oszczędzać sterylizować co to znaczy

Co to jest Sterylizować i oszczędzać. Co znaczy: i oszczędzać Liczba, zakres sterylizacji i czas.

Czy przydatne?

Sterylizować i oszczędzać definicja

Co znaczy:

swoja sterylizatornia umożliwia sprzedaż usług



Sterylizować i oszczędzać





Liczba, zakres sterylizacji i czas dostępu do centralnej sterylizatorni to fundamentalne parametry w określeniu efektywności ekonomicznej i podjęciu decyzji, czy ma to być usługa zewnętrzna czy także wytwór własny.








jeśli szpital ma być właścicielem tej jednostki wiąże się to z potrzebą poniesienia znacznego kosztu inwestycyjnego. W razie szpitala w Śremie był to koszt rzędu 2,5 mln zł. Placówka we wrześniu br. uruchomiła nowoczesną, wykonaną wg najwyższych standardów centralną sterylizatornię i wyposażyła jednostkę w sprzęt do dezynfekcji i sterylizacji. Wydatki powiązane z tym przedsięwzięciem można podzielić na wydatki obsługi zadłużenia związanego z modernizacją i wyposażeniem i bieżące wydatki eksploatacyjne ( wydatki ogólne, na przykład prąd, ogrzewanie, telefony i ( wydatki osobowe). Te pierwsze w 75 procent zostaną zrefundowane ze środków unijnych, które śremska placówka pozyska w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Priorytet V, Działanie 5.3 – projekt pt.: „Poprawa jakości świadczonych usług medycznych w powiecie śremskim przez rozbudowę i modernizację Szpitala”. Pozostałe 25 procent szpital dołożył z własnych środków.

Efektywność ekonomiczna i organizacyjna

Podejmując decyzję, czy zainwestować w modernizację przestarzałej centralnej sterylizatorni czy zlecać usługę na zewnątrz, zarząd szpitala wziął pod uwagę dwa fundamentalne kryteria: efektywność ekonomiczną i efektywność modernizacyjną. – Kalkulacja była prosta. Chodziło o to, by całość wydatków (wydatek modernizacji i ((wydatek bieżącej eksploatacji) była równa, bądź mniejsza, od kosztu usługi zleconej. Dzięki efektywności organizacyjnej wykonywanie usługi jako własnej optymalizuje liczbę stosowanych pakietów narzędziowych i innego sprzętu i liczbę personelu, pozwalając tym samym na uzyskanie większej efektywności zastosowania czasu pracy. Przy okazji obniżeniu ulegają także ( wydatki administracyjne – tłumaczy Bożena Woźniak, dyrektor szpitala w Śremie.

Technologia dla bezpieczeństwa

Sterylizacja jest technologią krytyczną dla bezpieczeństwa sanitarnego pacjenta. Wskutek sterylizacji otrzymywany jest materiał sterylny, teoretycznie kompletnie wolny od zdolnych do życia drobnoustrojów. W praktyce, materiał sterylny definiowany jest jako taki, dla którego prawdopodobieństwo niesterylności wynosi 1:1 000 000.

Centralna sterylizatornia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie zajmuje powierzchnię ok. 1000 mkw., co umożliwia wyodrębnienie trzech stref (brudnej, czystej i sterylnej) i zapewnia ruch rozwojowy i optymalne rozmieszczenie urządzeń i kontrolę pracy. Układ pomieszczeń i stanowisk pracy dostosowany jest do ciągu technologicznego (jednokierunkowego) poszczególnych czynności. Tym samym spełnia rozporządzenie Ministra Zdrowia z 10 listopada 2006 roku w kwestii wymogów, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.

Minimalizacja ryzyka zakażeń

W szpitalu w Koninie obowiązuje dzienny podział pracy związany ze strefami. Strefa brudna przeznaczona jest do przyjmowania materiału, segregacji i mycia i dezynfekcji w szczególnych urządzeniach, przelotowych myjniach – dezynfektorach, gdzie dzieje się, poza dezynfekcją chemiczną, także dezynfekcja termiczna. W strefie czystej następuje rozładunek myjni – dezynfektorów, suszenie, kontrola, konserwacja, układanie, pakowanie i załadowanie sterylizatorów materiałem. Strefa sterylna służy natomiast do rozładowania sterylizatorów, magazynowania i ekspedycji materiałów. – Podział ten jest zgodny z procedurą określającą warunki skutecznej sterylizacji materiałów medycznych. To jest również zasadne przez wzgląd na coraz liczniej występującymi zakażeniami wewnątrzszpitalnymi. Poprawnie wykonane prace dezynfekcyjne i sterylizacyjne eliminują sposobność przemieszczania się drobnoustrojów – mówi Ewa Noszczak, kierownik centralnej sterylizatorni szpitala w Koninie.

Sposoby sterylizacji

W konińskiej jednostce wykonuje się sterylizację sposobem parową (parametry 134 st. C – 7 min., 121 st.C – 20 min.) i formaldehydową (parametry 60 st. C – 45 min.). Warunkiem prawidłowej sterylizacji jest spełnienie ustalonych wymogów dotyczących urządzeń. Centralna sterylizatornia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie posiada odpowiednie urządzenia do tego celu: myjnie – dezynfektory, myjnie ultradźwiękowe, suszarki, zgrzewarki, obcinarki, sterylizatory i różnego rodzaju sprzęt pomocniczy (wózki, komputery, drukarki, stelaże i tym podobne). Aparatura elektromedyczna znajdująca się na wyposażeniu jednostki posiada wymagane paszporty techniczne, jest w pełni identyfikowalna i jest pod kontrolą działu technicznego.

Walidacja mechanizmów sterylizacji

Obowiązuje walidacja mechanizmów sterylizacji, która dzieje się dzięki metod fizycznych, metod biologicznych i metod chemicznych. Do tych pierwszych zaliczamy obserwację manometrów i termometrów sterylizatora, rejestrowanie parametrów z przebiegu procesu sterylizacji dzięki urządzenia rejestrującego, wskutek czego otrzymany jest wydruk. – Mechanizmy sterowania w urządzeniach są zaopatrzone w układ samokontroli, a więc w razie nieprawidłowego procesu sterylizacji urządzenie informuje o błędzie procesu i blokuje drzwi wyładowcze po stronie sterylnej – tłumaczy Ewa Noszczak.
Sposoby biologiczne to kontrola wewnętrzna sterylizacji parowej raz w miesiącu na trzech poziomach. w razie procesu sterylizacji formaldehydowej kontrolowany jest każdy mechanizm; kontrola zewnętrzna każdego sterylizatora przeprowadzona jest raz na kwartał (Zakład Mikrobiologii Klinicznej).
Sposoby chemiczne to odmiennie wykorzystywanie sprawdzianów (nadruki na torebkach, rękawach, etykiety, taśmy z indykatorem) i wykorzystywanie wyznaczników chemicznych. Każdy wytwór przypisany jest dla indywidualnego pacjenta, świadczy o tym prowadzona dokumentacja i procedura postępowania z materiałem sterylnym.

Rola sterylizatorni w procesie dezynfekcji

Narzędzia i sprzęt medyczny przeznaczony do procesu sterylizacji są przygotowane wg procedury dezynfekcji narzędzi i sprzętu. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie obowiązują: LE/P/1/08 i dyrektywa dezynfekcji. – Procedura obowiązuje wszystkie oddziały szpitalne, poradnie, zespół bloków operacyjnych. Materiał po wstępnej dezynfekcji w danej komórce jest przekazywany do CS w zamkniętej szczelnie kuwecie, opisanej nazwą zleceniodawcy wspólnie z protokołem zawierającym rodzaj materiału, metodę sterylizacji, rodzaj usługi i tym podobne)) – mówi Ewa Noszczak.

Na terenie szpitala w Koninie transport materiału dzieje się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi. Opakowania transportowe zapewniają szczelność i zabezpieczają przed wypadaniem zawartości. W centralnej sterylizatorni dezynfekcja termiczna dzieje się w myjniach – dezynfektorach.

Kryteria doboru sprzętu

Centralna sterylizatornia jest komórką wyjątkową, dlatego także przy wyborze sprzętu należy stosować bardzo restrykcyjne kryteria. – Z uwagi na to, iż centralna sterylizatornia pracuje w trybie ciągłym, priorytetem była dla nas niezawodność urządzeń. W celu obniżenia wydatków należało zadbać o to, aby ograniczyć liczbę personelu wymaganego do obsługi urządzeń. Ważna z punktu funkcjonowania jednostki była także rozmiar poszczególnych pomieszczeń (jak najmniejsze parametry pomieszczeń potrzebne do funkcjonowania sprzętu) i szkodliwość w dziedzinie wpływu na środowisko pracy. Taka gradacja ustalenia priorytetów w doborze sprzętu pozwoliła w momencie rozruchu i realizacji etapowej, jaka miała u nas miejsce, na uruchomienie centralnej sterylizatorni w oparciu o pracę jednego, ale niezawodnego sterylizatora poprzez moment 12 miesięcy. Dopiero następne zdobyte środki finansowe umożliwiły uzupełnienie potencjału o drugi, mniejszy sterylizator, a ostatnio o trzeci (na nadtlenek wodoru), będący pierwszym tego rodzaju uruchomionym w Polsce – wyjaśnia Bożena Woźniak.

Dwuzmianowy mechanizm pracy

W sensie organizacyjnym centralna sterylizatornia jest komórką wydzieloną w strukturze szpitala. Znaczy to między innymi, iż zakres czynności realizowanych poprzez jej personel obejmuje jedynie mechanizm przygotowania i sterylizacji. Transport do i z i obsługa innych pracujących sterylizatorów jest wykonywana poprzez inne komórki. Pracownicy centralnej sterylizatorni szpitala w Śremie są przeszkoleni w dziedzinie zasad aseptyki i antyseptyki, obsługi urządzeń i postępowania ze sprzętem i materiałami przekazywanymi do jednostki. – Wprowadziliśmy dwuzmianowy mechanizm pracy z możliwością wydłużenia godz. pracy w nocy w przypadku potrzeby. To jest zależne w głównej mierze od długości pracy bloku operacyjnego. Takie elastyczne podejście pozwala na wydłużenie czasu wykonywania planowych zabiegów operacyjnych nawet do późnych godz. nocnych. Obsługę bieżącą stanowią dwie osoby na zmianie plus koordynator. Personel odpowiedzialny jest za cały mechanizm sterylizacji – od przyjęcia narzędzi, wstępnego mycia ręcznego w strefie brudnej, mycia automatycznego, pakietowania, sterylizacji po wydawanie materiału sterylnego – mówi dyrektor szpitala w Śremie.

Kierowanie zgodne z normami

Rolą centralnej sterylizatorni jest przygotowanie i zaopatrywanie w materiały sterylne klienta wewnętrznego, jak i zewnętrznego, pozyskiwanie i przekonywanie nabywców do korzystania z tego typu usług, dokonywanie zmian jakościowych i strukturalnych w celu poprawy efektywności, dążenie do obniżenia wydatków poprzez racjonalne gospodarowanie, wykorzystywanie właściwych mechanizmów technologicznych i poprawne zastosowanie kwalifikacji, zdolności zawodowych zatrudnionych pracowników i podnoszenie ich kwalifikacji. Istotne jest precyzyjne rozpoznanie potrzeb na usługi centralnej sterylizatorni i stwarzanie możliwości ich zaspokojenia w ramach racjonalnego gospodarowania i wdrażanie do praktyki nowych osiągnięć naukowych w zakresie sterylizacji. – Oczywiście nie można zapomnieć o kontroli pracy aparatury medycznej, przygotowaniu planu pracy zatrudnionego personelu, szkoleniach wewnętrznych i kontroli zadowolenia z usługi klientów wewnętrznych i zewnętrznych (ankiety). Nadzorem objęte są także dokumenty, jest to akty normatywne wewnętrzne i zewnętrzne, dokumenty mechanizmu kierowania jakością, dokumenty klienta, umowy, decyzje, postanowienia i inne. Wszystkie dokumenty są aktualizowane, personel jest z nimi zapoznany, ustanowione są działania dotyczące weryfikacji, walidacji, monitorowania, kontroli i badań specyficzne dla usługi – mówi Ewa Noszczak, kierownik centralnej sterylizatorni Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.

Zarabiać na dodatkowych usługach

Zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom jest oczywiście zadaniem priorytetowym tej jednostki. Jednak szpital posiadający swoją centralną sterylizatornię może odnieść korzyści ekonomiczne sprzedając własne usługi także innym podmiotom.

Centralna sterylizatornia w Śremie wykonuje powyżej 90 procent wszystkich procedur sterylizacji w szpitalu – średnio sterylizacji podlega 3250 jednostek wsadowych w miesiącu ( a więc ok. 120 dziennie), co szacunkowo przekłada się na 6–7 tys. narzędzi i zestawów narzędziowych w miesiącu. Pozostałe realizowane są w pracowniach albo w gabinetach zabiegowych i dotyczą jednostkowych sterylizacji sprzętu, który nie powinien opuszczać pomieszczeń, gdzie jest użytkowany. – Szpital posiadający centralną sterylizatornię może wykorzystywać ten potencjał także do świadczenia usług na zewnątrz. Naszymi klientami są raczej inne niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, a również przedsiębiorcy z branży kosmetyczno-fryzjerskiej. To dodatkowe, i bardzo cenne w dzisiejszych czasach, źródło przychodów – podsumowuje dyrektor śremskiej lecznicy.










Czym jest Sterylizować i oszczędzać znaczenie w Leczenie S .