lekarz musi mieć kompetencje co to znaczy

Co to jest Lekarz musi mieć kompetencje rzeczywiste. Co znaczy: rzeczywiste Od lekarza z racji na.

Czy przydatne?

Lekarz musi mieć kompetencje rzeczywiste definicja

Co znaczy:

Należyta staranności w prawie



doktor musi mieć kompetencje rzeczywiste





Od lekarza z racji na charakter jego działań, których skutkiem jest człowiek i które są regularnie nieodwracalne wymaga się staranności podwyższonej. Kompetencje lekarza muszą być zaś rzeczywiste, a nie jedynie oficjalnie potwierdzone dyplomem.





Zenon WasilewskiAutor: Zenon Wasilewski



Definicję należytej staranności wyznacza orzecznictwo sądowe i wypracowana poprzez ekspertów prawa i medycyny formuła. Dotyczy ona wykonywania poprzez lekarza wobec pacjenta obowiązków wynikających z regulaminów prawa (zgoda pacjenta, zachowanie tajemnicy lekarskiej, rzetelna wiadomość) i przeprowadzenie wszelkich czynności leczniczych z ostrożnością i profesjonalizmem przy poszanowaniu aktualnej wiedzy medycznej.

Obrazowo opisuje ją francuski Sąd Kasacyjny w orzeczeniu z 1936 r. ">doktor zobowiązuje się wobec pacjenta do dania zabiegów sumiennych, uważnych i z zastrzeżeniem okoliczności wyjątkowych, zgodnych z zasadami wiedzy, a nie rezultatu".

Na gruncie prawa ogólne warunki należytej staranność ustala art. 355 K.c. § 1. Dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w relacjach danego rodzaju (należyta staranność) § 2. Należytą staranność dłużnika w dziedzinie prowadzonej poprzez niego działalności gospodarczej ustala się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności. Od lekarza z racji na profesjonalny charakter jego działań wymaga się staranności podwyższonej. O czym traktuje wyrok SA w Krakowie z 2001 r. (Aca 124/01) „Od lekarzy wymaga się staranności wyższej niż przeciętna z uwagi na element ich zabiegów którym jest człowiek i konsekwencje , które regularnie są nieodwracalne”. W wyroku z 13 10 2005 r. (IV CK 161/05 ) SN stwierdził: "Na lekarzu, jak na każdym profesjonaliście, spoczywa wymóg kompetencji. Chodzi przy tym o kompetencje rzeczywiste, merytoryczne, nie zaś formalne stwierdzone jedynie dyplomem ”. W innym wyroku z dnia 29 10 2003 r. ( III CK34/02 ) SN uznał ,iż „;>doktor powinien przeprowadzać zabiegi operacyjne zgodnie ze sztuką i edukacją lekarską i najwyższą starannością wymaganą od profesjonalisty”. Odpowiednikiem nienależytej staranności jest rażące niedbalstwo, jaskrawe odstępstwo od postępowania właściwego dla zawodu lekarza. ;;>doktor dopuszcza się niedbalstwa, gdy nie wykazuje należytej staranności i wiedzy. Naruszenie obowiązku zachowania należytej staranności, niedbalstwo, wadliwe działanie albo zaniechanie stanowi fundamentem odpowiedzialności zawodowej, cywilnoprawnej i karnej. Przykład: wyrok SA w Lublinie z dnia 16.12.2003 r. ( I Aca 573/03) „ Pozostawienie w polu operacyjnym ciała obcego stanowi domniemanie niedbalstwa lekarza i z braku dowodu przeciwnego z jego strony (wyjątkowo trudne i nadzwyczajne warunki operacyjne, zagrożenie życia chorego) prowadzić będzie do odpowiedzialności lekarza za wyrządzoną pacjentowi szkodę”. W innej sprawie SN w wyroku z 17.02.1967 r . ( I CR 435/66 ) uznał, ,iż „pozostawienie w zaszytej ranie środków opatrunkowych nie może być traktowane jako błąd w sztuce lekarskiej, ale niedopełnienie poprzez lekarza zachowania należytej staranności ”.










Czym jest Lekarz musi mieć kompetencje znaczenie w Leczenie L .