badania naukowe gałązkami co to znaczy

Co to jest Badania naukowe w USA nad gałązkami dentystycznymi. Co znaczy: w stanach zjednoczonych.

Czy przydatne?

Badania naukowe w USA nad gałązkami dentystycznymi definicja

Co znaczy:

Tradycja do przeniesienia na współczesność



Badania naukowe w stanach zjednoczonych ameryki nad gałązkami dentystycznymi





W wielu miejscach naszego globu ludzie stosują od tys. lat naturalne metody dbania o zęby. w stanach zjednoczonych ameryki są prowadzone badania nad rozwiązaniami stosowanymi w państwach tak zwany Trzeciego Świata, aczkolwiek z racji na przyzwyczajenia żywieniowe nie wszędzie można je wykorzystać.








– Zaskakujące, iż sposoby te wciąż sprawdzają się świetnie i w zupełności wystarczają – zauważa lekarz Roman Borczyk, kierownik Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Katowicach.



– W wielu egzotycznych państwach zamiast szczoteczek do zębów używa się naturalnych zamienników: gałązek drzew i krzewów – wyjaśnia lekarz Borczyk. – Taki rodzaj szczoteczek jest dostępny pośród ludności afrykańskiej, zamieszkującej tereny na południe od Sahary. W Senegalu „patyk” do żucia nazywany jest „sothiou”, a we wschodniej Afryce plemię Suahili nazywa go „mswaki”. W innych plemionach służące są jeszcze inne tubylcze nazwy, lecz zasada działania jest podobna – mówi. Dodaje, iż w Płd. Zimbabwe miejscowe plemiona również nie używają szczoteczek do zębów. – Ludzie żują tam drobne, tajemnicze owoce, najprawdopodobniej o właściwościach narkotycznych, które zapobiegają próchnicy i oczyszczają zęby z resztek pokarmowych – stwierdza stomatolog-podróżnik.


lekarz Borczyk przytacza również sposoby służące na kontynencie azjatyckim, gdzie naturalne sposoby higieny j. ustnej do dziś stosują Hindusi. Używają liści mango, które mają właściwości wybielające, i zapobiegają chorobom dziąseł, odkładaniu się płytki nazębnej i próchnicy. Aktualnie mango jest ciągle powszechnie używane do mycia zębów na południu państwie, na przykład w stanie Karnataka. Hindusi stosują także gałązki drzewa neem, które zapobiegają chorobom zębów i dziąseł, a również chronią jamę ustną przed nowotworami. – W okolicy szablonowych sposobów czyszczenia zębów, wielu mieszkańców Indii stosuje zwykłe szczoteczki do zębów – przyznaje > lekarz Borczyk.



Zdrowa dieta, zdrowe zęby



Okazuje się, iż ludzie w biedniejszych państwach mają mniej problemów z zębami, co jest powiązane ze zdrowszą dietą, która nie zawiera chociażby słodyczy. – W państwach południowej Afryki dieta sprowadza się do suszonego mięsa, nieprzetworzonych zbóż i owoców, jest w niej niewiele cukrów – podkreśla Roman Borczyk. – Taka żywność minimalizuje ryzyko występowania próchnicy. Dlatego najwięcej problemów mają pacjenci w stanach zjednoczonych ameryki, co jest powiązane z największym spożyciem wysoko przetworzonych pokarmów i dużej ilości cukrów – zauważa twórca Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Katowicach.


Podróżując po mongolskich stepach, > lekarz nie spotkał żadnego dentysty. Zauważył jednak, iż Mongołowie żyjący na obszarach wiejskich nie mają większego problemu z zębami. najprawdopodobniej również to jest powiązane z małym spożyciem cukrów i zdrowszym odżywianiem się ludności wiejskiej. – Na Malediwach nie ma praktycznie stomatologów, jednak mimo wszystko mieszkańcy wysp mają śnieżnobiałe zęby – podaje następny przykład > lekarz Borczyk.



W państwach Trzeciego Świata występują inne czynniki niszczące zęby. W Etiopii powyżej 90 procent społeczeństwa ma starte szkliwo. to jest sukces niedoborów wody. Ludność nie jest w stanie precyzyjnie oczyścić zjadanych pokarmów i w wspólnie z nimi zjada sporą liczba piasku, który niszczy powierzchnię zębów. Natomiast w Ameryce Południowej sporo ludów mieszkających w górach żuje liście koki, które mocno przebarwiają zęby.



Naturalna szczoteczka 3 w 1



Gałązki do mycia zębów służące w Afryce czy Azji nie są w żaden sposób przetwarzane – są kompletnie naturalne. W trakcie żucia i gryzienia ich końce rozszczepiają się, dzięki czemu z powodzeniem oczyszczają powierzchnię zębów tak jak nasze popularne szczoteczki. Pojedyncze drobne nitki rozszczepionych gałązek dodatkowo oczyszczają powierzchnie styczne zębów, działając jak nici dentystyczne. Ważne jest z jakiej rośliny pochodzą gałązki, gdyż dany rodzaj drzewa ma różny smak i właściwości. W trakcie żucia gałązek uwalniane są soki roślinne, które mogą mieć właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, mogą uśmierzać ból zęba, łagodzić podrażnione dziąsła albo odświeżać oddech. – w stanach zjednoczonych ameryki prowadzi się nawet badania nad właściwościami gałązek służących w Afryce do oczyszczania zębów – informuje Roman Borczyk. – Gałązki można określić jako szczoteczkę 3 w 1: działają jak typowa szczoteczka do zębów, nitka dentystyczna i pasta do zębów – zmienia wykorzystania.



Niestety pomimo wszystkich zalet metod naturalnych, nie da się ich efektywnie korzystać na przykład w Polsce, z uwagi na nasze przyzwyczajenia żywieniowe. – Raczej nie można wykorzystywać w naszych warunkach metod z państw egzotycznych. Współczesna stomatologia jest rozwinięta w państwach, gdzie ludzie jedzą wysoko przetworzone produkty, sprzyjające postępowi próchnicy. Dlatego w państwach rozwiniętych sposoby „egzotyczne” byłyby niewystarczające, aby utrzymać odpowiednią higienę – mówi > lekarz Borczyk.



Obcęgi zamiast dentysty



W Afryce stomatologia jest bardzo słabo rozwinięta. W trakcie pobytu doktora Borczyka w Namibii tamtejsi farmerzy dziwili się, iż jako polski dentysta może pozwolić sobie na zagraniczne podróże i safari w Afryce. W stolicy państwie Windhoek jest niewielu dentystów, którzy na skutek braku pacjentów ledwie wiążą koniec z końcem.


– W Zimbabwe dostęp do lekarzy jest utrudniony – opisuje tamtejszą sytuację stomatolog z Katowic. – z racji na niedobrą sytuację polityczno-gospodarczą dentystom ciężko się utrzymać. Niskie zarobki, brak środków na prowadzenie własnego gabinetu i brak pacjentów zmuszają wykształcone osoby do wyjazdu do innych państw, aby tam zarobić na godne życie – mówi. – W Zimbabwe ludzie mają wiele większe problemy zdrowotne niż ból zęba czy dolegliwości dziąseł: panuje tam malaria, HIV, cholera, dzieci cierpią na przepuklinę. Dlatego nikt tam nie myśli o pięknym uśmiechu, a rozwiązaniem problemu bolącego zęba są przeważnie obcęgi – przyznaje stomatolog-podróżnik.










Czym jest Badania naukowe w USA nad znaczenie w Leczenie B .