dynamiczny rozwój kardiologii co to znaczy

Co to jest Dynamiczny rozwój kardiologii inwazyjnej. Co znaczy: kardiologii inwazyjnej Z profesorem.

Czy przydatne?

Dynamiczny rozwój kardiologii inwazyjnej definicja

Co znaczy:

tematyka, która decyduje o postępie



Dynamiczny postęp kardiologii inwazyjnej





Z profesorem. Ryszardem Piotrowiczem, Kierownikiem Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie rozmawia Magdalena Okoniewska.









Czym jest różna kardiologia inwazyjna od nieinwazyjnej?

Kardiologia nieinwazyjna realizuje własne zadania ( przeważnie badania diagnostyczne) bez naruszania ciągłości powłok skórnych. Obejmuje ona elektrokardiologię nieinwazyjną, echokardiografię i ultrasonokardiografię, badania izotopowe, radiologię z nowoczesnymi sposobami obrazowania (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny).



Jakie są aktualnie tendencje w kardiologii nieinwazyjnej?

Ostanie ćwierć wieku do dynamiczny postęp kardiologii inwazyjnej zarówno w dziedzinie diagnostyki (badania naczyniowe) jak i, a właściwe w szczególności terapii (udrażnianie tętnic wprowadzanie stentów). To ta >>tematyka stanowiła o postępie w diagnostyce i leczeniu ostrych stanów kardiologicznych, leczeniu wad serca, tętniaków. Ostatnia dekada to jednak błyskawiczny postęp i upowszechnienie kardiologii nieinwazyjnej w szczególności w dziedzinie metod obrazowania (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Z metod mi bliskich muszę wspomnieć o telekardiologii.



Co jest główne w tej dziedzinie medycyny? Czy doświadczenie lekarzy czy wyposażenie placówki czy inne czynniki?

Oba te przedmioty. Mamy przykłady zarówno źle wykorzystywanej nowoczesnej aparatury jak i doskonałych, doświadczonych ekspertów „mordujących się” z przestarzałym sprzętem. Sukces jest tak samo niezadowalający.



Jaką rolę w kardiologii odgrywa nowoczesny sprzęt medyczny?

Rozwój techniczny decyduje o postępie w medycynie, w tym również w kardiologii. Nowoczesny sprzęt przyspiesza i czyni coraz bardziej skuteczną diagnostykę. Szybka i precyzyjna diagnoza to sposobność wykorzystania optymalnej terapii. Nowoczesna metoda medyczna umożliwia udrażniane tętnicy odpowiedzialnej za zawał, za zaburzenia przepływu mózgowego, nerkowego, w tętnicach płucnych i innych. Wyrafinowany sprzęt umożliwia już przezskórne korekty wad zastawek serca. Rozwija się także telekardiochirurgia wykorzystująca roboty medyczne. Nie mogę nie wspomnieć o telerehabilitacji w miejscu zamieszkania. To tylko przykłady. Należy jednak podkreślić, iż pożądane efekty uzyskujemy tylko wtedy gdy nowoczesnym sprzętem dysponuje dobrze wyszkolony i doświadczony personel medyczny.



Jakie są aktualnie tendencje jeżeli chodzi o wyposażenie placówek kardiologicznych? Jaki sprzęt jest przeważnie kupowany poprzez placówki? Jakiego brakuje?

Dostęp to nowoczesnego sprzętu jest zróżnicowany w rożnych regionach Polski stąd trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Są regiony, które kupują aparaturę fundamentalną ( EKG, echo, mechanizmy do prób wysiłkowej, do monitorowania ambulatoryjnego) a te, które ją posiadają koncentrują się w pierwszej kolejności na doposażeniu w nowoczesne mechanizmy obrazowania.


Dlaczego tak istotna jest rehabilitacja kardiologiczna?

W jednym zdaniu mogę odpowiedzieć tak: gdyż jest niedocenianą lecz równoważną z innymi sposobami terapeutycznymi procedurą, poprawiającą jakość życia i przedłużającą życie.

Jak są wyceniane procedury w dziedzinie kardiologii poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia?

Mogę się jedynie ustosunkować do procedur w dziedzinie elektrokardiografii i rehabilitacji kardiologicznej. W tej pierwszej jest sporo niekonsekwencji. Np. próba wysiłkowa jest finansowana jako niezależna procedura a monitorowanie ambulatoryjne nie. Z powodu wybierając sposoby bardziej opłacalne wydłużamy mechanizm diagnostyki i zmniejszmy efektywność procesu terapii. Finansowanie rehabilitacji kardiologicznej to pasmo ciągłych sporów i nieporozumień a z powodu stan rzeczy, który nie sprzyja postępowi tej dziedziny.



To bardzo ogólne stwierdzenie, może trochę konkretów?

Problem tkwi w tym, iż nowoczesna rehabilitacja kardiologiczna jest odrębną sposobem terapii zdecydowanie różniącą się od klasycznej rehabilitacji medycznej. W niezwykłym uproszczeniu można powiedzieć, iż o ile rehabilitacja medyczna zajmuje się przewracaniem funkcji układu ruchu, wykorzystując w miarę sprawny układ krążeniowo-oddechowy, to rehabilitacja kardiologiczna zajmuje się przywracaniem funkcji układu krążenia, wykorzystując możliwości, jakie daje układ ruchu. To co bywa przeciwwskazaniem do rehabilitacji w dziedzinie układu ruchu, jest wskazaniem do rehabilitacji kardiologicznej ( np. niewydolność serca, wybrane zaburzenia rytmu).Stąd konieczność realizacji procedury rehabilitacji kardiologicznej wg standardów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. NFZ nie w pełni dostrzega ten problem, stąd nieadekwatna do rzeczywistości wycena naszych procedur.



Jaką rolę w kardiologii odgrywa telemedycyna? Czy to jest przyszłość tej dziedziny medycyny?

Może zawężę odpowiedź do teleelektrokardiologii. metoda ta umożliwia przekazywanie sygnału EKG z dowolnego miejsca (dowolne miejsce pobytu pacjenta) do dowolnego miejsca na świecie (dowolny ośrodek albo dowolne miejsce pobytu konsultanta). Oczywiście, niezbędne jest odpowiednie oprzyrządowanie obu stron. Podam kilka przykładów zastosowania tej możliwości:

- transmisja EKG z karetki pogotowia do centrum, które decyduje o celowanym, optymalnym, najefektywniejszym postępowaniu z pacjentem z bólem w klatce piersiowej,

- transmisja EKG z ośrodka, gdzie nie ma codziennego zabezpieczenia lekarskiego do lekarza, który nie musi przebywać w szpitalu,

- transmisja EKG w celu konsultacji prze specjalistę, który może przebywać w domu,

- transmisja EKG pacjenta przebywającego w dowolnym miejscu i realizującego prawie dowolny tryb życia z możliwością natychmiastowej reakcji specjalistycznej,

- domowe monitorowanie funkcjonowania urządzeń wszczepialnych takich jak stymulatory, kardiowertery-defibrylatory, urządzenia synchronizujące pracę serca

- telerehabilitacja w miejscu zamieszkania

Telemedycyna czyni pacjenta bezpiecznym i swobodnym a lekarza bardziej dostępnym lecz nieskrępowanym. Dzięki teleelektrokardiologii poprawia się dostępność i efektywność diagnostyki i terapii.



Czy telemedycyna się rozwija?

Mamy wypracowane i sprawdzone sposoby. Brak finansowania prze NFZ zmniejsza ich znaczenie i uniemożliwia upowszechnienie

W marcu w Kościelisku odbyła XVII Międzynarodowa Narada Wspólna lnternational Society for Holter & Noninvasive Electrocardiology i Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jakie były główne tematy poruszane w trakcie tej konferencji?

Nasze spotkania organizujemy od 1995 roku i ciągłe mamy powyżej komplet chętnych. Mimo, iż EKG ma już powyżej sto lat to wciąż pozostaje skuteczną i przydatną sposobem diagnostyczną.

Patrząc na ten sam obraz krzywej EKG widzimy dzisiaj wiele, wiele więcej niż nasi koledzy kilkadziesiąt lat wstecz. Dlatego zawsze największym zainteresowaniem cieszą się sesje warsztatowe z zakresu interpretacji EKG. W tym roku mówiliśmy wiele o analizie sygnałów uzyskiwanych z urządzeń wszczepialnych, o diagnostyce i leczeniu arytmii ( migotanie przedsionków), o wykorzystaniu teleelektokardiologii. Były także bardzo ciekawe sesje nazwijmy to elitarne w czasie , których duży powiązane z wyrafinowanymi sposobami rejestracji sygnałów bioelektrycznych serca wiedli lekarze z matematykami i fizykami.

wciąż fascynującym i nierozwiązanym jest problem przewidywania nagłego zgonu sercowego – o tym także dyskutowaliśmy.



Czy tylko EKG gości w Kościelisku?

Nie. W tym roku wszechstronnie w czasie dwóch sesji omawiano niedoceniany lecz ważny dla kardiologa problem boreliozy.

Spotkanie dzieje się także pod patronatem International Society for Holter and Nonivasive Electrocardiology (ISHNE) – może kilka słów na ten temat.

ISHNE jest międzynarodową organizacją, która realizuje działania edukacyjne, dydaktyczne jak i naukowe w dziedzinie szeroko pojętej elektrokardiologii. Istnieje od 25 lat, Polscy lekarze odgrywają ważną, aktywną rolę w jej działalności. Nasi koledzy są członkami Zarządu i różnych komisji. W Kościelisku próbujemy utworzyć międzynarodowe forum spotkań interdyscyplinarnych dla młodych naukowców z Europy lecz nie tylko.



Kiedy odbędzie się następne tego typu spotkanie i co będzie jego tematem?

Kolejne spotkanie odbędzie się w dniach od 1 do 3 marca 2012 roku. Tematy? Zawsze powiązane z elektrokardiologią, telemedycyną i nie tylko. A konkretnie, takie jakie nam zaproponują nasi Członkowie a Komitet Naukowy zatwierdzi. Czekamy na propozycje.

Dziękując za rozmowę, gratuluję wyboru na Prezydenta elekta ISHNE.










Czym jest Dynamiczny rozwój kardiologii znaczenie w Leczenie D .