akcyjna spółka co to znaczy

Co znaczy Spółka akcyjna? Czym jest Firma kapitałowa, działająca w oparciu o Ustawę z dnia 15.

Czy przydatne?

Co to jest Spółka akcyjna

Definicja po angielsku: Joint stock company.

Definicja: Firma kapitałowa, działająca w oparciu o Ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks firm handlowych (Dz. U. Nr 94 z 2000 r., poz. 1037 z późn.zm.). Stanowi związek jednej lub więcej osób (akcjonariuszy), dążących do osiągnięcia wspólnego celu poprzez wniesienie wkładów i, jeśli statut firmy tak stanowi, poprzez współdziałanie w inny określony sposób.1. Założycielem firmy akcyjnej może być każda osoba, z wyłączeniem jednoosobowej firmy z ograniczoną odpowiedzialnością
2. Statut firmy akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego (z tą chwilą powstaje firma akcyjna w organizacji).
3. Osoby podpisujące statut są założycielami firmy.
4. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania firmy.
5. Spółka firmy może być dobrana dowolnie; powinna zawierać dodatkowe oznaczenie " firma akcyjna".
6. Pieniądze zakładowy firmy akcyjnej powinien wynosić przynajmniej 500.000,00 zł.
7. Pieniądze zakładowy firmy akcyjnej dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej. Wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 grosz.
8. Akcje mogą być imienne i na okaziciela, są niepodzielne, zbywalne (z tym, iż statut może uzależnić rozporządzanie akcjami imiennymi od zgody firmy lub w inny sposób ograniczyć sposobność rozporządzania rzeczą). " firma może wydawać akcje o specjalnych uprawnieniach, które powinny być określone w statucie (akcje uprzywilejowane). Akcje uprzywilejowane, z wyjątkiem akcji niemych, powinny być imienne.
9. Do stworzenia firmy akcyjnej jako osoby prawnej wymaga się: zawiązania firmy, w tym podpisania statutu poprzez założycieli, wniesienia poprzez akcjonariuszy wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego (z tym, iż akcje obejmowane za wkłady niepieniężne powinny być pokryte w całości nie potem niż przed upływem roku po zarejestrowaniu firmy; akcje obejmowane za wkłady pieniężne powinny być opłacone przed zarejestrowaniem firmy przynajmniej w jednej czwartej ich wartości nominalnej; jeśli akcje są obejmowane wyłącznie za wkłady niepieniężne lub za wkłady niepieniężne i pieniężne, wówczas pieniądze zakładowy powinien być pokryty przed zarejestrowaniem przynajmniej w jednej czwartej jego wysokości), ustanowienie zarządu i porady nadzorczej, wpisu do rejestru przedsiębiorców.
10. Zarząd zgłasza zawiązanie firmy do sadu rejestrowego (KRS) właściwego z racji na siedzibę firmy w celu wpisania firmy do rejestru, w terminie sześciu miesięcy od dnia sporządzenia statutu firmy. Zarząd powinien niezwłocznie zawiadomić o tym poprzez ogłoszenie osoby mającej biznes prawny i zarządzić zwrot wpłaconych sum i wkładów niepieniężnych. Wniosek o wpis firmy do rejestru podpisują wszyscy członkowie zarządu.
Po zarejestrowaniu firmy zarząd powinien w terminie dwóch tygodni złożyć we właściwym urzędzie skarbowym poświadczony poprzez siebie odpis statutu firmy, ze wskazaniem sądu, gdzie " firma została zarejestrowana, i daty i numery rejestracji.
11. W firmie akcyjnej prawa udziałowe mogą być inkorporowane w papierze wartościowym (akcji).
12. " firma akcyjna stwarza sposobność uzyskania kapitału poprzez zwrócenie się do nieograniczonej liczby osób w drodze publicznej subskrypcji, na zasadach ustalonych w ustawie o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
13. " firma akcyjna może być metodą prawną dopuszczalną dla prowadzenia niektórych interesów, takich jak prowadzenie banków, giełd, towarzystw funduszy inwestycyjnych czy funduszy emerytalnych.
14. Zarząd obowiązany jest prowadzić księgę akcji imiennych i świadectw tymczasowych (księga akcji), do której należy wpisywać nazwisko, i imię lub firmę i adres akcjonariusza lub adres do doręczeń, wysokość dokonanych wpłat, a również na wniosek osoby uprawnionej, wpis o przeniesieniu akcji na inną osobę wspólnie z datą wpisu.
15. Wobec firmy uważane jest za akcjonariusza tylko tę osobę, która jest wpisana do księgi akcyjnej albo posiadacza akcji na okaziciela, z uwzględnieniem regulaminów o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
16. Rozwiązanie firmy wywołują:
a) powody przewidziane w statucie na przykład upływ czasu na jaki została zawarta " firma, strata koncesji, osiągnięcie zamierzonego celu firmy;
b) uchwała walnego zebrania o rozwiązaniu firmy lub o przeniesieniu siedziby firmy za granicę;
c) ogłoszenie upadłości firmy - jej rozwiązanie następuje po zakończeniu postępowania upadłościowego, z chwilą wykreślenia firmy z rejestru; " firma nie ulega rozwiązaniu, jeżeli postępowanie kończy się układem lub z innych przyczyn zostaje uchylone albo umorzone;
d) inne powody przewidziane prawem - to w pierwszej kolejności orzeczenia sądowe o rozwiązaniu firmy.
17. Rozwiązanie firmy następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia firmy z rejestru. Otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu firmy poprzez sąd, powzięcia poprzez walne zebranie uchwały o rozwiązaniu firmy albo zaistnienia innej powody jej rozwiązania. Likwidację prowadzi się pod spółką firmy z dodatkiem "w likwidacji". W okresie prowadzenia likwidacji " firma zachowuje osobowość prawną. Likwidatorami są członkowie zarządu, chyba iż statut albo uchwała walnego zebrania stanowi odmiennie.
18. W razie upadłości firmy jej rozwiązanie następuje po zakończeniu postępowania upadłościowego, z chwilą wykreślenia z rejestru. Wniosek o wykreślenie z rejestru składa syndyk

Czym jest Akcyjna Spółka znaczenie w Słownik na S .