lepsza budowa modernizacja co to znaczy

Co to jest Lepsza budowa niż modernizacja. Co znaczy: niż modernizacja Najprostszy i najszybszy.

Czy przydatne?

Lepsza budowa niż modernizacja definicja

Co znaczy:

Nie opłaca się remontować starych oddziałów



Lepsza budowa niż modernizacja





Najprostszy i najszybszy sposób modernizowania infrastruktury szpitalnej to likwidacja starego obiektu i budowa nowego. Czasami zwyczajnie nie opłaca się modernizować starych obiektów. To jest gdyż zbyt kosztowne.




Jacek DomejkoAutor: Szpital "Latawiec"



w razie, gdy infrastruktura szpitalna jest rozproszona opłacalna jest nawet likwidacja kilku obiektów położonych blisko siebie i przenoszenie ich działalności do jednego nowego budynku. Tak właśnie wyglądała reforma służby zdrowia kilkadziesiąt lat temu w państwach Europy Zachodniej. To pozwala na pozyskanie odpowiedniej bazy i prowadzenie diagnostyki i leczenia wg najnowszych standardów gwarantujących bezpieczeństwo i efektywność. Laminarny przepływ powietrza, bezpieczne klimatyzowanie pomieszczeń zabiegowych, podwieszanie kolumny ułatwiające dezynfekcję i poruszanie się personelu, mechanizmy powiadamiania głosowego, nowoczesne tory wizyjne i monitoring, kompleksową informatyzację, ergonomiczne mechanizmy oświetlenia likwidację stref brudnych i sporo innych nowoczesnych rozwiązań – to wszystko jest możliwe do zrealizowania >>w razie bloków operacyjnych w nowo wybudowanych obiektach. W starych budynkach tego typu instalacje są trudne w realizacji i poprzez to o sporo bardziej kosztochłonne.

>>>w razie tak dużej inwestycji, jak blok operacyjny - budowa nowego, spełniającego nie tylko obowiązki ustawy, lecz także warunki bezpiecznego leczenia na międzynarodowym poziomie jest tańsza, a oprócz tego, szybsza niż remont i adaptacja nowych rozwiązań w starych szpitalach. W większości szpitali nie ma takiej możliwości, by zaadaptować pomieszczenia na nowoczesny blok w istniejącej, starej infrastrukturze, w szczególności jeżeli mówimy o szpitalach budowanych kilkadziesiąt lat temu, a regularnie sprzed pierwszej wojny światowej.

W powiecie świdnickim powiodło się zlikwidować dwa szpitale a następne dwa gruntownie zrestrukturyzować. Świadczone w nich usługi zostały scentralizowane w jednym nowym obiekcie. Niestety, takich restrukturyzacji w regionie i całym państwie jest mało, raczej na skutek braku docelowej infrastruktury. Nowe obiekty są bardziej ergonomiczne, poprzez co pozwalają w jakimś stopniu minimalizować wydatki szpitala.

Ministerstwo Zdrowia miało kiedyś pomysł utworzenia krajowej sieci szpitali w każdym powiecie, a więc ok. 300 nowych obiektów. Zrezygnowano z dyskusji nad takim pomysłem, nie tylko na skutek braku potrzebnej stawki pieniężnej (około 30 mld zł) lecz także na skutek obawy, iż nowe szpitale będą funkcjonować w okolicy starych zamiast je zastępować. Świdnica jest odpowiednikiem powiatu, gdzie powiodło się zrealizować takie założenie i osiągnąć porozumienie. Dzisiaj wiemy, iż to rozwiązanie gwarantuje obsługę pacjenta i standard szpitala na europejskim poziomie.











Czym jest Lepsza budowa niż modernizacja znaczenie w Leczenie L .