międzynarodowy projekt tcga co to znaczy

Co to jest WCO: Międzynarodowy projekt TCGA. Co znaczy: Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu.

Czy przydatne?

WCO: Międzynarodowy projekt TCGA definicja

Co znaczy:

Badania naukowe w ośrodku



WCO: Międzynarodowy projekt TCGA





Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu uczesniczące w międzynarodowym 5-letnim projekcie rozpoczętym w 2010 roku już przekazało 90 procent z ustalonej liczby 210 próbek guza 5 typów nowotworów. Celem projektu TCGA jest opracowanie atlasu genomu nowotworów.





Celem projektu jest opracowanie atlasu genomu nowotworówAutor: Shutterstock



Liderem projektu rozpoczętym w zeszłym roku z budżetem 300 mln dolarów na moment 5 lat jest Narodowy Instytut Raka (NCI) w stanach zjednoczonych ameryki. W pracach uczestniczy kilkadziesiąt czołowych ośrodków badawczych i placówek medycznych na całym świecie, w tym 5 z Europy. Jedynym polskim szpitalem jest Wielkopolskie Centrum Onkologii, którego budżet na ten cel wynosi prawie 0.5 mln dolarów. W ramach realizacji projektu w Wielkopolskim Centrum Onkologii zebrano i wysłano już 90 procent z zakontraktowanej liczby 210 próbek raka piersi, jelita grubego i odbytnicy, żołądka, głowy i szyi i czerniaka złośliwego.


Celem projektu jest kompleksowa badanie zmian molekularnych w DNA i RNA w komórkach nowotworowych guza uzyskanego od chorych. Wyniki tych analiz pogłębią naszą wiedzę na temat systemów powstawania i rozwoju raka. W rezultacie, otrzymane wyniki przyczynią się do opracowania nowych metod w zapobieganiu, diagnostyce i leczeniu wielu typów nowotworów.


W komórkach nowotworowych przeważnie dochodzi do zmian w DNA (zwielokrotnienia kopii albo straty genów, mutacji albo inaktywacji genów), i RNA co w rezultacie prowadzi do zmiany ilości albo funkcji białek regulujących przyrost, żywotność albo podziały komórek. Niekontrolowane podziały komórek przyczyniają się do wzrostu guzów, tworzenia przerzutów i w rezultacie postępu dolegliwości nowotworowej. Wysiłki czołowych spółek farmaceutycznych we współpracy z ośrodkami badawczymi mają na celu opracowanie nowych leków, które wybiórczo hamują aktywność białek zaangażowanych i odpowiedzialnych za powstawanie guza, rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych po organizmie chorego i tym samych postęp przerzutów.


badanie profili molekularnych - zmian w DNA i RNA w komórkach guza - umożliwi na wskazanie białek potencjalnie zaangażowanych postęp nowotworów. Wyniki proponowanych badań będą miały bezpośredni wpływ na opracowanie nowych metod w diagnostyce i leczeniu wybranych typów nowotworów co w rezultacie doprowadzi do poprawy jakości życia społeczeństwa. W projekcie pilotażowym TCGA prowadzonym w stanach zjednoczonych ameryki w latach 2006-2009 poddano analizie molekularnej 1500 próbek glejaka, raka płuc i jajnika. Wyniki tych analiz doprowadziły już do opracowania nowych sposoby terapii leczenia wybranych typów glejaków mózgu o określonym profilu molekularnym.


Wyniki analiz prowadzonych w ramach projektu TCGA umożliwią ocenę wrażliwości komórek nowotworowych na określone leki służące w onkologii i tym samym pozwolą przewidzieć reakcję organizmu na leczenie.


Wyniki zgromadzone w czasie realizacji projektu wskażą na sposobność wykorzystania nowych leków albo nawet kombinacje leków, które będzie można wykorzystać w danym profilu genetycznym nowotworu. Aktualnie coraz częściej odchodzi się już od strategii, gdzie sposoby leczenia dopasowywane są jedynie do typu histopatologicznego zmiany nowotworowej. Celem spersonalizowanej terapii nowotworów jest dopasowanie sposoby leczenia do określonego profilu molekularnego zbadanego w guzie u chorego. Mając w ręku atlas zmian molekularnych nowotworów będziemy mogli wybrać w najwyższym stopniu efektywny rodzaj terapii dla danego typu nowotworu.


Projekt TCGA wykonywany w Wielkopolskim Centrum Onkologii zakłada zgromadzenie 210 guzów od chorych leczonych w tym szpitalu poprzez moment 2 lat; w tym 90 próbek raka piersi, 60 próbek raka jelita grubego i odbytnicy, 15 próbek raka żołądka, 30 próbek raka płaskonabłonkowego głowy i 15 próbek czerniaka złośliwego. Ponadto, od chorych zbierane są wiadomości kliniczne poprzez moment 1 roku od zabiegu i próbka krwi. Aktualnie zebrano już 90 proc. zakontraktowanych próbek, które zostały włączone już do projektu TCGA i aktualnie poddawane są analizom molekularnym w ośrodkach badawczych w stanach zjednoczonych ameryki. Wyniki tych analiz są następnie przekazywane do WCO.


Wykorzystując wyniki otrzymane w projekcie TCGA Wielkopolskie Centrum Onkologii współpracuje aktualnie z Belfer Institute for Applied Cancer Science w Dana Farber Cancer Institute w Bostonie (USA), w celu opracowania nowych metod diagnostyki i leczenia raka.



W Polsce codziennie umiera na raka ok. 250 osób, niemal jedna osoba co sześć min.. Wraz ze starzeniem się populacji w Polsce liczba ta będzie sukcesywnie rosnąć.


Projekt TCGA w WCO jest wykonywany jako współpraca między Oddziałami Chirurgii, Zakładu Patologii Nowotworów, Pracowni Diagnostyki i Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów. W skład zespołu badawczego wchodzą następujące osoby: Dr Maciej Wiznerowicz (koordynator projektu), Dr Dawid Murawa (współkoordynator), Dr Witold Kycler (współkoordynator), Dr Wiktoria Suchorska (koordynator kliniczny), Dr Arkadiusz Spychała, Dr Jakub Brzeziński, Dr Radosław Łaźniak, Dr Hanna Perz, Dr Bartosz Szybiak, Dr Konstanty Korski, Dr Matthew Ibbs, Dr Ewa Leporowska, magister Honorata Tatka, Dr Marta Bogusz-Czerniewicz, i Prof. Andrzej Mackiewicz.











Czym jest WCO: Międzynarodowy projekt znaczenie w Leczenie W .