pakiecie fizykoterapia co to znaczy

Co to jest Fizykoterapia w pakiecie. Co znaczy: pakiecie Jednym z wymagań, jakie powinny spełniać.

Czy przydatne?

Fizykoterapia w pakiecie definicja

Co znaczy:

Posiadanie sprzętu to warunek kontraktuFizykoterapia w pakiecie

Jednym z wymagań, jakie powinny spełniać placówki rehabilitacyjne, by podpisać kontrakt z NFZ, jest posiadanie sprzętu do fizykoterapii. Zabiegi przy zastosowaniu takiego sprzętu są także popularne pośród pacjentów.
jednakże fizykoterapia to tylko jedna z metod wspomagania rehabilitacji, żadna gabinet rehabilitacyjna ani szpital, świadczące usługi finansowane poprzez NFZ, nie mogą funkcjonować bez aparatury do tego tych zabiegów. Placówki, które świadczą usługi komercyjnie albo w ramach prywatnych ubezpieczeń, stosują ją rzadziej, lecz regularnie kupują sprzęt do fizykoterapii, bo domagają się tego pacjenci.

Fizykoterapia potrzebna ?

Fizykoterapia służąca w rehabilitacji bazuje na leczeniu dzięki bodźców fizykalnych. Wykorzystuje aparaty do ultradźwięków, elektroterapii i laseroterapii. Do zabiegów fizykalnych zalicza się również leczenie zmiennym polem elektromagnetycznym i magnetycznym i wszelakie inne bodźce zewnętrzne stymulujące organizm (światłolecznictwo, hydroterapia, krioterapia, balneoterapia). Fizykoterapia jest znana od wielu lat i obejmuje sporo technik, jedne z nich służące są częściej, inne rzadziej. Coraz bardziej popularna jest ostatnio leczenie skojarzona, która wykorzystuje zarówno ultradźwięki, jak i elektroterapię lub elektroterapię z podciśnieniem. regularnie służąca jest także jonoforeza, a więc wprowadzanie leku przeciwbólowego w konkretne miejsce, bez konieczności zatruwania nim całego organizmu, dzięki aparatu do elektroteraii.

Fizykoterapii jest elementem rehabilitacji, lecz nie kluczowym metodą leczenia. Rehabilitacja, traktowana kompleksowo, ma na celu przywrócenie sprawności i powiększenie zakresu ruchu pacjenta albo uszkodzonej funkcji narządów ruchu. Fizykoterapia, która ma działanie czynne biologicznie na organizm, przyspiesza mechanizmy naprawcze, nie ma wpływu na poprawę czynności uszkodzonych narządów ruchu. Działania te wspomagają np. mechanizmy gojenia. regularnie elektroterapia przynosi spore efekty w leczeniu blizn, co ma także wpływ na stan psychiczny pacjenta. Niektórzy lekarze uważają, iż sprzęt do fizykoterapii jest nieodłącznym elementem rehabilitacji. Inni eksperci od rehabilitacji traktują go jedynie jako sprzęt pomocniczy, który nie jest niezbędny dla zasadniczej terapii.

W publicznych i prywatnych

Gdyż placówki, które nie posiadają kontraktów z NFZ, nie mają obowiązku kupowania sprzętu fizykoterapeutycznego, inwestują w niego rzadziej. Z kolei placówki publiczne zobligowane do tego kontraktem zazwyczaj oferują pełen zakres zabiegów.

W Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie przy ulicy Barskiej u ok. 95 proc. pacjentów rehabilitacyjnych stosuje się jakąś formę fizykoterapii. Dla porównania w Specjalistycznym Centrum Leczenia Schorzeń Kręgosłupa i Stawów Obwodowych Fimedica - prywatnej klinice rehabilitacyjnej takie zabiegi są służące u ok. 35 proc. pacjentów. Podobnie wygląda to w razie innych placówek. Różnica w użyciu sprzętu do fizykoterapii w palcówkach publicznych i prywatnych jest znacząca.

– regularnie jest tak, iż pacjenci próbują na nas wymusić wykorzystywanie pola magnetycznego, lub ultradźwięków, ponieważ efekty takiej terapii są doraźne i bardzo szybkie, a oni sami nie muszą w tym uczestniczyć. Jednak nie to jest idealne podejście – mówi Witold Witkowski, ordynator Oddziału Dziennego Rehabilitacji Narządu Ruchu w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej św. Anny. Wg ordynatora to są zabiegi wskazane przy wielu schorzeniach i tylko ok. 10 proc. pacjentów ma przeciwwskazania do ich wykonywania.

– Fizykoterapia poprawia ukrwienie, ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i sporo innych korzystnych możliwości. Problem bazuje na nastawieniu pacjenta. My musimy się zająć całym pacjentem, zbadać jego stan ogólny i sprawdzić na początku czy kwalifikuje się do tego typu zabiegów. A taki pacjent nigdy nie osiągnie dobrych wyników leczenia jeżeli nie nastawi się na pracę swoją. Mimo to, uważam, iż fizykoterapia jest niezastąpiona i bardzo potrzebna w rehabilitacji – komentuje Witkowski.

Pełen zakres zabiegów fizykoterapii oferuje również prywatna klinika Fimedica z Warszawy, mimo iż świadczy tylko usługi komercyjne. Można tutaj skorzystać z zabiegów krioterapii miejscowej, elektroterapii, zabiegów z polem magnetycznym, laseroterapii i ultradźwięków.

– Specjalizujemy się w terapii manualnej, w szczególności schorzeniach kręgosłupa. Traktujemy fizykoterapię jako metodę wspomagania rehabilitacji – wyjaśnia Barbara Piskorek odpowiedzialna za rehabilitację w Fimedica. – Nie mamy kontraktu z NFZ, a to w dużej mierze powoduje zastosowanie sprzętu do fizykoterapii. W palcówkach działających na podstawie kontraktu regularnie leczą się starsi pacjenci, którzy nie są skłonni do korzystania z zabiegów kinezyterapii, przeciwwskazaniem może być np. osteoporoza. A zabiegi fizykoterapeutyczne przynoszą natychmiastowe efekty,
gdyż zmniejszają ból. Ceny zabiegów fizykoterapeutycznych w klinice zamykają się w granicach 20 zł, a zabiegi trzeba powtarzać w seriach, na przykład dziesięciodniowych.

Sprzęt od kilku do kilkuset tys. złotych

Wybrane placówki prywatne wykorzystują fizykoterapię w znacząco szerszym zakresie. Spółdzielcza Klinika Uzdrowiskowa „Pod tężniami’ im. Jana Pawła II w Ciechocinku-NZOZ, który świadczy jedynie usługi komercyjne, ma jedną z najlepiej zaopatrzonych w regionie pracowni do fizykoterapii.

– My traktujemy zabiegi fizykoterapeutyczne jako przygotowanie pacjenta do zasadniczej terapii rehabilitacyjnej, a więc kinezyterapii. Stawiamy na najnowocześniejszy sprzęt – mówi Izabela Kowacka, wiceprezes zarządu do spraw medycznych. W ofercie kliniki można znaleźć między innymi sprzęt do pozaustrojowej terapii zogniskowanej (ESWT), który daje sposobność przeprowadzenia bardzo skutecznego, pojedynczego zabiegu w leczeniu schorzeń ortopedycznych takich jak na przykład „łokieć tenisisty”, "ostrogi piętowe". Wydatek tego aparatu to powyżej 100 tys. zł, a pojedynczego zabiegu 150 zł. Inne zabiegi z wykorzystaniem prądów, terapii skojarzonej czy lasera punktowego kosztują od ok. 10 do 20 zł. Ponadto pracownia fizykoterapeutyczna w dziale zabiegowym kliniki jest zaopatrzona między innymi w sprzęt do terapii skojarzonej (aparat Phisis Zimmera – ok 60 tys. zł), aparat do terapii wysokotonowej (Wadit – 30 tys.zł), sprzęt do magnetoterapii (30–40 tys.zł za pojedyncze aparaty), a również lasery, na przykład wysokoenergetyczny Hiro Hilt (za około 120 tys zł) i urządzenia do światłolecznictwa.

Jeden z mniejszych, prywatnych gabinetów rehabilitacyjnych z Warszawy, nie stawia na usługi fizykoterapeutyczne. Mimo to, zakupił dopiero co urządzenie spółki DTL, które umożliwia wykonywanie wszystkich zabiegów fizykoterapii (elektroterapia, ultradźwięki, magnetoterapia, laseroterapia). Przychodnia, który działa od roku, zainwestował w ten sprzęt jedynie po to, by w przyszłości była sposobność podpisania kontraktu z NFZ. Urządzenie pozwala na zastosowanie wszystkich rodzajów prądu, brakuje w nim jedynie pola magnetycznego o średniej częstotliwości. Wydatek aparatu wyniósł 18 tys, nie mniej jednak na fundamentalny sprzęt do rehabilitacji, a więc stoły do pracy i sprzęt treningowy, placówka wydała aż 120 tys. zł.

Za małe kontrakty

Mimo iż, jak podkreślają rehabilitanci, sprzęt do fizykoterapii nie jest służący w każdym przypadku, regularnie jest dobrym uzupełnieniem dla terapii manualnej czy terapii neurologicznej, na przykład w leczeniu blizn powypadkowych. W terapii neurologicznej natomiast elektrostymulacja jest używana przy leczeniu lokalnym splotów nerwowych i wtedy jej zastosowanie przynosi spore efekty. >>jednakże zabiegi fizykoterapeutyczne nigdy nie zastąpią kinezyterapii czy terapii manualnej, w rehabilitacji nie ma lepszych metod leczenia przeciwbólowego, czy przeciwzapalnego. Czy jednak jest potrzeba stawiania wymagań sprzętowych prz NFZ?

Ogółem na rehabilitację NFZ przeznaczył w tym roku 1,6 mld zł, a więc o 80 mln zł mniej niż w ubiegłym. Fundusz podpisuje umowy na dany zakres świadczeń, a nie konkretne zabiegi, dlatego trudno jest ocenić, jaka część tej stawki jest przeznaczona zabiegi fizykoterapii. Wg ekspertów środki przeznaczane poprzez NFZ na finansowanie rehabilitacji są zbyt małe w relacji do potrzeb. Średnia wartość punktowa zabiegów rehabilitacji wynosi 1,09 punktu, wg danych z NFZ.

– Moim zdaniem, NFZ finansuje rehabilitację tylko w jednej trzeciej w relacji do tego, co powinien finansować, tak aby oddziały rehabilitacji nie przynosiły strat – mówi Witold Witkowski. – Oprócz tego NFZ nie przewiduje, iż potrzeby pacjenta są bardzo indywidualne, zabiegi regularnie muszą być rozłożone w dłuższym czasie.


Wymagane poprzez NFZ zakres realizowanych zabiegów

fizykoterapeutycznych w rehabilitacji obejmuje:

- elektroterapię

- światłolecznictwo

- leczenie zmiennym polem elektromagnetycznym i magnetycznym

- ultradźwięki

- laseroterapię


Polskie urządzenia są znacząco tańsze na rynku w porównaniu z zagranicznymi. Wydatek aparatów, które łączą ze sobą kilka funkcji fizykoterapeutycznych, waha się od kilku tys. do 30 tys. zł, w zależności od zakresu tych funkcji i producenta. Ceny są bardzo zróżnicowane, jednak urządzenia do fizykoterapii stanowią zazwyczaj niewielką część wydatków wyposażenia pracowni rehabilitacyjnej. Przewarzająca część z nich można stosować także w trakcie wizyt u pacjenta w domu. fundamentalny sprzęt do fizykoterapii można kupić już od 2 tys. zł. Oddzielną ekipą urządzeń są lasery biostymulacyjne, których wydatek jest trochę większy (od ok. 20 tys. zł).


Czym jest Fizykoterapia w pakiecie znaczenie w Leczenie F .