życia monitorowanie drogie co to znaczy

Co to jest Drogie monitorowanie życia. Co znaczy: życia główne w aparacie monitorującym czynności.

Czy przydatne?

Drogie monitorowanie życia definicja

Co znaczy:

główna jest rzetelność informacji



Drogie monitorowanie życia





główne w aparacie monitorującym czynności życiowe to jest, jakie zmiany parametrów fizjologicznych wychwytuje i ile funkcji życiowych może monitorować. Im mniejsze wahania aparat rejestruje z większą dokładnością, tym lepiej.








Im bardziej można go rozbudować o następne monitorowane parametry tym lepiej.Jednak dokładność pomiarów i i rodzaj i liczba pokazywanych parametrów wpływa na wydatki sprzętu. Życie, aczkolwiek ma w strukturę wpisany ruch, może być opisane poprzez parametry. Do każdej czynności biologicznej, która odbywa się w znakomitej części poza świadomością człowieka, przypisana jest norma obrazująca prawidłowość pewnego wycinka funkcjonowania organizmu albo jego zaburzenia. O życiu decyduje oddech, liczba uderzeń serca na minutę, wysycenie krwi tlenem, ciśnienie. Jeżeli są niepoprawne, umieramy, jeżeli chorujemy, mogą się zamieniać i wtedy >>główne to jest, by w przypadku odchyleń od dopuszczalnych norm móc zareagować. Dlatego w stanach dolegliwości, zagrożenia życia, w czasie operacji chirurgicznych konieczne są urządzenia monitorujące czynności życiowe człowieka, alarmujące lekarzy o ich zmianach albo ich ustaniu. Aparaty mogą być mniej albo bardziej zaawansowane technologicznie, tańsze albo droższe.

Wykorzystanie

W najwyższym stopniu fundamentalnym urządzeniem jest monitor, który pozwala na pomiar takich parametrów jak: czynność serca, temperatura ciała pacjenta, tętno, czy ciśnienie krwi. Bardziej zaawansowane technicznie kardiomonitory monitorują pomiędzy innymi takie parametry jak: saturację - wysycenie organizmu tlenem, rzut minutowy serca - ocena hemodynamiki mięśnia sercowego, kapnografię - pomiar zawartości dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym, czy pomiar ciśnienia krwi sposobem krwawą. Przez pomiar parametru typu BIS doktor może dokonać oceny głębokości znieczulenia. Natomiast w trakcie znieczulenia pacjenta w czasie wykonywanego zabiegu operacyjnego ważnymi parametrami, które są monitorowane, jest poziom stężenia gazów oddechowych i anestetycznych. Oczywiście wyniki pomiarów są tylko parametrami na podstawie, których ostateczną ocenę stanu klinicznego pacjenta ustala doktor.

Monitory pacjenta przeważnie służące są na salach operacyjnych i oddziałach intensywnego nadzoru, kardiologicznego, neurologicznego, czy neonatologicznego. Stosuje się je również na salach operacyjnych i pooperacyjnych oddziałów chirurgicznych i czy zabiegowych takich jak: chirurgia, ortopedia, urologia, ginekologia, położnictwo i tak dalej również w salach obserwacyjnych (na przykład SOR) w zależności od stanu zdrowia chorego.

Innym typem aparatów wykorzystywanych do pomiaru istotnych czynności życiowych są kardiotokografy przeznaczone do zapisu czynności pracy serca płodu i matki, używane w pionie położniczym. Cenione są również pulsoksymetry, które mogą być zasilane z baterii. Są cenione za prostotę w obsłudze, przystępną cenę, i za to, iż podają dwie ważne wiadomości o pacjencie: czynność serca (puls) i wysycenie krwi tlenem (saturację). Natomiast w trakcie znieczulenia pacjenta w czasie wykonywanego zabiegu operacyjnego ważnym monitorowanym parametrem jest stężenie gazów medycznych, które są służące do procesu znieczulenia chorego.

Skuteczność pomiaru

Każdy kardiomonitor, który jest w sprzedaży, może zostać dopuszczony do obrotu na terenie Polski po przedstawieniu deklaracji zgodności normą CE producenta Urzędowi Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jednak prawo nie klasyfikuje kwestii technicznych takich jak : rozmiar ekranu, sposób zasilania, zakresy i dokładność pomiarów. Prawo nie klasyfikuje również kwestii, jak błyskawicznie aparatura powinna alarmować lekarza o zmianach w organizmie pacjenta. Lekarze zaś jedynie programują alarmy, ustawiając poszczególne parametry w zależności od tego, w jakim stanie znajduje się chory. W niektórych typach monitorów czas reakcji następuje po 30 sekundach od zmiany wyznacznika, w innych po 10 sekundach. Aparaty również mogą podawać z różnym przybliżeniem normy życiowe, a odchylenia wahają się od 1 do nawet 5 proc.. Dlatego w aparacie >>główna jest skuteczność, a więc powtarzalność pomiaru.

- Do głownych parametrów technicznych dla podejmowania poprzez lekarzy poprawnych decyzji i efektywnych działań, zalicza się efektywność i dokładność dokonywanego poprzez nich pomiaru. Chodzi o to, iż kiedy nastąpi zaburzenie jakiegoś wyznacznika fizjologicznego i z powodu na ekranie kardiomonitora pojawia się alarm, tj. on rzeczywisty, a nie fałszywy. Taką pewność uzyskuje się po przeprowadzeniu szeregu długookresowych badań klinicznych i technicznych, które każdy monitor powinien przejść – mówi Tomasz Woźnicki z spółki Viridian, dystrybutora sprzętu Philips. jeżeli skuteczność analizy, potwierdzona badaniami, wynosi ((na przykład 99,5 proc znaczy to, iż statystycznie minimum w tylu sytuacjach na 100 przebadanych aparat zadziałał poprawnie i efektywnie rozpozna powstałe zaburzenie. W razie aparatów renomowanych spółek służących (((na przykład w oddziałach intensywnej opieki medycznej margines błędu (wystąpienie fałszywych alarmów) przy pomiarach niektórych parametrów wynosi poniżej jednego promila.

Piotr Korniluk z AxMediTec również zwraca uwagę na to, iż >>>główne w aparacie monitorującym jest właśnie to, czy unika alarmów fałszywych. Zmiany parametrów mogą gdyż wystąpić w wyniku pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, jak i mimowolnego ruchu ręką. Tak jest np. przy monitorowaniu przepływu krwi.

- Dlatego rolą urządzenia jest taka badanie sygnału, by eliminować informowanie o zmianach, których powodem są sprawy leżące poza robotą organizmu – mówi Piotr Korniluk. – Sygnał musi przeprowadzić analizę fourierowską.

to jest istotna wiadomość dla lekarza, gdyż np. monitorując rzut minutowy serca, a więc liczba krwi, jaka jest przepompowywana poprzez organ pośrodku jednej minuty, na podstawie występujących zaburzeń, albo także ich braku można stwierdzić, czy podana dawka leku jest poprawna.

- Kiedy robota serca jest niewystarczająca, przepompowuje ono zbyt niewiele krwi i skutkuje niedotlenienie organizmu, ponieważ za niewiele krwi dociera do organów – mówi Przemysław Augustyniak, doktor ze Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. - tak aby poprawić pracę serca stosujemy leki i możemy monitorować to, czy leki skutkują, czy nie, czy trzeba zmienić lek, czy jego dawkę, a również czy objętość krwi krążącej jest wystarczająca.

Różne wartości

Inne parametry są istotne w pracy anestezjologa, inne kardiochirurga. w trakcie zabiegów chirurgicznych mierzy się ciśnienie sposobem inwazyjną, a więc po nakłuciu tętnicy, mierzy się częstotliwość oddechu i stężenie dwutlenku węgla w wydychanej mieszaninie gazów. Istotny jest również poziom zwiotczenia mięśni, a więc pomiar głębokości znieczulenia. Przy operacjach neurochirurgicznych mierzone jest ciśnienie śródczaszkowe. istotne są zakresy, w jakich porusza się aparat. Inne mogą być dla dziecka, inne dla osoby dorosłej, aczkolwiek wielu wartości się nie wykorzystuje z prostego powodu - wykraczają one poza parametry opisujące życie.

- Dla noworodka normą jest 40 oddechów na minutę, dla dorosłego – od 12 do 16 oddechów – mówi dr Przemysław Augustyniak – Ciśnienie krwi noworodka jest w normie, kiedy wynosi 60-65/30, a człowiek dorosły przy takich parametrach zemdleje. Normą dla dorosłego człowieka jest ciśnienie 120 na 80, lecz np. u ludzi starszych ciśnienie regularnie jest wyższe i wynosi ((((na przykład 140 na 90 - oni funkcjonują poza normą. U noworodka poprawna częstość uderzeń serca na minutę wynosi 100 do 140, u dorosłego
to jest 60 do 80 uderzeń. Dlatego tak istotne w razie kardiomonitorów jest sposobność ustawiania alarmów, by można było je regulować w zależności od schorzenia i stanu pacjenta. Podobnie przy monitorowaniu serca i wykonywaniu EKG średnica elektrod dla dorosłego to 55 mm. Na ciele małego dziecka się zwyczajnie nie zmieszczą, więc średnica musi wynosić 18 mm.

Życie przejawia się w tych samych formach u dziecka i dorosłego, funkcje i ich przebieg niczym się nie różnią. Jednak pojemności życiowe są inne. Dlatego inne wartości alarmu określa się dla noworodka, inne dla dorosłego człowieka. również przy mierzeniu nieinwazyjnym ciśnienia krwi. Pomijając to, iż mankiet pomiarowy jest wiele mniejszy dla dziecka, to aparat może dopompować ciśnienie tylko to 100 mm słupa rtęci. w razie dorosłego – do 220, czy nawet 240 mm słupa rtęci. I każda wartość powinna być możliwa do uzyskania w kardiomonitorze.

Kryterium doboru kardiomonitora powinno więc w pierwszej kolejności zależeć od tego jacy pacjenci będą przebywać na danym oddziale i na jakim oddziale będzie aparatura stosowana. Te, które będą używane do monitorowania noworodków, nie muszą mieć takich wartości, jakie muszą być w kardiomonitorach dla dorosłych, aczkolwiek muszą uwzględniać potrzeby najmniejszych pacjentów.

- Szpitale specjalistyczne powinny nabywać sprzęt wyspecjalizowany, odpowiedni dla swojego profilu. Z kolei (((((na przykład szpitale powiatowe, nawet gdy nie zajmują się intensywną terapią dzieci, powinny brać po uwagę sposobność, iż będą musiały udzielić pomocy dziecku przygotowując je do transportu do jednostki specjalistycznej i w tym czasie jego funkcje życiowe muszą być monitorowane – mówi dr Przemysław Augustyniak.

Prawa rynku

Najwięcej sprzedaje się kardiomonitorów w wersji podstawowej, a więc takich, które mierzą temperaturę, tętno, czynność serca (EKG), ciśnienie krwi sposobem nieinwazyjną. Ich wydatek rozpoczyna się od 25 tys. zł. Producenci konkurują pomiędzy sobą,dbając o szczegóły i o prostotę obsługi. Sterowanie funkcjami może odbywać się ((((((na przykład dzięki ekranu dotykowego albo gałki, która naprowadza kursor na wybraną opcję pomiaru. Komunikaty dotyczące poszczególnych funkcji mogą wyświetlać się w różnych kolorach. Dostępnych jest kilka opcji językowych. Wyniki pomiaru mogą być wyświetlane w kilku różnych jednostkach pomiarowych.

W wersjach aparatów trochę bardziej zaawansowanych, które mierzą wysycenie krwi tlenem zaletą może być to, iż czujniki wykonane są z elastycznej gumy, a co za tym idzie nie ściskają palca pacjenta, a więc są wygodniejsze w zastosowaniu. Kardiomonitory kompaktowe mają zaprogramowane funkcje pomiarowe i nie da się ich rozbudować w szpitalu. Potrzebne jest przeprowadzenie testu bezpieczeństwa poza miejscem ich stosowania. lecz są również kardiomonitory modułowe, które można poszerzać o dodatkowe parametry – pomiar ciśnienia inwazyjnego przez wkłucie się w tętnicę, kapnografię, a więc pomiar wydychanego dwutlenku węgla, rzut minutowy serca, czy ciśnienie śródczaszkowe. Monitor pracujący na oddziale kardiologicznym może wyręczyć lekarza, który mierzy ręcznie co cztery do ośmiu godz. odcinek ST– depolaryzacji i repolaryzacji komór serca, co ma znaczenie przy niedokrwieniu mięśnia sercowego. Aparat może być zaopatrzony w taką funkcję i dostarczać lekarzowi gotowe wiadomości. W części może również pełnić funkcje diagnostyczne wykrywając zaburzenia rytmu (((((((na przykład migotanie przedsionków serca. Najtańsza jest rozbudowa kardiomonitora o funkcję pomiaru temperatury, najdroższa, która może kosztować nawet 20 tys. zł – o pomiar gazów anestetycznych. Najdroższy kardiomonitor, który alarmuje w przypadku zaburzeń oddychania i snu w okresie operacji to właśnie kardiomonitor z tą funkcją. Może kosztować nawet 150 tys. zł.

- Wszystko zależy od producenta – mówi Piotr Korniluk – Są tacy, których marki są droższe, są tacy, którzy są tańsi.

Kardiomonitory mogą być również rozbudowywane nie tyle o same parametry, które mierzą, lecz o miejsca, gdzie pomiary się dokonują. Tak jest np. z ciśnieniem, które można mierzyć zarówno w tętnicach ciała, jak i dokonuje się pomiaru ciśnienia śródczaszkowego. Podobnie kardiomonitory mogą zapamiętywać zdarzenia na kilka min. przed wystąpieniem alarmu, jak i po jego wystąpieniu. Wtedy doktor ma sposobność porównania sytuacji w organizmie i lepszej oceny zdarzenia. Rożne mogą być ilości epizodów, które aparat może zapamiętać. Aparat może także pamiętać monitorowane wartości i zapisywać je z częstotliwością np. co kilkanaście sekund. Ich przeglądanie może odbywać się nawet dwa dni po zapisaniu.

Monitory różnych producentów mogą przejawiać rozmaitą trwałość, każda fabryka ma własne normy dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego, odporności na wstrząsy. Czas użytkowania zazwyczaj wynosi około 10 lat, lecz są monitory stosowane od powyżej 15 lat, jak ((((((((na przykład spółki Hewlett Packard.

- Wszystko zależy od miejsca i intensywności użytkowania. Ograniczenia w użytkowaniu starego sprzętu wynikają z mniejszej dokładności (czytelności) obrazu, podatności na zakłócenia, czasu reakcji monitora na zaistniałe zaburzenie, dokładnością rozpoznawania zaburzeń czy z braku możliwości pomiarowych określonego wyznacznika a więc z tak zwany „moralnego” zużycia się sprzętu – mówi Tomasz Woźnicki.

Co jednak robić kiedy kardiomonitor się psuje? Prawo przewiduje standardowy serwis i wymianę części. Na pocieszenie producenci i dystrybutorzy zapewniają, iż nigdy nie jest tak, iż psują się wszystkie funkcje równocześnie i usterkę zawsze można błyskawicznie odkryć. Szpitale zresztą starają się zabezpieczać i na salach operacyjnych, czy intensywnego nadzoru mają aparaturę zapasową.










Czym jest Drogie monitorowanie życia znaczenie w Leczenie D .