współpraca szpitala voxel co to znaczy

Co to jest Współpraca szpitala i Voxel w onkologii. Co znaczy: szpitala i Voxel w onkologii W.

Czy przydatne?

Współpraca szpitala i Voxel w onkologii definicja

Co znaczy:

stworzenie Akademickie Centrum Onkologii



Współpraca szpitala i Voxel w onkologii





W Katowicach przy Szpitalu Klinicznym nr 5 >stworzenie ośrodek onkologiczny z zapleczem diagniostycznym. Inwestycja o wartości ok. 90 mln zł obejmuje utworzenie nowych oddziałów szpitalnych, pracowni RTG, PET CT, MRI i CT i oddziału z drugim w Polsce Gamma-Knife.








Liczba nowych przypadków raka w Polsce wzrosła z około 80 tys. najpierw lat 90. XX w. do 130 tys. w 2008 roku. W Polsce wskaźniki śmiertelności na skutek nowotworów należą do najwyższych w Europie. Na skuteczność zwalczania nowotworów nie wpływa liczba łóżek, lecz technologie diagnostyczne i lecznicze, a więc mammografy, tomografy komputerowe, akceleratory liniowe.


W Szpitalu Klinicznym nr 5 ze środków placówki w wysokości ok. 10 mln zł mają powstać nowe oddziały szpitalne: chirurgii onkologicznej, onkologii i radioterapii, poradnie onkologiczne i chirurgi onkologicznej. Znajdą się tam również pracownie diagnostyczne i terapeutyczne, gabinety lekarskie, gabinety teleradiologii i sala konferencyjna na potrzeby dydaktyki i organizacji konferencji medycznych.


Zagospodarowaniem nieużywanego dotąd budynku, gdzie >stworzenie Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej zajmie się firma Voxel, która wyposaży Centrum między innymi w supernowoczesny nóż radiochirurgiczny Gamma-Knife (GK) - urządzenie do nieinwazyjnej terapii łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych w obrębie głowy, oczodołów i szyi, efektywnie zastępującej leczenie operacyjne. Działanie GK bazuje na wielokierunkowym naświetleniu zmienionych patologicznie tkanek z dokładnością do dziesiątych części milimetra i przyrównywane jest pod względem dokładności do skalpela chirurgicznego - stąd tę metodę leczenia ustala się mianem radiochirurgii. Pozwala ona nawet stukrotnie w relacji do tradycyjnej radioterapii zmniejszyć dawkę promieniowania, jakiemu poddawane są zdrowe tkanki, jest niebolesna, obarczona istotnie mniejszym ryzykiem powikłań; ogranicza czas hospitalizacji i ewentualnej rehabilitacji pacjenta. Katowicki „nóż gamma” będzie pierwszym tego typu urządzeniem na Śląsku i drugim w Polsce.


- Rozszerzenie profilu działalności Voxel, na początku o produkcję radiofarmaceutyków, teraz również o terapię onkologiczną, wymienia całkowicie pozycję spółki na rynku - mówi Jacek Liszka, prezes Ekipy Voxel. - Inwestycja, która przyniesie znaczny przyrost przychodów firmy, stanowi równocześnie istotny wkład w medyczną infrastrukturę regionu. Jestem przekonany, iż lepsza dostępność do najnowocześniejszych metod diagnostyki i terapii pozwoli istotnie wpłynąć na statystyki wykrywalności i wyleczalności nowotworów na Śląsku.


Na wyposażeniu Centrum będą również trzy akceleratory liniowe - urządzenia do miejscowej radioterapii nowotworów tułowia i kończyn pozwalającej zachować max. ochronę zdrowych tkanek.

Ponadto Centrum zostanie zaopatrzone w komputerową sieć teletransmisji danych, umożliwiającą między innymi konsultacje w okresie rzeczywistym. Bazy danych pracowni diagnostyczno-terapeutycznych będą używane dla potrzeb klinicznych, dydaktycznych i naukowych.


- Onkologia to specjalny region ochrony zdrowia, gdzie zaniechanie leczenia prowadzi do śmierci. Inwestycja uzupełnia lukę, jaka powstała w dziedzinie diagnostyki w stolicy województwa – dlatego zwiększy się dostępność leczenia – mówi Lech Wędrychowicz, pełnomocnik dyrektora do spraw onkologii i medycyny nuklearnej w SPSK Nr 5 w Katowicach.


Inwestycja ma być wykonywana fazami. Na start - w pierwszej połowie 2012 roku - >stworzenie część diagnostyczna z pracowniami RTG, PET-CT i rezonansu magnetycznego. Do końca 2012 roku powinny zostać uruchomione akceleratory liniowe i pracownia tomografii komputerowej. W ostatnim etapie - do końca 2013 roku - wykonawca udostępni pacjentom Gamma-Knife.










Czym jest Współpraca szpitala i Voxel w znaczenie w Leczenie W .