orszagh zbyt szeroki zakaz co to znaczy

Co to jest K. Orszagh: zbyt szeroki zakaz konkurencji. Co znaczy: zbyt szeroki zakaz konkurencji.

Czy przydatne?

K. Orszagh: zbyt szeroki zakaz konkurencji definicja

Co znaczy:

Umowy lojalności pomiędzy szpitalami a lekarzami



K. Orszagh: zbyt szeroki zakaz konkurencji





Zakres zakazu o konkurencji jest zbyt szeroki, by podpisywanie umów z lekarzami zabraniających w prywatnej praktyce, czy innym miejscu pracy starania się o środki NFZ mogły bezpośrednio z niego wynikać.








- Zapisy te wynikają raczej z nadinterpretacji prawa. – mówi Krzyszot Orszagh, właściciel kancelarii prawnej w Warszawie. - Uczciwe byłoby podpisywanie z lekarzami umów o zakazie konkurencji, w wypadku, kiedy szpital pokrywa wydatki jego specjalizacji, szkoleń, czy innych dodatkowych działań związanych z podnoszeniem kwalifikacji. Jeśli doktor ginekolog nauczył się w szpitalu wykonywania i opisu USG z głowicą do badań dopochwowych, co jest rzadką specjalnością, to poprzez określony czas powinien mieć zakaz prowadzenia tej właśnie działalności poza macierzystym miejscem pracy. Podpisywanie umów zakazujących o staranie się o środki Narodowego Funduszu Zdrowia wynika z interpretacji prawa poprzez określonego prawnika, który działa na korzyść instytucji, gdzie pracuje. Jeśli doktor internista, czy gastrolog na kontrakcie w szpitalu zarabia mniej niż murarz, czy tapeciarz, hydraulik to ma prawo zarobić tyle, by godnie żyć. Oczywiście zawsze można powiedzieć, iż doktor nie pracując poza własnym szpitalem jest mniej zmęczony, lecz kto to ma ocenić? Zakaz konkurencji zabrania również lekarzowi specjalizacji w innej niż pierwotnie wybranej dziedzinie, co jest znaczącym ograniczeniem. Z drugiej jednak strony doktor chce pracować i teoretycznie ma wybór, czy wiąże się z jedną placówką, czy także inną.


W umowie o zakazie konkurencji powinno zostać precyzyjnie określone to, czego pracownik nie może robić w czasie zatrudnienia. Kodeks pracy wskazuje, iż może w niej zostać zawarta klauzula o działalności konkurencyjnej, a więc zakaz pracy na rzecz podmiotu kierującego działalność konkurencyjną. Praktyka lekarska i potrzeby zdrowotne wywołały jednak postęp prywatnych usług medycznych świadczonych regularnie poprzez lekarzy, którzy w ustalonych godzinach pracują w szpitalu, a poza tymi godzinami pracy udzielają świadczeń w innym miejscu, zazwyczaj placówce prywatnej. Zdarza się, iż placówki prywatne prowadzone poprzez lekarzy zatrudnionych w danym szpitalu starają się i uzyskują środki z Narodowego Funduszu Zdrowia na określoną specjalność. NFZ przyznaje jednak kontrakty w oparciu o rozeznanie potrzeb zdrowotnych na danym regionie i dostępność finansowania i standardy spełniane poprzez dany podmiot. Prawo polskie zaś nie zabrania pracy w więcej niż jednym miejscu pod warunkiem, iż godziny i dni pracy nie są tożsame.










Czym jest K. Orszagh: zbyt szeroki znaczenie w Leczenie K .