wykryć wady najwcześniej co to znaczy

Co to jest Wykryć wady jak najwcześniej. Co znaczy: najwcześniej Echokardiografia płodowa jest w.

Czy przydatne?

Wykryć wady jak najwcześniej definicja

Co znaczy:

Echokardiografia w okresie ciąży



Wykryć wady jak najwcześniej





Echokardiografia płodowa jest w miarę nową i prężnie rozwijającą się dziedziną medyczną, ściśle związaną z badaniem ultrasonograficznym w okresie ciąży. Jest dodatkową sposobem obrazowania płodu, gdzie szczególną uwagę doktor poświęca ocenie budowy i funkcji serca płodu








Beata Radzymińska-Chruściel, Pracownia Echokardiografii Płodowej Centrum Medycznego Ujastek w Krakowie

Dlatego badaniu diagnostycznemu coraz częściej udaje się wykryć niepoprawną budowę serca już przed urodzeniem dziecka.
Dlatego zespół składający się z lekarzy położników, neonatologów, kardiologów dziecięcych i kardiochirurgów a również personel pielęgniarski dysponuje odpowiednią ilością czasu, by przygotować się na przyjście na świat noworodka z wadą serca. W niektórych sytuacjach, kiedy pojawiają się symptomy niewydolności serca już w momencie prenatalnym albo albo serce nienarodzonego dziecka pracuje niepoprawnie, jest możliwe włączenie leczenia jeszcze przed rozwiązaniem, przez wykorzystywanie leków, które podane ciężarnej kobiecie przechodzą poprzez łożysko i poprawiają pracę serca płodu.

Wady serca

Wrodzone wady serca to są nieprawidłowości anatomiczne budowy serca, powstające we inicjalnym okresie rozwoju płodu (6-8 tydzień życia płodowego) i opierające na obecności niepoprawnych połączeń między jamami serca i ( albo) sporymi naczyniami bezpośrednio do nich uchodzących, i (lub) na nieprawidłowej budowie i funkcji zastawek serca. Stanowią przeważnie występującą nieprawidłowość rozwojową u płodów i noworodków. Gdyż postęp embriologiczny serca jest procesem złożonym, jego zaburzenie może skutkować wystąpieniem wady strukturalnej o różnym stopniu nasilenia – od postaci łagodnych, jak mały ubytek w części mięśniowej przegrody międzykomorowej czy łagodnego stopnia zwężenie zastawek, do w najwyższym stopniu złożonych nieprawidłowości, takich jak zespół hipoplazji lewego serca czy inne wady typu czynnościowo pojedynczej komory serca.

5-8 promila

Wg światowej literatury wrodzone wady serca występują u ok. 5- 8 na każdych tys. żywo urodzonych noworodków, z tego ok. 1 promil stanowią ciężkie zagrażające życiu nieprawidłowości układu krążenia. W Polsce badania epidemiologiczne u dzieci zostały przeprowadzone poprzez prof. dr. hab. Marię Popczyńską-Markową z Krakowa w latach 1987-1989. Na ich podstawie występowanie wad serca oszacowano na 6,2/1000 żywo urodzonych noworodków.

Jeszcze częstsze występowanie wad strukturalnych układu krążenia stwierdzono w populacji płodów – do 27,5/1000 przypadków, niezależnie od wieku płodowego, z czego ok. 60% nie dożywa do czasu porodu. Istnieją wreszcie nieprawidłowości układu krążenia występujące jedynie w momencie prenatalnym, takie jak zbyt inicjalne zamknięcie otworu owalnego pomiędzy przedsionkami, przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego czy zespół transfuzji płodowo- płodowej w ciąży bliźniaczej.

Echokardiografia

Z powyższych informacji wynika zatem że częstość wad strukturalnych układu krążenia wykrywanych i rozpoznawanych poprzez lekarzy, wykonujących skriningowe i echokardiograficzne badanie serca w momencie prenatalnym jest kilkakrotnie większa od tych, rozpoznawanych w oddziałach noworodkowych.

W ostatnich latach uwaga genetyków, położników i pediatrów skupiła się również na obserwacji ekipy noworodków, urodzonych wskutek zapłodnienia in-vitro i innych metod wspomaganego rozrodu. W ekipie tych dzieci czterokrotnie częstsze jest występowanie wad serca niż w populacji ogólnej noworodków a również innych anomalii rozwojowych, takich jak wady cewy nerwowej i przewodu pokarmowego.

Różne powody

powody powstawania wrodzonych wad serca nie są do końca poznane. W większości ponieważ aż w 90 % to są przypadki sporadyczne o etiologii najprawdopodobniej wieloczynnikowej, gdzie następuje interakcja między genami predyspozycji, genami modyfikującymi a czynnikami środowiskowymi. Tylko u 5% dzieci z wadami serca występują aberracje chromosomowe a u 3% – mutacje pojedynczego genu, dziedziczone zarówno zgodnie jak i niezgodnie z zasadami Mendla.

Spośród nieprawidłowości chromosomalnych związanych z występowaniem wrodzonych wad serca przeważnie wymieniana jest trisomia, 21 pary – zespół Downa , trisomia 13 i 18 pary a również zespól Turnera. Spośród uznanych czynników środowiskowych a więc czynników „zewnętrznych” wpływających na zaburzenia embriogenezy serca należy wymienić matczyną fenyloketonurię, cukrzycę, ekspozycję na talidomid, retinoidy czy zakażenie wirusem różyczki w 1 trymestrze ciąży.

Rozwój w wykrywaniu

Postępy metod diagnostycznych w połączeniu z coraz większym doświadczeniem lekarzy położników i kardiologów dziecięcych zwiększają prenatalne możliwości poprawnego wykrywania ( w skriningowym badaniu serca płodu) jak i diagnozowania (na podstawie badania echokardiograficznego) różnych patologii układu krążenia.

Wspólnie z postępem technik obrazowania ultrasonograficznego i coraz większym doświadczeniem lekarzy istnieje sposobność wykrycia nieprawidłowości w budowie serca u płodów już w 13-14 tygodniu ciąży, gdy serce płodu ma średnicę nie większą niż 10 mm, a nawet w 11-13 tygodniu ciąży przy zastosowaniu głowicy przezpochwowej. W badaniach francuskich wykazano powiększenie wykrywalności wrodzonych wad serca na podstawie badania echokardiograficznego z 23% w latach osiemdziesiątych XX wieku do prawie 50% w latach 1995-2000.
Rozwój ten dokonał się zarówno dzięki coraz nowocześniejszym technikom obrazowania ultrasonograficznego jak i coraz lepszej nauki personelu lekarskiego.

Potrzebne badania

Ustalenie szczegółowej anatomii i fizjologii wady serca w czasie badania prenatalnego z uwzględnieniem zmian hemodynamiki w czasie trwania ciąży umożliwia wybór odpowiedniego miejsca rozwiązania ciąży, zaplanowanie postępowania z noworodkiem zarówno w dziedzinie intensywnej opieki neonatologicznej jak i natychmiastowego leczenia kardiologicznego, zarówno farmakologicznego (infuzja prostaglandyn) jak i inwazyjnego np. w razie krytycznego zwężenia zastawki aortalnej i kardiochirurgicznego. Pozwala również wyjaśnić przyszłym rodzicom, jaka jest istota wady serca u ich dziecka, a również przedtem przygotować leczenie ich potomka. Z badań porównawczych noworodków, u których wadę serca rozpoznano prenatalnie, z noworodkami z wadą układu krążenia odnalezioną po urodzeniu wynika, iż mają one mniej nasilone zaburzenia układu krążenia po urodzeniu, ich pobyt w oddziałach intensywnej terapii jest krótszy, a odległe wyniki rozwoju psycho-ruchowego są lepsze.

Zespoły diagnostyczne

Z przedstawionych ponad informacji wynika konieczność powstania komplementarnych zespołów diagnostycznych ( w dziedzinie badań przesiewowych i specjalistycznych) celem powiększenia poprawności prenatalnych rozpoznań wad wrodzonych układu krążenia. Diagnostyka prenatalna wad wrodzonych serca złożona jest z dwóch poziomów. Pierwszy to wykrycie nieprawidłowości w budowie i (( albo) czynności serca i drugi to szczegółowe rozpoznanie wady serca
wspólnie z ustaleniem metody dalszego postępowania.

Pierwszy poziom diagnostyczny to tak zwany skriningowe badanie serca płodu drugi to badanie echokardiograficzne płodu
wspólnie z konsultacją ( w dziedzinie kardiologii prenatalnej. Skriningowe a więc przesiewowe badanie serca płodu jest sposobem detekcji nieprawidłowości, pełne badanie echokardiograficzne ma dać odpowiedź na pytanie, jakie nieprawidłowości anatomiczne występują u badanego płodu, jaka jest jego funkcja, czy istnieje potrzeba włączenia leczenia farmakologicznego przed urodzeniem, wreszcie jaki jest przewidywany stan noworodka po urodzeniu i jakiego zakresu działań leczniczych będzie wymagał. W każdym przypadku podejrzenia wrodzonej wady serca płodu ciężarna powinna być skierowana do referencyjnego ośrodka kardiologii prenatalnej, gdzie powinna dostać wyczerpującą informację o rozpoznanej nieprawidłowości układu krążenia.

Certyfikaty zdolności

W ostatnich kilku latach w Polsce powiodło się utworzyć mechanizm edukacyjny dla położników, neonatologów, pediatrów, kardiologów dziecięcych i radiologów i genetyków, mający na celu odpowiednie wykształcenie lekarzy –ultrasonografistów zarówno tych wykrywających jak i tych wnikliwie rozpoznających wady serca płodu. mechanizm ten pozwolił na opracowanie zasad przyznawania dwóch typów odpowiednich certyfikatów, przyznawanych poprzez Sekcję Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej: Certyfikatu Skriningowego Badania Serca Płodu i Certyfikat Echokardiograficznego Serca Płodu. Zasady ich przyznawania dostępne są na witrynie internetowej www.orpkp.pl i są na bieżąco weryfikowane
wspólnie z rozwojem w technice i interpretacji badań obrazowych.

Posiadanie jednego z wyżej wymienionych certyfikatów jest wymogiem zawarcia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie odpowiednich świadczeń medycznych. w razie certyfikatów „eksperckich” trwają negocjacje z NFZ w prawie uznania odmiennej wyceny dla usługi: „prenatalna wizyta kardiologiczna z badaniem echokardiograficznym płodu”.

Ośrodki konsultacyjne

Zgodność rozpoznań pre- i postnatalnych zależy w pierwszej kolejności od doświadczenia lekarza wykonującego pełne echokardiograficzne badanie serca płodu , od jego wiedzy na temat rozwoju, fizjologii i anatomii układu krążenia. W badaniach australijskich, zgodność tą ocenia się na 59% dla położników a dla kardiologów prenatalnych na 95% .

Dwustopniowy model wykrywania i rozpoznawania wad serca ma własne odbicie w strukturze ośrodków diagnostyki prenatalnej układu krążenia. W Polsce istnieją 3 typy ośrodków kardiologii prenatalnej : A, B i C. Ośrodki C (Łódź, Warszawa i Katowice) zajmują się konsultacją w najwyższym stopniu złożonych i ciężkich wad serca, są także ośrodkami konsultującymi dla niższych stopni referencyjności.

Wyposażenie pracowni

Nowoczesna pracownia ultrasonografii i echokardiografii płodowej powinna być zaopatrzona w aparaty ultrasonograficzne, które prócz klasycznego obrazowania dwuwymiarowego powinny mieć dostępne takie opcje jak kolorowy Doppler, Doppler pulsacyjny i ciągły, Doppler mocy i sposoby obrazowania wolumetrycznego takie jak USG 3 i 4D czy sposób STIC. Niezbędna jest również sposobność elektronicznej archiwizacji przeprowadzonych badań, co jest szczególnie istotne w razie konieczności dalszych konsultacji, w tym drogą internetową, a również w sytuacjach postępowań sądowych.

Wydatek badania echokardiograficznego płodu szacowany jest w zależności od stopnia referencyjności ośrodka kardiologii prenatalnej od 250- 400 złotych. Badania są refundowane poprzez NFZ, jednakże z pewnością rozmiar kontraktów na badanie echokardiograficzne płodu, w szczególności w Małopolsce jest znacząco niższa niż zapotrzebowanie na omawiane świadczenie medyczne. Umiarkowanym lecz jednak optymizmem napawa fakt powiększenia ilości punktów za badanie echokardiograficzne płodu.


Wypowiedź w ramace


Maciej Pluciński – Wicedyrektor Działu Handlu, Xylion Medical Systems


Blisko połowa lekarzy decyduje się na zakup przenośnego aparatu USG i to nie ze względów ekonomicznych, lecz z uwagi na rodzaj wykonywanej pracy. wykorzystywanie aparatów przenośnych wysokiej klasy z pełnym zakresem badań Dopplerowskich to bardzo częsta praktyka pośród ginekologów przyjmujących w dwóch (( albo trzech gabinetach. Xylion Medical Sysytems - przedstawiciel spółki SonoScape - w najwyższym stopniu wymagającym klientom oferuje przenośny schemat S8 z obrazowaniem 4D i pełną diagnostykę Dopplerowską. Spółka posiada w swojej ofercie również kompaktowy ultrasonograf czarno-biały A6 z obrazowaniem harmonicznym w konfiguracji ginekologiczno-położniczej już za 35 tys. zł. Ginekolodzy cenią sobie szeroki kąt widzenia i bardzo niezłą jakość obrazu z głowicy endovaginalnej, dlatego na szczególną uwagę zasługuje głowica 6V3 o kącie widzenia 200 stopni i imponującym paśmie obrazowania 3-13 MHz. Placówki, gdzie ultrasonograf używany jest multidyscyplinarnie i pracuje na nim wielu ekspertów, wybierają przeważnie aparaty stacjonarne o dużej ilości aktywnych gniazd do podłączenia głowic. Z uwagi na kompleksowość badań, poza głowicami przezbrzuszną i endovaginalną przeważnie zamawiają głowicę liniową do diagnostyki piersi. Natomiast placówki zajmujące się leczeniem niepłodności najchętniej kupują najwyższej klasy aparaty czarno-białe z obrazowaniem w układzie wielowiązkowym współpracujące z głowicami 192-elementowymi na przykład SonoScape SSI-4000BW
wspólnie z zestawem przystawek umożliwiających wykonywanie biopsji. Najczęstszym rozwiązaniem jest zakup aparatu w formie leasingu na moment 3 lat i zamiana tegoż aparatu po okresie leasingowania. Spółka Xylion Medical Systems przyjmuje w rozliczenie takie aparaty, co znacząco poprawia atrakcyjność zakupu nowego ultrasonografu. Podsumowując możemy powiedzieć, iż aparat usg do podstawowej diagnostyki ginekologicznej to koszt rzędu 35 tys.. w razie aparatów zapewniających bardzo niezłą jakość obrazu i pełne spektrum badań dopplerowskich należy liczyć się z kosztem wielkości 90-140 tys. Aparaty klasy klinicznej to ciągle koszt ponad 300 tys.










Czym jest Wykryć wady jak najwcześniej znaczenie w Leczenie W .