pomaga gospodarować czasem co to znaczy

Co to jest IT pomaga gospodarować czasem. Co znaczy: gospodarować czasem poprawnie przeprowadzona.

Czy przydatne?

IT pomaga gospodarować czasem definicja

Co znaczy:

mechanizm musi pasować do profilu szpitala



IT pomaga gospodarować czasem





poprawnie przeprowadzona informatyzacja może zaoszczędzić ok. 20 proc. czasu lekarza i personelu. Oczywiście pod warunkiem, iż wdrożony >>mechanizm informatyczny pasuje do profilu danego szpitala, i jest wystarczająca liczba stanowisk komputerowych.




Adam KoprowskiAutor: Adam Koprowski



W Polsce jest bardzo niewiele spółek, które są w stanie zbudować specjalistyczne moduły, które adekwatnie służą rozbudowie podstawowych funkcji mechanizmu. Produkty wdrażane w innych państwach na terenie UE są z pewnością bardziej zaawansowane technologicznie i mają więcej możliwości wprowadzania danych klinicznych. Oczywiście wynika to również z tego, iż u nas mechanizm informatyzacji jest w dalszym ciągu kilka kroków za tym, co dzieje w Europie Zachodniej. W Polsce takie potrzeby dopiero się tworzą. Odnośnie ilości samych wdrożeń wyspecjalizowanych modułów to brakuje regularnie mechanizmów laboratoryjnych, aptecznych i aktualnie bardzo istotnych modułów dla diagnostyki obrazowej. Nie ma również powszechnie oferowanych klinicznych poradników, które zawierają pewne wskazówki, po które doktor przy bardziej skomplikowanym schorzeniu może sięgnąć i błyskawicznie odczytać, jakie są wskazania przypisane konkretnej chorobie.

Przewarzająca część z powyżej 700 funkcjonujących w Polsce szpitali posługuje się już systemami informatycznymi. Dominuje obsługa tak zwanej „szarej części”, a więc rachunkowość, kadry, płace, finanse, gospodarka materiałowa. Równocześnie szpitale coraz lepiej wiedzą również, iż zinformatyzowanie tak zwany „części białej” usprawnia i uprecyzyjnia rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia, gdyż każda wykonana procedura medyczna jest zapisana. Pacjent w tych szpitalach posiada elektroniczną kartę dolegliwości. Tym samym aczkolwiek sam >>>mechanizm nie generuje bezpośrednich oszczędności jednak pozwala śledzić wydatki leczenia, weryfikować jakie procedury stosuje dany doktor, stawiać pytania dlaczego niektórzy leczą to samo schorzenie drożej, inni taniej. Wymierne oszczędności przynosi wdrożenie mechanizmów diagnostyki obrazowej na przykład PACS, gdyż nie płaci się już za klisze rentgenowskie i ich wywołanie w starych technologiach. Szacunki mówią, ze oszczędności mogą sięgnąć 20 procent pierwotnych wydatków. Podobnie jest w systemach związanych z ordynacją leków, gdyż śledzą one precyzyjnie dawkę leku zapisywanego pacjentowi i tutaj oszczędności mogą wynieść ok. 15 – 20 proc.. W sporym szpitalu wdrożenie mechanizmu może trwać nawet dwa lata. Z moich obserwacji wynika, iż jednym z największych problemów jest zmiana przyzwyczajeń personelu, który nagle musi się przystosować do pracy w nowym systemie opartym o elektroniczne narzędzia. Czasem zdarza się tak, iż w aplikacjach brakuje pewnych opcji związanych z wykonywanymi czynnościami medycznymi charakterystycznymi dla danego oddziału, szczególnie wtedy, gdy zakład prowadzi także badania naukowe. >>>>mechanizm nie ma zdefiniowanych pewnych specjalistycznych procedur. W takim wypadku trzeba go zamieniać i dostosowywać. To kosztuje dodatkowy czas i regularnie zniechęca użytkowników do pełnego wdrożenia. Odbywa się tak, kiedy uruchamiany >>>>>mechanizm jest dostarczony tylko w wersji podstawowej i obejmuje pewną jedynie niewielką część działania szpitala. Zazwyczaj później zakładowi opieki zdrowotnej brakuje jeszcze innych funkcji, a w procesie wykonywania poprawek programistycznych nie uczestniczy doradca kliniczny, który może przełożyć potrzeby kliniczne na język zrozumiały dla programistów. aktualnie przypadek jest jednak lepsza niż jeszcze kilka lat temu, lecz regularnie małe szpitale, które chcą zaoszczędzić na kupowanym systemie są zmuszone do inwestowania w następne moduły aplikacji, co zawsze dodatkowo kosztuje. Dlatego pewnym rozwiązaniem są aktualnie produkty integrujące możliwości już aktualnych w szpitalu mechanizmów, które można nazwać pewną platformą aplikacyjną. Takie mechanizmy funkcjonują jako swojego rodzaju nakładka na aplikacje, które są już wdrożone w szpitalu i wywołują ich połączenie i pełną synchronizację stosowanych przedtem baz danych










Czym jest IT pomaga gospodarować czasem znaczenie w Leczenie I .