badaniu interntycznym co to znaczy

Co to jest USG w badaniu internistycznym. Co znaczy: internistycznym wydatek zakupu aparatu.

Czy przydatne?

USG w badaniu internistycznym definicja

Co znaczy:

Badanie USG na odpowiednim aparacie



USG w badaniu internistycznym





wydatek zakupu aparatu ultrasonograficznego wykorzystywanego w badaniu internistycznym, czyli zawierającego przynajmniej dwie głowice – CONVEX i liniową – waha się w granicach kilkudziesięciu do kilkuset tys. złotych w zależności od klasy aparatu.








Badanie ultradźwiękowe używane jest w celach medycznych od powyżej 50 lat. Poprzez ten czas ultrasonografia (USG) znalazła własne miejsce w diagnostyce zmian morfologicznych narządów i tkanek całego ciała. Sposób ta jako badanie bezpieczne, nieinwazyjne, niedrogie i powszechnie dostępne, stała się nieodzownym uzupełnieniem radiologii konwencjonalnej, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. W badaniu ultrasonograficznym przeważnie używane są ultradźwięki w dziedzinie od 1–20 mHz. W wielu sytuacjach możliwe jest postawienie prawidłowego rozpoznania klinicznego tylko dzięki ultrasonografii, bez wykonywania innych regularnie droższych i mniej dostępnych, w szczególności w mniejszych ośrodkach, badań diagnostycznych. W niektórych specjalnościach medycznych badanie ultradźwiękowe wręcz zrewolucjonizowało postępowanie diagnostyczne, odpowiednikiem mogą być: badanie mózgowia u dzieci poprzez ciemiączko, echokardiografia, badanie gruczołu tarczowego, badanie gruczołów sutkowych czy jąder.

Możliwości diagnostyczne

Badanie ultrasonograficzne w chorobach narządów wewnętrznych ma olbrzymie znaczenie i bardzo spore możliwości diagnostyczne. Przezbrzuszna ultrasonografia narządów jamy brzusznej, w ustalonych sytuacjach uzupełniana poprzez badania endosonograficzne, ma ustaloną pozycję jako badanie przesiewowe. Kluczowymi ograniczeniami tej sposoby, jeżeli chodzi o badanie jamy brzusznej, są: powietrze w przewodzie pokarmowym i znaczna otyłość pacjenta. Sposób ta znalazła wykorzystanie w wykrywaniu zmian ogniskowych narządów jamy brzusznej, w ocenie ich funkcjonowania, w wykrywaniu anomalii rozwojowych i w wielu innych przypadkach.

Aktualne możliwości wykorzystania ultrasonografii w badaniu internistycznym obejmują w mniejszym albo większym stopniu ocenę praktycznie wszystkich znajdujących się w jamie brzusznej narządów, począwszy od tych największych, a skończywszy na drobnych. W badaniu USG internistycznym ocenie poddaje się narządy jamy brzusznej: wątrobę, śledzionę, trzustkę, nerki, gruczoł krokowy u mężczyzn, oceniając ich echostrukturę, unaczynienie, obecność ewentualnych zmian ogniskowych, a jeżeli to możliwe także charakter opisywanych zmian. Istotnym narządem podlegającym ocenie przez wzgląd na badaniem wątroby jest pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe. W trakcie badania nie można zapomnieć o uwidocznieniu sporych naczyń jamy brzusznej. Bada się także pęcherz moczowy przed i po mikcji, by poza jego oceną morfologiczną dokonać także oceny czynnościowej. jeżeli to możliwe, dodatkowo ocenia się narządy rodne kobiet. Trudna, a czasem niemożliwa jest ocena pętli jelitowych, z racji na obecność gazów jelitowych w ich świetle. Do badania internistycznego można dodatkowo zaliczyć ocenę narządów szyi, a zwłaszcza tarczycy, i echokardiografię stanowiącą cały osobny dział ultrasonografii.

Postęp i nowoczesne sposoby

Badanie USG jest jedną z najprężniej rozwijających się technik obrazowania w medycynie. z racji na szeroki dostęp i brak przeciwwskazań do badania poszukiwane są nowe sposoby wykorzystania diagnostyki ultradźwiękowej. W ostatnich latach kluczowym kierunkiem rozwoju ultrasonografii jest jej ucyfrowienie. Zmianie uległy głowice, lecz także sam sposób obróbki i tworzenia obrazu. Dlatego uzyskano lepszą rozdzielczość przestrzenną i czasową badania, zwiększono częstotliwość odświeżania obrazu i poprawiono czułość badania kolorowym dopplerem. Bardzo istotna jest sposobność archiwizacji uzyskanych obrazów bez straty ich jakości, co ułatwia ich późniejszą, ponowną analizę, na przykład porównanie z następnym badaniem, przesłanie danych do innego ośrodka.

Jedną z nowych metod, używaną w ultrasonografii internistycznej, jest badanie po podaniu środka kontrastowego. Wykorzystywanie środków kontrastowych jest w niektórych ośrodkach procedurą rutynową w trakcie badania, przeważnie do chwili obecnej używaną w echokardiografii. W badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej stosuje się środki kontrastowe w celu poprawy obrazowania zmian ogniskowych w narządach jamy brzusznej.

Środki kontrastowe używane w ultrasonografii są w miarę łatwe w zastosowaniu, dobrze tolerowane poprzez pacjentów, nie zawierają substancji alergizujących, na przykład jodu, nie są neurotoksyczne, co umożliwia ich wykorzystanie w ostrej niewydolności nerek.

wykorzystanie nowoczesnych środków kontrastowych i obrazowania harmonicznego sposobem impulsu odwróconej etapy i zastosowanie niskiego indeksu mechanicznego pozwoliło na znaczący rozwój tej sposoby badania. W zależności od składu środka kontrastowego dzieli się je na różne generacje. Dziś już rzadziej używane preparaty pierwszej generacji były tak faktycznie mikropęcherzykami gazu, nieprzechodzącymi poprzez krążenie płucne. zastosowanie tych preparatów było ograniczone do badania prawego serca i, jeżeli występowały, czynnych połączeń prawo–lewych. Nowsze środki kontrastowe drugiej i trzeciej generacji zawierają w swoim składzie poza różnego rodzaju gazem substancje stabilizujące zwane osłonką. Dzięki niej możliwe jest pokonanie poprzez preparat krążenia płucnego, ponadto zapewnia ona stabilność mikropęcherzyka gazu i jego odporność na fale ultradźwiękowe. Preparaty wyższych generacji różnią się składem i czasem działania, umożliwiają badanie w obrębie wszystkich łożysk naczyniowych ustroju. Poza opisanymi preparatami istnieją jeszcze środki kontrastowe specyficzne dla poszczególnych narządów, na przykład wątroby czy śledziony, i środki kontrastowe służące doustnie celem polepszenia warunków obrazowania jelit i narządów trudno dostępnych z racji na sąsiedztwo przewodu pokarmowego.

Fala ultradźwiękowa ulega odbiciu na granicy ośrodków, między którymi występuje spora różnica impedancji akustycznej, co skutkuje, iż fala emitowana poprzez głowicę po przejściu z krwi do mikropęcherzyka gazu odbija się. z racji na małą średnicę i masę pęcherzyków nie wystarcza to, by były one dobrym środkiem kontrastowym. Mikropęcherzyki ulegają dodatkowo rezonansowi pod wpływem fali ultradźwiękowej – skutkuje to przyrost echogeniczności pęcherzyka i umożliwia jego obrazowanie w trakcie badania.

W niektórych zmianach ogniskowych narządów jamy brzusznej, mimo ich dość dobrego unaczynienia, krew płynie na tyle wolno, iż nie ma możliwości rejestracji tego przepływu w tradycyjnym badaniu ultrasonograficznym. Po podaniu środka kontrastowego jesteśmy w stanie uwidocznić unaczynienie i ocenić następne etapy naczyniowe w obrębie badanej zmiany w okresie rzeczywistym. Pozwala nam to na bardziej precyzyjną ocenę zmian ogniskowych w poszczególnych narządach, a z racji na różnicę perfuzji w poszczególnych fazach naczyniowych na ich różnicowanie już w badaniu ultrasonograficznym, bez wykonywania następnych badań.

Obrazowanie harmoniczne

Środki kontrastowe stosuje się także łącznie z obrazowaniem harmonicznym. W obrazowaniu harmonicznym obrazy tworzone są na podstawie ech, które mają częstotliwość podwójnie większą od częstotliwości fali emitowanej poprzez przetwornik ultradźwiękowy – są drugą harmoniczną tej częstotliwości. Częstotliwości harmoniczne powstają dzięki zniekształceniu fal dźwiękowych, do którego dochodzi w czasie propagacji w tkankach. Obrazowanie harmoniczne znajduje
wykorzystanie w trakcie badania pacjentów ze niedobrymi warunkami technicznymi, u których występują artefakty i szumy akustyczne. Dzięki wykorzystaniu obrazowania harmonicznego można wyeliminować negatywne zjawiska. Obrazowanie to nie ma praktycznie wykorzystania u pacjentów szczupłych i dzieci, u których nie występują szumy akustyczne. Dzięki połączeniu obrazowania harmonicznego i środków kontrastowych służących w ultrasonografii uzyskujemy sygnał praktycznie tylko tam, gdzie znajdują się mikropęcherzyki gazu zawartego w podanym preparacie kontrastowym – powiększa to czułość i dokładność badania.

Złotym standardem diagnostycznym w wielu chorobach narządów jamy brzusznej jest biopsja pod kontrolą ultrasonografii. Badanie to dostarcza bardzo wielu informacji na temat stanu danego narządu, pozwala na wykonanie badania histopatologicznego wykrytej zmiany. Zagrożenie wynikające z badania jest niewielkie, a ewentualne korzyści przeważnie przewyższają ryzyko.

Wydatki i korzyści

Podsumowując, badanie ultrasonograficzne już dziś przynosi bardzo sporo korzyści zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi klinicyście, skracając czas diagnozowania chorego. Badanie to, jak każde w medycynie, powinno być przeprowadzone na odpowiedniej klasy aparacie i to regularnie jest największą przeszkodą w dostępie do tego badania. >>wydatek zakupu aparatu ultrasonograficznego wykorzystywanego w badaniu internistycznym, czyli zawierającego przynajmniej dwie głowice – CONVEX i liniową – waha się w granicach kilkudziesięciu do kilkuset tys. złotych w zależności od klasy aparatu. Mimo to, kiedy porównamy go z opłatami związanymi z zakupem innego sprzętu diagnostycznego – tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego – nadal to są
wydatki niewielkie, a ewentualne korzyści wydają się być nieporównywalnie spore. Pozostaje jedynie pytanie, czy wybrać aparat tańszy czy zdecydować się na ten z tak zwanej „górnej półki”. Wszystko zależy od osób wykonujących badanie, ich doświadczenia i rodzajów realizowanych badań. W diagnostyce internistycznej przekrój badań jest bardzo spory i chcąc dobrze zastosować aparat powinno się na nim wykonywać ich jak najwięcej.










Czym jest USG w badaniu internistycznym znaczenie w Leczenie U .