potrzeba traumatyczna co to znaczy

Co to jest Traumatyczna potrzeba. Co znaczy: pomniejszenie wydatków leczenia i rehabilitacji ofiar.

Czy przydatne?

Traumatyczna potrzeba definicja

Co znaczy:

35 mln euro na 12 centrów urazowych



Traumatyczna potrzeba





pomniejszenie wydatków leczenia i rehabilitacji ofiar urazów i wypadków to kluczowy cel planu utworzenia sieci centrów urazowych w kilkunastu ośrodkach w Polsce. Uchwalona została ustawa dotycząca ratownictwa medycznego.








W Polsce stworzenie sieć od 10 do 12 centrów urazowych (Trauma Center) współpracujących z istniejącym systemem.

– Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i utworzenie sieci centrów urazowych jest rozwinięciem działającego mechanizmu. Trauma Mechanizm jako uzupełnienie do Emergency Medical Mechanizm ma stanowić bazę i zaplecze dla pacjentów okołourazowych – mówi prof. Juliusz Jakubaszko, krajowy konsultant w zakresie medycyny ratunkowej.

– Chodzi o to, tak aby pacjent po urazie miał zagwarantowaną szybką drogę do postępowania diagnostycznego, dotarcie do ekspertów medycyny ratunkowej i w kolejnym etapie do leczenia chirurgicznego, a później rehabilitacji – tłumaczy prof. Juliusz Jakubaszko. Wg autorów nowelizacji centrum urazowe ma zapewnić diagnostykę i leczenie w jednym wysokospecjalistycznym szpitalu osobom z wielonarządowymi obrażeniami ciała, które trafiły na oddział ratunkowy.

Miliony euro do końca 2013 roku

Niektóre szpitale będą miały czas do końca 2013 roku na dostosowanie się do wymagań organizacyjnych niezbędnych dla centrów urazowych. – Nowelizacja ustawy nie zakłada budowy jakichkolwiek nowych placówek, tylko dostosowanie istniejących. Obecnie działające wieloprofilowe ośrodki szpitalne będą doposażone i dostosowane do potrzeb centrów urazowych – mówi prof. Juliusz Jakubaszko.

Skąd będą pochodzić środki na realizację tego kilkuletniego programu? Bieżące funkcjonowanie centrów i ich działanie w ramach specjalistycznych procedur ma finansować Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych pacjentowi w centrach urazowych odbywać się będzie oddzielnie dla każdego zakresu świadczeń, na zasadach i w trybie ustalonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r., Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) w ramach ustalonych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia – tłumaczy Krzysztof Suszek, dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia.

Z kolei utworzenie kilkunastu centrów urazowych ma zostać wsparte ze środków unijnych. Jak zapewnia rząd, w priorytecie XII Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przewidziano 34,8 mln euro na dofinansowanie rozbudowy, remonty i wyposażenie centrów urazowych, a również 104,1 mln euro na przebudowę, rozbudowę i remont szpitalnych oddziałów ratunkowych i budowę i remont lądowisk dla helikopterów.

Centra urazowe – kryteria

Czym wg ustawy jest centrum urazowe? To zakład opieki zdrowotnej, gdzie związane ze sobą organizacyjnie i zadaniowo specjalistyczne oddziały szpitala pozwalają na szybkie diagnozowanie i leczenie wielonarządowych obrażeń ciała u osób po urazach mechanicznych albo termicznych.

Placówki, które chcą starać się o status centrum urazowego, muszą więc spełniać określone kryteria. Centra znajdą się w wielospecjalistycznych placówkach, które posiadają pomiędzy innymi szpitalny oddział ratunkowy, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, blok operacyjny, który może być używany poprzez całą dobę, oddziały leczenia obrażeń ciała (między innymi chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, neurochirurgii, chirurgii naczyń albo pododdziału chirurgii naczyń), pracownię diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, pracownię endoskopową i lądowisko dla śmigłowca ratunkowego.

Szpital, gdzie stworzenie centrum urazowe, musi także współpracować z uczelnią medyczną, prowadzącą działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie kształcenia przed- i podyplomowanego kadr medycznych.

Lokalizacja ośrodków

Jak zaczął się mechanizm wyboru i tworzenia centrów urazowych w poszczególnych miastach? – Pismem z 20 lipca bieżącego roku Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do wojewodów z prośbą o wypełnienie ankiety celem wytypowania szpitali pretendujących do roli centrum urazowego. 5 sierpnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami wojewodów w kwestii omówienia ankiet i spraw organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem centrów urazowych – poinformował Krzysztof Suszek, dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia.

wg specjalistów, wskazujących na doświadczenia państw zachodnich, centra urazowe muszą powstać dla minimum miliona ludzi, a optymalnie dla dwóch i więcej mln. Ważne jest gdyż, tak aby jak w najwyższym stopniu skutecznie zastosować posiadane środki i wyszkoloną kadrę medyczną dla jak największej liczby pacjentów. Dlatego najpierw centra muszą powstać w największych aglomeracjach i ośrodkach uniwersyteckich. W Polsce będą to na pewno: Górny Śląsk, Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Bydgoszcz, Lublin, Szczecin.

Decyzja, w jakich miastach i gdzie placówkach powstaną centra, zapadnie po uzgodnieniu wojewódzkich planów działania mechanizmu państwowego ratownictwa medycznego poprzez wojewodę z właściwymi podmiotami i po jego zatwierdzeniu poprzez ministra zdrowia.

Zgłaszane są wątpliwości poprzez niektórych specjalistów odnośnie, być może, niewystarczającej liczby centrów urazowych, które nie powstaną przecież we wszystkich województwach. Może okazać się, iż na skutek zbyt dużej odległości lekarze nie będą przewozić do centrów urazowych pacjentów w bardzo ciężkim stanie, lecz mogą kierować ich do najbliższego szpitala.

Ministerstwo Zdrowia replikuje, iż nie ma co do tego jakichkolwiek obaw, gdyż w przypadkach pilnych ciężko poszkodowani będą transportowani poprzez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Mniejsze województwa także chcą centra

Chęć uczestniczenia w programie zgłosił np. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. – Wojewoda świętokrzyski oczywiście popiera ten pomysł – podkreśla Agata Wojda, rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego. Zgłoszenie trafi teraz do Ministerstwa Zdrowia, które będzie weryfikować dane z całego państwie. – Obawiam się, iż nasze woj. może nie przejść weryfikacji Ministerstwa. Nareszcie w Polsce jest 16 województw, a pieniędzy na realizację pomysłu tylko na 12 – podkreśla Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

także zarząd województwa lubuskiego poparł starania lokalnych placówek o przystąpienie do organizacji i funkcjonowania centrów urazowych na terenie szpitali wojewódzkich w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Wyraził wstępną zgodę na ubieganie się poprzez lubuskie szpitale o ich utworzenie w wydzielonych funkcjonalnie częściach obu placówek.

Efektywność skali

Zdaniem specjalistów i twórców nowelizacji, powołanie do życia centrów urazowych przyczyni się do pomniejszenia powikłań, a również do obniżenia wysokiej śmiertelności i kalectwa pourazowego. Takie rozwiązanie zmniejszy wydatki leczenia i rehabilitacji, gdyż w jednym zakładzie pacjentem zajmować się będzie interdyscyplinarny zespół lekarzy różnych specjalności (Trauma Team). Centra urazowe nie będą przy tym przejmowały bieżących zadań oddziałów szpitala.

Inwestycja w centra urazowe, gdzie ofiary wypadków będą mogły dostać szybką i kompleksową pomoc medyczną, oznaczać będzie min. obciążenie finansowe w skali państwie. Państwowe ratownictwo medyczne zaoszczędzi na kosztach wyposażenia i utrzymywania w pełnej gotowości diagnostyki i zespołu ekspertów w kilkunastu placówkach, a nie w kilkudziesięciu w całej Polsce. Pozwoli to na optymalną organizację świadczeń i zastosowania zasobów.

Obecne świadczenia udzielane pacjentom urazowym są wykonywane w sposób rozproszony, co wymusza konieczność wielokrotnej hospitalizacji w różnych zakładach opieki zdrowotnej.

Niewłaściwa organizacja mechanizmu ratownictwa medycznego, w okolicy wysokich kosztów szpitali na leczenie pacjentów pourazowych, pociąga za sobą wysokie wydatki ponoszone poprzez kraj z tytułu rent i odszkodowań i straty dochodu z podatków i pracy poszkodowanych. Efektem najcięższych urazów jest regularnie długookresowa niezdolność do pracy, co generuje o sporo większe utraty. Wysokie wydatki leczenia następstw najcięższych urazów to jedynie ok. 10 procent ogólnych wydatków wypadków.

– Tego typu centra od mniej więcej 25 lat istnieją w państwach bardziej rozwiniętych. Korzyści, jakie osiągamy z utworzenia centrów urazowych, można przeliczyć na konkretne oszczędności i sumy, jakie zyskujemy, gdy wzrasta liczba osób, które wracają do zawodu. Wspomaga to produktywność społeczeństwa, a miliony złotych zyskuje budżet państwa i każdy z nas – podsumowuje prof. Juliusz Jakubaszko.










Czym jest Traumatyczna potrzeba znaczenie w Leczenie T .