celem spółek maksymalizacja co to znaczy

Co to jest Celem spółek nie jest maksymalizacja zysku. Co znaczy: maksymalizacja zysku W licznych.

Czy przydatne?

Celem spółek nie jest maksymalizacja zysku definicja

Co znaczy:

firmy medyczne są nastawione na postęp



Celem firm nie jest maksymalizacja zysku





W licznych medialnych wystąpieniach, których ostatnim odpowiednikiem jest wczorajszy (23 marca 2011) komentarz dnia na portalu Medicalnet Pan Poseł Marek Balicki wypowiada się jako ekspert od zagadnień ekonomicznych związanych z funkcjonowaniem sektora medycznego.


Krzysztof JeżowskiAutor: Krzysztof Jeżowski



Pan Poseł - zapewne wybitny doktor psychiatra, który zajmuje bardzo rozsądne stanowisko w wielu kwestiach medycznych i socjalnych, jak choćby sprawa karania za posiadanie marihuany - wygłasza opinie tkwiące głęboko w doktrynie Karola Marksa, zbudowanej na (również zresztą uproszczonym i fałszywym) obrazie XIX-wiecznego kapitalizmu. Wedle tą wizją (która dawno już została odesłana do lamusa) poseł Balicki wytrwale głosi, iż >firmy prawa handlowego "nastawione są na maksymalizację zysku". Otóż wyjaśniam, iż >firmy prawa handlowego nie są nastawione na maksymalizację zysku, lecz na maksymalizację ich wartości rynkowej w długim okresie. To ważna różnica, bo takie podejście znaczy nastawienie na postęp, czyli i inwestowanie w prowadzoną działalność medyczną. Pragnę także uspokoić Pana Posła, iż - właśnie z tego powodu - w XXI wieku celem właścicieli udziałów i akcji spółek nie jest wypłata dywidendy. Osiągane zyski przeważnie się reinwestuje, a dywidendę wypłaca się bardzo rzadko i zwykle stanowi ona tylko ułamek wypracowanego zysku. Pan Poseł może to sprawdzić, zaglądając do raportów firm notowanych na giełdzie (w tym firm z branży medycznej).

Następna teza Pana Posła brzmi: "przez stuprocentową prywatyzację kraj traci kontrolę nad szpitalami". Pomijając fakt, że wystarczy 51-procentowa prywatyzacja dla straty kontroli, to aktualnie " kraj" także nie ma kontroli nad szpitalami publicznymi działającymi w formule SP ZOZ (gdyby miało, aktualny projekt ustawy o działalności leczniczej nie zawierałby propozycji zapisów o obligatoryjnym pokryciu strat poprzez samorząd albo przekształceniu w spółkę, które są właśnie próbą wprowadzenia jakiejkolwiek kontroli nad działalnością szpitali należących do samorządów).

Nie rozumiem także, dlaczego wg Pana Posła Balickiego prywatyzacja "nie wychodzi na dobre pacjentom". Czy Pan Poseł jest w stanie podać choćby jeden przykład prywatnej lecznicy, potwierdzający to stwierdzenie? Powtarzanie takich ogólnikowych, a nieprawdziwych haseł szkodzi debacie o przyszłości sektora opieki zdrowotnej w Polsce.








Czym jest Celem spółek nie jest znaczenie w Leczenie C .