składki zdarzeń medycznych co to znaczy

Co to jest Składki od zdarzeń medycznych to 5 proc kosztów. Co znaczy: od zdarzeń medycznych to 5.

Czy przydatne?

Składki od zdarzeń medycznych to 5 proc kosztów definicja

Co znaczy:

regulaminy prawa dotyczące ubezpieczeń szpitalnych



Składki od zdarzeń medycznych to 5 proc wydatków





wg szacunków specjalistów polskiego rynku ubezpieczeniowego przyrost udziału obowiązkowych składek ubezpieczeniowych w kosztach funkcjonowania szpitali poprzez wprowadzenie ubezpieczenia od zdarzeń medycznych wzrośnie nawet do 5 proc.. Na koniec 2011 roku było to do 1,9 proc..




Marek SzewczykAutor: Marek Szewczyk



odbywa się to w okresie, kiedy dyrektorzy szpitali skoncentrowani są na optymalizacji funkcjonowania zarządzanych jednostek. Komisja Nadzoru Finansowego dopuszcza do zmonopolizowania poprzez PZU SA sektora w głównej mierze finansowanego z państwowego budżetu (przez NFZ). Gdy weźmiemy pod uwagę fakt funkcjonowania ustawy o działalności leczniczej jednoznacznie stwierdzającej jaki los spotka zadłużone szpitale, to właściwie przewarzająca część dyrektorów, tak faktycznie aby prowadzić szpital >wg ekonomicznych reguł i oczekiwanych rezultatów w dziedzinie zapewnienia opieki medycznej, staje się sztukmistrzami. Gdy powiodło im się „przyoszczędzić” na zakupach sprzętu, poprawie gospodarki lekowej czy niepopularnych cięciach osobowych w prezencie otrzymuje ubezpieczenie od niepożądanych zdarzeń medycznych i to bez jakiegokolwiek wskazania skąd na to wygospodarować środki. Tym bardziej, iż istnieje już ubezpieczenie OC.


Niezrozumiałe jest również zobowiązanie szpitala do zawierania ubezpieczeń od zdarzeń medycznych i brak takiego obowiązku w razie pozostałych podmiotów, bo z definicji zdarzeń medycznych zawartej w art. 67 a ust.1 ustawy o prawach pacjenta wynika, że opisane zdarzenia mogą dotyczyć wszystkich podmiotów leczniczych. Nie można przecież w tym kontekście mówić o ciężarze gatunkowym błędu lekarskiego w znaczeniu, iż może on być poważniejszy w skutkach w razie leczenia szpitalnego, a mniej poważny na przykład w przychodni lekarskiej. Każdy gdyż błąd lekarza może prowadzić do bardzo poważnych następstw.


W świetle obowiązujących regulaminów, polskie szpitale znalazły się w obszarze realnego ryzyka wykreślenia ich z rejestru i pozbawienia prawa wykonywania działalności leczniczej. Czy wynikający z treści art. 108 ust. 2 pkt 3 przez wzgląd na art. 25 ustawy z dnia 15 kwietni 2011 r. o działalności leczniczej. (Dz.U.Nr 112, poz.654 ze zm.) nakładający na dyrektora wymóg spełniania obligatoryjnych działań - również w dziedzinie obowiązkowych ubezpieczeń - daje podstawę do wykreślenia szpitala z prowadzonego poprzez wojewodę rejestru? Na kierownika podmiotu leczniczego kierującego szpital nałożony został przecież wymóg niezwłocznego (nie potem niż w terminie 7 dni od zawarcia umowy) przekazania organowi prowadzącemu rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą, dokumentów wystawionych poprzez ubezpieczyciela, a potwierdzających fakt zawarcia umowy ubezpieczenia od zdarzeń medycznych.


Nasuwa się zatem wątpliwość czy w wypadku, gdy szpital nie zawrze odrębnej umowy ubezpieczenia od zdarzeń medycznych, a tylko ubezpieczenie obligatoryjne od odpowiedzialności cywilnej obejmujące swym zakresem - również tego rodzaju szkody, ( żaden inny ustawowy przepis nie wyłączył z obowiązkowej odpowiedzialności cywilnej zdarzeń medycznych opisanych w ustawie o prawach pacjenta) , można mówić o rażącym naruszeniu warunków wymaganych do wykonywania działalności objętej wpisem rejestrowym? Jeśli ubezpieczenie od zdarzeń medycznych nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, to nie zawarcie poprzez szpital takiej umowy ubezpieczenia nie może stanowić rażącego naruszenia warunków wymaganych do wykonywania działalności objętej wpisem. Sam fakt nałożenia obowiązku przedstawienia poprzez szpital umowy ubezpieczenia od zdarzeń medycznych nie stanowi zatem podstawy do wykreślenia go z rejestru wojewody, bo ten podmiot przedstawi umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, która obejmuje wszystkie zdarzenia medyczne. Zatem można przyjąć, iż zawarcie poprzez szpital obu umów ubezpieczenia prowadzi do opłacenia dwóch składek ubezpieczeniowych na te same zdarzenia. Czy jednak w ten sposób osoby i instytucje odpowiedzialne za wyrażanie zgody i nadzór administracyjny w obszarze szpitalnictwa będą interpretowały istniejący stan prawny?










Czym jest Składki od zdarzeń medycznych znaczenie w Leczenie S .