droga jakość badań co to znaczy

Co to jest Droga jakość badań diagnostycznych. Co znaczy: badań diagnostycznych W Polsce działa 2,5.

Czy przydatne?

Droga jakość badań diagnostycznych definicja

Co znaczy:

Kosztowna akredytacja PCA dla laboratorium



Droga jakość badań diagnostycznych





W Polsce działa 2,5 tys. laboratoriów diagnostycznych. Wszystkie są wyszczególniane oddzielnie, mimo iż sporo z nich działa w sieciach skupiających kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt placówek. Sporych podmiotów jest ok. 10.








Prowadzących więcej niż jedno laboratorium ok. 100 spółek. Jednak tylko 7 podmiotów posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Kilka następnych wniosków o akredytację, złożonych w PCA, jest w toku. Placówki są zainteresowane posiadaniem akredytacji, lecz nie mają obowiązku jej uzyskiwania. Uzyskanie akredytacji wymaga również poniesienia ustalonych wydatków. Dla dużego laboratorium, dla którego pracuje powyżej 200 osób, bez względu na to czy są one zatrudnione na umowę o pracę, czy o dzieło, roczny wydatek uczestnictwa w krajowym systemie akredytacji wynosi 40 tys. zł.

Nadzór od pobrania

Celem akredytacji jest w pierwszej kolejności wyeliminowanie błędów w badaniach analitycznych. Najwięcej takich błędów pojawia się na skutek źle pobranego materiału biologicznego. Np. są badania, przed którymi nie jest wskazany wysiłek fizyczny. Przyjmowane leki mogą także wpłynąć na jego rezultat. Dlatego tak istotna jest wiedza, w jaki sposób można próbkę pobrać, zabezpieczyć i przekazać do analizy.

W akredytowanych laboratoriach badania nadzorowane są od pobrania próbki do wydania wyniku badania. W badaniach uczestniczą analitycy posiadający sprawdzone i potwierdzone kompetencje, służące jest nadzorowanie wedle obowiązującymi wymogami. Wyposażenie pracowni jest sprawdzane i serwisowane, a wyposażenie do badań i pomiarów odpowiednie dla metod badawczych, wzorcowane, sprawdzane i serwisowane, badania realizowane są wg potwierdzonych metod zgodnych z przeznaczeniem, które są sprawdzone pod względem ich przydatności do zamierzonego wykorzystania. W akredytowanych laboratoriach medycznych cały mechanizm badania jest monitorowany w celu zapewnienia jakości wyników. W procesie monitorowania służące są określone programy wewnętrzne i programy zewnętrzne zapewnienia jakości, włączając w to badania biegłości i porównania międzylaboratoryjne wyników badań uzyskiwanych poprzez te laboratoria.

Badania referencyjne

Laboratoria prowadzą również szkolenia dla personelu medycznego, by zminimalizować ryzyko nieprawidłowego pobrania. A w ofertach laboratoriów może być nawet 1000 różnych rodzajów badań.

– Laboratoria konkurują pomiędzy sobą poziomem obsługi, ofertą, dostępnością, lecz w najwyższym stopniu jakością wyników. Im lepsze laboratorium, tym więcej także programów kontroli – mówi Michał Meller, specjalista do spraw marketingu spółki Diagnostyka Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością firma komandytowa. – My skłaniamy się również ku akredytacji.

Gdyż rynek staje się coraz bardziej wymagający, laboratoria wysyłają niektóre próbki do laboratoriów referencyjnych, gdzie są one porównywane i sprawdzane jest, czy uzyskiwany rezultat jest taki sam. Badania referencyjne wykonują takie placówki, jak: RIQAS, Randox Laboratories Ltd i Labquality Ltd w Finlandii. Klientami pierwszego jest 16 tys. laboratoriów z całego świata, drugiego – 4 tys. z 42 państw. Laboratoria referencyjne oceniają wyniki w tych samych obszarach, w jakich prowadzą badania placówki świadczące usługi laboratoryjne. Próbki albo wyniki, w zależności od rodzaju, można wysłać faksem albo drogą elektroniczną. Polskie laboratoria także korzystają z laboratoriów referencyjnych. W tej chwili ok. 400 laboratoriów z Polski korzysta z usług laboratorium Labquality Ltd w Finlandii. Polskie laboratoria mogą używać z usług tego laboratorium od 1996 roku.

Dobre laboratoria, by zmniejszyć ryzyko błędów, wiedzą co odbywa się z próbką na każdym etapie badania od chwili jej dostarczenia do miejsca analizy. Specjalne programy komputerowe rejestrują osoby, których materiał jest poddany analizie i w przypadku gdy jakiś wyznacznik odbiega znacznie od wyniku uzyskanego przedtem, znaczy takie przypadki. Każdy rezultat jest jeszcze zatwierdzany poprzez diagnostę.

Długookresowy mechanizm

mechanizm akredytacji w PCA trwa od 8 do 12 miesięcy i zależy w sporym stopniu od przygotowania laboratorium do jej uzyskania. Polskie Centrum Akredytacyjne pozwala, tak aby sprawa uzyskania akredytacji trwała nawet dwa lata. Jeżeli po tym czasie aplikant nie udowodni, iż procedury służące w laboratorium pokrywają się z wymaganiami stawianymi poprzez Centrum,
mechanizm zostaje przerwany. Akredytacja jest droga. Jej ostateczny wydatek może wynieść kilkadziesiąt tys. złotych i zależy od zakresu i liczby służących metod badawczych zgłoszonych do akredytacji, ponieważ każda podlega jej oddzielnie. wydatek związany jest także z rezultatami poszczególnych etapów procesu oceny (powiększa się na przykład przy powtarzaniu przeglądu dokumentacji po negatywnym wyniku pierwszej oceny) i przyjętej poprzez laboratorium liczby etapów ( na przykład wybór nieobowiązkowego etapu wizytacji wstępnej). Podobnie jak jej odpowiednik w Wielkiej Brytanii UKAS nie ma obowiązku odprowadzać zysku do właściciela i inwestycje, które czyni podejmuje z funduszy własnych.

Konkurencyjny rynek

W czasie gdy rynek diagnostyki laboratoryjnej w Polsce jest dosyć nasycony i coraz trudniej jest na nim zaistnieć. Tym bardziej iż od niedawna kierownikiem laboratorium analitycznego może być tylko osoba z II stopniem specjalizacji. by pozyskać klienta, tak faktycznie trzeba go komuś zabrać. I stąd małe laboratoria starają się współpracować z sporymi, ponieważ mogą oferować szerszą gamę usług. sporym placówkom jest łatwiej, ponieważ kupują spore ilości odczynników i mogą dlatego negocjować niższe ceny. Wybrane badania wykonuje się dzięki specjalistycznych aparatów, dotyczy to np. badań biochemicznych czy z zakresu hematologii. Najtańsze w diagnostyce laboratoryjnej są badania parametrów biochemicznych. Badanie takie kosztuje około 5 zł. Za testy genetyczne trzeba już zapłacić kilkaset złotych. Najdroższa jest autoimmunologia,
gdyż badania wykonują eksperci i ich robota jest droga.

Badania za granicą

Akredytacja umożliwia również zastosowanie badań przeprowadzonych w laboratorium poza granicą Polski. Jest udzielana na 4 lata. Po tym czasie, jeżeli służące standardy odpowiadają jej wymogom, można ją przedłużyć. Przy wniosku o akredytację PCA podmiot sam ustala i wskazuje sposoby badawcze, które zamierza poddać akredytacji, przedstawiając normy, które opisują służące w laboratorium sposoby badań albo swoje procedury badawcze opisujące takie sposoby. PCA nie ustala metod badawczych, które powinny być wdrożone poprzez laboratorium ubiegające się o akredytację. Weryfikacji jednak podlega mechanizm kierowania laboratorium, personel techniczny, wyposażenie, sposób realizacji metod badawczych i ogół mechanizmów związanych z zapewnieniem i monitorowaniem jakości wyników badań. Akredytacja w dziedzinie działalności badawczej jest formalnym potwierdzeniem kompetencji laboratorium (rozumianych jako wykazana umiejętność do stosowania wiedzy i zdolności) do uzyskiwania miarodajnych wyników badań.

12–90 proc. trafności

W razie laboratoriów medycyny sądowej rezultat uważane jest za satysfakcjonujący, jeżeli 99,99 procent uzyskiwanych rezultatów było trafnych.
W razie laboratoriów analitycznych ta trafność zależy od rodzaju aparatu i odczynników, lecz także jest wysoka, ponad 90 proc.. Zależy ona również od sposoby, którą się wykorzystuje, a
w razie wielu badań, aczkolwiek nie daje ona 100 procent pewności jest jedyną, która jest znana i którą można stosować. Czasem więc wiarygodność wyniku wynosi 80 procent , a
w razie niektórych badań, ( na przykład na pasożyty, nawet 20 procent ,

Akredytacja dużo kosztuje i nie jest obligatoryjna. Oprócz tego w Polsce patrzy się na cenę, a nie na jakość badania. Z ankiety Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych za 2008 rok wynika, iż aż 40 procent ,< dyrektorów szpitali uznało, iż jakość badań nie jest ważna, jednakże rezultat laboratoryjny daje aż 70 procent ,< wiedzy o stanie klinicznym pacjenta, co przekłada się na celowość terapii i krótszy czas pobytu pacjenta w szpitalu. Warunki sanitarne w laboratoriach jednak nie wyglądają źle. Kluczowy Inspektorat Sanitarny skontrolował w 2009 roku 571 medycznych laboratoriów diagnostycznych, spośród nich negatywnie oceniono 16.



Akredytacje PCA posiadają aktualnie następujące placówki:


Synevo Polska Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Synevo Gdańsk, Laboratorium Medyczne Synevo Gdańsk

ul. Beniowskiego 23; 80-382 Gdańsk


Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi

Zakład Ochrony Radiologicznej

ul. Św. Teresy 8; 91-348 Łódź


Laboratoria Medyczne BRUSS Ekipa ALAB Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością <

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Laboratoria Medyczne BRUSS

ul. Stworzenia Styczniowego 9b; 81-519 Gdynia


Synevo Polska Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością <<

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Synevo Polska, Laboratorium Medyczne Synevo Warszawa Bielany

ul. Dzika 4; 00-194 Warszawa


Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej magister farm. Maria Hardt

Laboratorium Analiz Lekarskich

ul. 11 Listopada 3; 05-825 Grodzisk Maz.


Laboratorium Analiz Lekarskich, magister Piotr Zieliński

ul. M. Skłodowskiej-Curie 7; 44-200 Rybnik


Instytut Sportu

Zakład Biochemii

ul. Trylogii 2/16; 01-982 Warszawa










Czym jest Droga jakość badań znaczenie w Leczenie D .