branży medycznej co to znaczy

Co to jest VAT dla branży medycznej. Co znaczy: Ostatnio przegłosowana w Parlamencie nowelizacja.

Czy przydatne?

VAT dla branży medycznej definicja

Co znaczy:

Zmiany w regulaminach podatkowych



VAT dla branży medycznej





Ostatnio przegłosowana w Parlamencie nowelizacja ustawy o VAT znaczy następne zmiany dla branży medycznej w dziedzinie stosowania zwolnień z VAT. Zmiany weszły w życie od 1 kwietnia 2011 r. (nie mniej jednak podatnicy mogą je stosować z mocą wsteczną również od 1 stycznia 2011 r.).






Ustawodawca wprowadził do art. 43 ust. 1 ustawy o VAT (określającego zakresy zwolnień z VAT) trzy poprawki dotyczące usług medycznych. Dodany został pkt 18a i ust. 17, określający zakres zwolnienia dla czynności tak zwany podzlecanych poprzez zakłady opieki zdrowotnej – ZOZ, i pkt 19a (zwolnienia pakietów medycznych) i zmieniło się brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT określający zwolnienie dla usług tak zwany podzlecanych poprzez zawody medyczne. Tekst ten dotyczy usług medycznych i niemedycznych świadczonych placówkom medycznym poprzez inne placówki, zarówno publiczne jak i niepubliczne.



Czynności podzlecane



Do art. 43 ust 1 dodano pkt 18a, zwalniając z podatku „usługi w dziedzinie opieki medycznej, wykorzystywane profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia i dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami powiązane, świadczone na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie”. Innymi słowami, zwolnienie objęte tą normą dotyczy usług medycznych (o celu terapeutycznym albo profilaktycznym) i usług i dostaw towarów z nimi związanych, świadczonych poprzez podmioty trzecie na rzecz ZOZ-u i na terenie ZOZ-u. ((nie mniej jednak w dodanym do art. 43 ust. 17 ustawodawca zastrzegł, że zwolnienie to ma wykorzystanie do dostaw towarów albo świadczeń usług pomocniczych ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli te pierwsze są dokonywane poprzez podmioty świadczące usługi fundamentalne.

Zapis ten rozszerza w pierwszej kolejności podmiotowy zakres stosowania zwolnienia z VAT, a więc rozszerza zakres podmiotów, które mogą używać ze zwolnienia. Do chwili obecnej obowiązywała klasyfikacja, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT zwolnieniu podlegały usługi medyczne, w tym usługi i dostawy towarów do nich pomocnicze, realizowane poprzez ZOZ-y. Wedle powyższą normą czynności realizowane poprzez wyspecjalizowane podmioty trzecie (jednak nie posiadające statusu ZOZ) na terenie ZOZ-zleceniodawcy będą również podlegały zwolnieniu z VAT, pod warunkiem iż spełniony zostanie zakres przedmiotowy zwolnienia.



Catering ze zwolnieniem czy bez



Pozostaje więc pytanie o zakres przedmiotowy tych zwolnień, a więc ustalenie jakie działania podzlecane obejmują usługi w dziedzinie opieki medycznej wykorzystywane celom profilaktycznym albo terapeutycznym lub czynności pomocnicze do usług w dziedzinie opieki medycznej.

W trakcie posiedzeń sejmowej Komisji Finansów Publicznych posłowie dyskutowali o wyłączeniu z tego zwolnienia na przykład usług cateringowych albo usług ochrony świadczonych na terenie ZOZ-u. Jest wątpliwe, czy obecne brzmienie regulaminów (jest to art. 43 ust. 1 pkt 18a w zw. z art. 43 ust. 17 ustawy o VAT) jest dostatecznie dokładne i czy pozwala na taką interpretację. Załóżmy, iż ZOZ zlecił podmiotowi trzeciemu (spółce nie będącej ZOZ-em) kompleksowe świadczenie szeroko rozumianych usług leczniczych i usług pomocniczych do nich (w tym na przykład zapewnienie cateringu, karmienie pacjentów, usługi sanitariusza, transport wewnątrzszpitalny pacjentów, transport leków, odpadów i inne). Catering może wpisywać się w tej sytuacji wyraźnie w czynności pomocnicze ściśle powiązane z usługami podstawowymi ( na przykład pobyt pacjenta w szpitalu zwykle wiąże się z wyżywieniem), przez wzgląd na czym ww. podmiot trzeci może rozważyć wykorzystanie zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18a w zw. z art. 43 ust. 17 ustawy o VAT również w relacji do cateringu.

Jednak trzeba tutaj zaznaczyć, iż określone zdarzenia podatkowe występujące w praktyce mogą się pomiędzy sobą różnić i przez wzgląd na tym sposobność stosowania zwolnienia z VAT w tych przypadkach (( na przykład w relacji do usług cateringowych) należy zawsze rozpatrywać indywidualnie, w kontekście konkretnego stanu faktycznego.



W ramach zawodów medycznych



Jak wynika ze stenogramów posiedzeń sejmowej Komisji Finansów Publicznych, ustawodawcy, gdy zmieniał brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, przyświecała zamysł, iż zlecenie usługi w dziedzinie opieki medycznej na zewnątrz ((( na przykład firmie z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudniającej wykwalifikowany personel medyczny) powinno wiązać się ze zwolnieniem z VAT tej usługi. Mimo iż firma sama nie posiada statusu ZOZ ani także jako taka nie będzie wykonywała zawodu medycznego (zawód ten może wykonywać tylko osoba fizyczna), to będzie można uznać iż jej „usługi świadczone są w ramach wykonywania zawodów” tak zwany medycznych (((( na przykład pielęgniarki) i objąć jej usługi zwolnieniem. Zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT nie będzie obejmowało czynności pomocniczych, lecz z drugiej strony nie będzie tutaj wymogu świadczenia usługi na terenie ZOZ (taki obowiązek ustala tylko art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT).



Pakiety medyczne



Do chwili obecnej istniała wątpliwość, czy odsprzedaż pakietów medycznych np. poprzez pracodawcę na rzecz pracowników podlega zwolnieniu z VAT. Do art. 43 ustawy o VAT dodano ust. 19a, który powinien rozwiać te wątpliwości. Wedle nim zwolnieniu będzie podlegało „świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeśli usługi te zostały nabyte poprzez podatnika we własnym imieniu lecz na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19”, czyli również pakiety medyczne.



Publiczna i prywatna



Może się również zrodzić wątpliwość, czy istnieje jakieś rozróżnienie w stosowaniu zwolnienie z VAT z racji na to, iż placówki są publiczne albo prywatne. Zdaniem autora takie rozróżnienie stosowania zwolnienia, dotyczące tylko metody finansowania, na gruncie polskich regulaminów VAT jest niedopuszczalne. Dla wykorzystania zwolnienia liczy się w pierwszej kolejności cel świadczenia usługi medycznej albo czynności pomocniczej ściśle z nią związanej (zakres przedmiotowy) i status usługodawcy – ZOZ, osoba fizyczna wykonująca zawód medyczny albo spełnienie warunków poprzez podmiot trzeci któremu podzlecono usługę (zakres podmiotowy).



Radosław Maćkowski, Doradca Podatkowy, Starszy Konsultant w Deloitte, rmackowski@deloittece.com











Czym jest VAT dla branży medycznej znaczenie w Leczenie V .