy przeznaczyli na „dowody wdzięczności” powyżej 5 mld zł. Z raportu „Diagnoza socjalna 2009. Warunki i jakość życia Polaków”, pod red. Janusza Czapińskiego, wynika, że średnia kwartalna wartość ponoszona poprzez statystyczne gospodarstwo to 475 zł. Kapitał te zamiast zasilić budżety szpitali, trafiały do prywatnych kieszeni lekarzy.

Opinia prawna Fundacji Lege Pharmaciae pozwoli w legalny i przejrzysty sposób uiszczać koszty za własne leczenie w publicznych placówkach. Dlatego zwolnią oni miejsce w kolejkach pacjentom, których nie stać na ponoszenie dodatkowych wydatków leczenia, oprócz tego będą mieli wolny wybór świadczeniodawcy i nie będą zmuszeni do korzystania wyłącznie z prywatnych placówek. Zasilą również publiczny mechanizm dodatkowymi pieniędzmi.

Aktualnie funkcjonowanie publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest bardzo mocno ograniczone kontraktami z NFZ. Płatnik nie tylko decyduje za ile wykupi świadczenia od szpitala, lecz także w jakiej liczbie i zakresie. Szpitale mimo, iż mają większe możliwości nie mogą leczyć pacjentów powyżej to, na co pozwala NFZ.

W praktyce znaczy to, iż szpitale nie mogły w pełni wykorzystywać swojego potencjału - po godzinie 16-ej i w weekendy sale operacyjne stoją puste, sprzęt jest niewykorzystany, a lekarze nie operują. Dzięki możliwości pobierania opłat od pacjentów szpitale będą mogły z tych mocy w pełni używać - przyjmować dodatkowo pacjentów w okresie, gdy nie świadczą już usług w ramach kontraktu z NFZ (na przykład po godzinie 16ej albo w weekendy). Publiczne szpitale wykorzystają swój cały potencjał, będą traktowane na równych zasadach ze świadczeniodawcami prywatnymi, którzy mogą zarówno zawierać kontrakt z NFZ, jak i równocześnie leczyć pacjentów prywatnych. Do publicznych placówek na mocy prawa będą mogły wpływać dodatkowe środki, które dotychczas trafiały lub do kieszeni lekarzy, lub do kas prywatnych gabinetów. Szpitale przyjmą również więcej pacjentów, a tym samym skrócą się kolejki do zabiegów.

Opinię prawną na ten temat zaprezentowano w trakcie eksperckiej debaty „Jak poprawić dostęp pacjentów do leczenia i sytuację szpitali w Polsce?", zorganizowanej poprzez Fundację Lege Pharmaciae i Związek Powiatów Polskich. W debacie udział wzięli autorzy opinii: Prof. Michał Kulesza (znawca zagadnień prawa administracyjnego), Mec. Paulina Kieszkowska-Knapik (specjalista w dziedzinie prawa ochrony zdrowia) i wybitni >specjaliści: Elżbieta Hibner (była wiceminister zdrowia i wiceminister finansów,
aktualnie wicemarszałek województwa łódzkiego), Marek Wójcik (Zastępca Sekretarza Generalnego Związku Powiatów Polskich, ekspert do spraw zdrowia), Marek Nowak (dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu).

Fundacja Lege Pharmaciae udostępni przygotowaną opinię prawną wszystkim publicznym zakładom opieki zdrowotnej i ich organom założycielskim. >specjaliści wyrazili przekonanie, iż opinia ta przysłuży się do poprawy sytuacji wszystkich pacjentów i publicznych zakładów opieki zdrowotnej.










Czym jest Publiczne placówki mogą być znaczenie w Leczenie P .