terapeutyczna decyzja szybka co to znaczy

Co to jest Szybka decyzja terapeutyczna. Co znaczy: decyzja terapeutyczna Z profesorem Januszem.

Czy przydatne?

Szybka decyzja terapeutyczna definicja

Co znaczy:

doktor pierwszego kontaktu w stanie zagrożenia



Szybka decyzja terapeutyczna





Z profesorem Januszem Andresem prezesem Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii rozmawiamy na temat problemów polskiej anestazjologii i Międzynarodowego Kongresu Polskiej Porady Resuscytacji, który odbędzie się w Krakowie.








Jak ocenia Pan rolę anestezjologa w ochronie zdrowia w Polsce?

Zespół lekarzy anestezjologów i anestezjologicznego personelu pielęgniarskiego pełni najważniejszą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu medycyny operacyjnej i coraz częściej diagnostycznej. Sala operacyjna i oddział intensywnej terapii pozostają kluczowym miejscem pracy anestezjologa. Od powyżej 10 lat obowiązują w Polsce rozporządzenia ministra zdrowia odnośnie personelu i wyposażenia miejsca pracy anestezjologa, które określają warunki bezpiecznego prowadzenia znieczulenia i intensywnej terapii. Gdyż standardy opieki medycznej wymagają stałego doskonalenia, w najbliższym czasie spodziewamy się aktualizacji ww. rozporządzeń z uwzględnieniem postępów w wiedzy i praktyce medycznej. Nie czekając na oficjalne rozporządzenia Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii co jakiś czas publikuje wytyczne postępowania przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii wedle aktualną wiedzą (ostatnio opublikowane w Anestezjologii Intensywnej Terapii 2008;40;195_202). Wytyczne analgezji porodu opublikowane zostały w Anestezjologii Intensywnej Terapii 2009;41:114-118. Warto by dyrektorzy szpitali i menadżerowie służby zdrowia zapoznali się z tymi dokumentami, chociażby dla porównania z warunkami i możliwościami panującymi w kierowanych poprzez nich ośrodkach. >doktor anestezjolog (przez obycie z wykorzystywaniem najnowszych technik monitorowania i zastępowania podstawowych funkcji życiowych) jest naturalnym „lekarzem pierwszego kontaktu” dla pacjenta znajdującego się w stanie zagrożenia życia. W celu „stabilizacji” pacjenta w stanie zagrożenia życia jest potrzebna natychmiastowa decyzja terapeutyczna w oparciu o możliwe do monitorowania symptomy i resuscytacja. I tu nie chodzi tylko o resuscytację krążeniowo-oddechową, lecz o ochronę niewydolnych narządów tzn. „resuscytację” oddechową, płynową, hemodynamiczną i in. Rolą anestezjologa regularnie jest leczenie chorego w stanie zagrożenia życia nawet przed postawieniem ostatecznej diagnozy. To jest kwestia kilku bądź kilkunastu min., w przeciwnym wypadku będzie za późno na szczegółową diagnostykę.


Jaki jest największy problem anestezjologii w Polsce?

Prócz groźby niedoborów personalnych w anestezjologii i intensywnej terapii, o czym wspominałem, poważnym problemem jest finansowanie anestezjologii i intensywnej terapii. Płatnik w Polsce nie rozpoznaje znieczulenia jako procedury medycznej wymagającej finansowania, podobnie jak nie rozpoznaje finansowania dwóch pierwszych dni po operacji. Natomiast wiemy z praktyki iż wydatki leczenia bezpośrednio po operacji mogą być bardzo wysokie jeśli leczenie ma być skuteczne. Liczba chorych z poważnymi obciążeniami poddawanych operacjom rośnie, ponieważ bezpieczeństwo znieczulenia poprawia się wspólnie z postępem anestezjologii i intensywnej terapii. Nie można pomijać wydatków tych procedur zachowując równocześnie czyste sumienie zawodowe.


Jakie są zadania i dotychczasowe osiągnięcia Polskiej Porady Resuscytacji?

Polska Porada Resuscytacji powstała w 2001 roku, jest interdyscyplinarnym stowarzyszeniem skupiającym ekspertów z zakresu resuscytacji z różnych dziedzin medycyny. Trzonem organizacji są lekarze anestezjolodzy, lecz także lekarze innych specjalności i członkowie organizacji socjalnych zainteresowanych ratowaniem ludzkiego życia. Polska Porada Resuscytacji ściśle współpracuje w Europejską Poradą Resuscytacji (ERC), szczególnie w dziedzinie nauki i rozpowszechniania aktualnej wiedzy w zakresie resuscytacji. Kluczową misją wspólnego działania jest ochrona życia ludzkiego ((przez umożliwienie wysokiej jakości resuscytacji dostępnej dla wszystkich. Z praktycznego punktu widzenia nasza działalność od 2001 roku wiąże się z wydawaniem obecnych wytycznych resuscytacji krążeniowo-oddechowej i prowadzeniem certyfikowanych poprzez ERC kursów w tym zakresie. Precyzyjne wiadomości i raporty z działalności szkoleniowej znajdują się na stronie www.prc.krakow.pl


Jak Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii zamierza dbać o stały postęp specjalizacji w Polsce?

Z pełnym przekonaniem stwierdzam, iż od lat posiadamy w Polsce jeden z najlepszych w Europie programów specjalizacji w anestezjologii i intensywnej terapii. Dowodem na to niech będzie chociażby fakt, że w ubiegłym roku nasi kandydaci najlepiej w Europie zdali część pierwszą europejskiego egzaminu specjalizacyjnego. Nasi eksperci rozchwytywani są w Europie. Cierpimy w skali państwie na niedobór anestezjologów i to może być w niedalekiej przyszłości poważny problem dla mechanizmu ochrony zdrowia w Polsce. Rozpoczęliśmy już w czerwcu br. i będziemy kontynuować socjalną kampanię informacyjną o roli lekarza anestezjologa w ochronie zdrowia także (((przez stronę www.anestezjologia.org.pl. Liczymy, iż kampania ta zachęci lekarzy do wyboru tej specjalizacji. lecz nie wszyscy wyjeżdżają do pracy za granicę. Dla tych co pozostają w Polsce coraz częściej znajdują się lepsze warunki pracy i formy zatrudnienia. Raczej dla tych ekspertów mamy także od lat idealnie działający europejski mechanizm ciągłej nauki w oparciu o idealne wzorce szkoleniowe ( wiadomości pod adresem www.ceea.pl).


Dlaczego Kongres Polskiej Porady Resuscytacji jest istotny dla anestezjologów?

Od momentu stworzenia Polskiej Porady Resuscytacji w 2001 roku, środowisko anestezjologów ((((przez Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii było kluczową siłą „napędową” działalności Polskiej Porady Resuscytacji. Z jednej strony ma to podłoże historyczne, bo resuscytacja krążeniowo-oddechowa zawsze była i jest związana z anestezjologią, a historia nowoczesnej anestezjologii jest ściśle związana z postępem resuscytacji. Aktualnie praktyczna znajomość resuscytacji krążeniowo-oddechowej obowiązuje już wszystkich lekarzy niezależnie od specjalizacji i pracowników służby zdrowia i powinna być powszechnie znana i służąca w społeczeństwie. W praktyce jednak to anestezjolodzy w szpitalach przeważnie „reanimują”, a również uczą reanimacji z tej prostej powody, iż to sala operacyjna i oddział intensywnej terapii są miejscami, gdzie znajomość resuscytacji jest potrzebna w codziennej pracy lekarza anestezjologa. Od roku 2001 a więc od początku wprowadzenia specjalistycznych kursów resuscytacyjnych certyfikowanych poprzez Europejską Radę Resuscytacji, anestezjolodzy byli i dzisiaj nadal są kluczowymi „odbiorcami” tej wiedzy, gdzie rozwój dokonuje się niezmiernie błyskawicznie. Następnych aktualności w światowych rekomendacjach w zakresie resuscytacji spodziewamy się pod koniec roku 2010, tak iż już w tej chwili zapraszam Państwa na jubileuszowy Kongres Polskiej Porady Resuscytacji w czerwcu 2011 roku z okazji 10-lecia istnienia Polskiej Porady Resuscytacji, na którym wnikliwie zostaną omówione Wytyczne 2010.


Jaka dziedzina będzie poruszana na Kongresie?

kluczowym tematem Kongresu i zarazem hasłem przewodnim jest pytanie: Jak zwiększyć przeżywalność w nagłym zatrzymaniu krążenia? Bezpośrednio przed Kongresem w dniach 21-23 września, odbędzie się po raz pierwszy w Polsce Europejski Kurs Postępowania w Urazach (European Trauma Course). Ten intensywny trzydniowy praktyczny kurs kierowany jest do lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentami po urazach. Oparty jest na obecnie najlepszych materiałach szkoleniowych (ogólna wiadomość na stronie www.prc.krakow.pl i w załączonym pliku PDF). Weźmie w nim udział 24 lekarzy anestezjologów, chirurgów i lekarzy medycyny ratunkowej. Międzynarodowy zespół instruktorów liczy 14 osób. Ta dziedzina będzie także jednym z tematów w pierwszym dniu obrad. Interesują nas nie tylko nowoczesne techniki postępowania w urazach w oparciu o idealne sprawdzone w Europie sposoby, lecz również przeżywalność po urazach wielonarządowych. Temat ten jest bardzo obecny w obliczu powstających w Polsce centrów urazowych. Gdyż najczęstszą powodem nagłego zatrzymania krążenia jest dolegliwość wieńcowa, organizujemy sesję poświęconą aktualnym standardom postępowania w zawale mięśnia sercowego ze szczególnym uwzględnieniem okresu pobytu chorego w karetce pogotowia. Z tym zagadnieniem wiąże się natomiast problem publicznego dostępu do defibrylacji i przeżywalności po nagłym zatrzymaniu krążenia w miejscach publicznych. Ponadto nauka i szeroko pojęte zagadnienia bezpieczeństwa i prawo i etyka w resuscytacji jak zawsze zajmują czołowe miejsca w programie naukowym zjazdów Polskiej Porady Resuscytacji.


Ilu spodziewacie się uczestników?

Zazwyczaj w naszych Kongresach bierze udział około 400 uczestników, w tym kilkudziesięciu obcokrajowców, przeważnie z europejskich państw sąsiadujących z Polską, lecz również z USA. Europejską Radę Resuscytacji w tym roku będzie reprezentował prof. Koen Monsiers, sekretarz ERC. Wygłosi dwa wykłady: 1. Przyszłość programów powszechnego dostępu do defibrylacji i 2. Nauczanie resuscytacji (((((przez e-learning: bez instruktora i manekina.










Czym jest Szybka decyzja terapeutyczna znaczenie w Leczenie S .