medycynie wszystko co to znaczy

Co to jest W medycynie nie wszystko da się wystandaryzować. Co znaczy: wystandaryzować Rozwiązania.

Czy przydatne?

W medycynie nie wszystko da się wystandaryzować definicja

Co znaczy:

Rekomendacje i zalecenia



W medycynie prawie wszystko da się wystandaryzować





Rozwiązania funkcjonujące od lat nie zawsze są doskonałe. Trzeba je zatem weryfikować, poprawiać i zamieniać. Odpowiednikiem udoskonalenia funkcjonujących rozwiązań jest wprowadzenie i rekomendowanie poprzez Ministerstwo Zdrowia Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej.




Andrzej Witold WłodarczykAutor: MZ



Nieco przyspieszone działania w tym zakresie są konsekwencją pewnego nieszczęśliwego zdarzenia, które miało miejsce w warszawskim Centrum Onkologii, aczkolwiek prace nad tego typu projektami trwały od kilku lat. Podobne rozwiązania są służące w 100 tys. szpitali na całym świecie i to jest pewien standard postępowania, akceptowany poprzez Światową Organizację Zdrowia. Z danych WHO wynika, iż wprowadzenie tego typu rozwiązania zmniejszyło liczbę powikłań okołooperacyjnych o 33 procent i o połowę liczbę zgonów będących rezultatem niepożądanych zdarzeń medycznych. W Polsce, w pięciu szpitalach, prowadzony był w tym zakresie program pilotażowy z bardzo dobrym efektem. Karta jest aktualnie zalecana poprzez Ministra Zdrowia do stosowania nie tylko w oddziałach chirurgicznych, lecz wszystkich innych zabiegowych. Na razie nie ma delegacji ustawowej, aby w drodze zarządzenia wprowadzić ją jako wymóg – to wymaga nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.


To jednak prawie wszystkie planowane zmiany. Zaczęliśmy od zmian w chirurgii i chirurgii onkologicznej. aktualnie pracuje zespół specjalistów powołany poprzez Ministra Zdrowia, który przygotowuje szereg nowych rozwiązań, między innymi w dziedzinie sporów kompetencyjnych istniejących w obu tych specjalnościach od dawna. Jest także propozycja, akceptowana poprzez jedno i drugie środowisko, tworzenia tak zwany oddziałów narządowych, zajmujących się kompleksowym leczeniem nowotworów konkretnego narządu, przede wszystkim będzie to leczenie raka piersi. Chodzi o to, aby utworzyć takie oddziały, gdzie ekipa ekspertów – nie tylko lekarzy, również np. psychologów, będzie zajmowała się kompleksową terapią. To wymaga wielu zmian w dziedzinie organizacji, finansowania, wprowadzenia standardów i zaleceń.


na pewno tam, gdzie takie rozwiązania będą się sprawdzały, będziemy dążyć do ich wprowadzenia. Oczywiście, w medycynie prawie wszystko da się określić, dokładnie zdefiniować i wystandaryzować. W wielu państwach, gdzie na opiekę zdrowotną przeznacza się ze środków publicznych znacząco większe stawki niż w Polsce i gdzie bardziej restrykcyjnie dba się o racjonalizację tych kosztów, takie rozwiązania nikogo nie dziwią i służące są z powodzeniem od wielu lat. Dodatkowym argumentem w naszym państwie jest przygotowanie otoczenia, nie tylko legislacyjnego, lecz również organizacyjnego do możliwości funkcjonowania dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych i dopuszczenia konkurencji dla jedynego aktualnie płatnika, jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia. W razie istnienia na rynku wielu płatników, każdy z nich będzie musiał wiedzieć precyzyjnie za co i ile płaci. Oczywiście, zawsze będą istniały wyjątki i sytuacje, gdzie wykorzystanie standardowego postępowania nie będzie możliwe lub wskazane, lecz zawsze pierwszym wyborem musi być określony standard. To skraca czas pracy lekarza, pozwala uniknąć zarzutów stosowania niepotrzebnych leków, skutkuje znaczące oszczędności.










Czym jest W medycynie nie wszystko da znaczenie w Leczenie W .