białystok centrum urazowego co to znaczy

Co to jest Białystok: 10 mln zł dla centrum urazowego. Co znaczy: centrum urazowego Uniwersytecki.

Czy przydatne?

Białystok: 10 mln zł dla centrum urazowego definicja

Co znaczy:

Środki na wyposażenie placówkiBiałystok: 10 mln zł dla centrum urazowego

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku kupuje wyposażenie tworzonego centrum urazowego. Środki w wysokości 10,16 mln zł, zostaną przeznaczone na zakupy wyposażenia. Pierwsze przetargi będą dotyczyły aparatów RTG i USG o wartości około 3 mln zł.


W ramach pierwszego zamówienia szpital kupi ramię C do zabiegów chirurgicznych i ramę Q do zabiegów ortopedycznych i aparaty USG. W sumie pośrodku najbliższych 2 lat zaplanowano sześć postępowań przetargowych. W jednym z następnych przetargów kupowane będą narzędzia, w tym laparoskopowe, łóżka, respiratory, kardiomonitory i inny drobniejszy sprzęt i aparatura medyczna. Placówka ma przyznane środki unijne na tworzenie centrum urazowego w wysokości ok. 9,65 mln zł. Projekty powiązane z uruchomieniem centrów urazowych zostały oszacowane na ok. 11 mln zł każdy (w sumie stworzenie trzynaście centrów urazowych).

- Każdy szpital w zależności od posiadanej struktury dobiera kliniki, na bazie których stworzenie centrum, tak by spełnić obowiązki niezbędne do leczenia urazów wielonarządowych - mówi Marek Karp, z-ca dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Sprzęt jest kupowany do klinik, na bazie których zostanie utworzone centrum urazowe. Będą to kliniki: chirurgii ogólnej i endokrynologicznej, chirurgii i gastroenterologii, neurochirurgii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii naczyń i transplantologii, chirurgii klatki piersiowej. W strukturę Centrum wejdzie również Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku posiada ok. 830 łóżek. Leczy rocznie ok. 35 tys. pacjentów. Kontrakt placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2011 rok wynosi 176,8 mln zł, w tym na leczenie szpitalne jest przeznaczone ok. 172 mln zł.

Czym jest Białystok: 10 mln zł dla znaczenie w Leczenie B .