łomża proc pielęgniarek co to znaczy

Co to jest Łomża: 50 proc. pielęgniarek podnosi kwalifikacje. Co znaczy: podnosi kwalifikacje.

Czy przydatne?

Łomża: 50 proc. pielęgniarek podnosi kwalifikacje definicja

Co znaczy:

Kształcenie kadry medycznej



Łomża: 50 procent pielęgniarek podnosi kwalifikacje





powyżej połowa pielęgniarek ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży uzupełnia wykształcenie na studiach pomostowych w celu podniesienia kwalifikacji i prowadzenia opieki nad pacjentem wedle najnowszą wiedzą medyczną. Studia są one finansowanie ze środków UE








-Podnoszenie kwalifikacji zazwyczaj następuje na studiach pomostowych, by uzyskać stopień licencjata – mówi Krystyna Wróblewska – z-ca dyrektora placówki do spraw pielęgniarstwa. – Fundamentalną kwestią jest zdobycie wiedzy i później jej zastosowanie w bezpośredniej opiece nad pacjentem, tym bardziej, iż nasz szpital leczy na II poziomie referencyjności i sporo z prowadzonych procedur jest wysokospecjalistycznych, jak np. na oddziale noworodkowym. Tryb pomostowy kształcenia dzieje się w weekendy, co skutkuje, iż pielęgniarki mogą uczyć się, równolegle pracując. My ze swojej strony ustalamy odpowiednie grafiki pracy.


Szpital wprowadza również szkolenia obligatoryjne w dziedzinie przetaczania krwi i składników krwiopochodnych. Po odbyciu takiego szkolenia pielęgniarka może przetaczać krew na zlecenie lekarza. Część pielęgniarek uzupełnia również wykształcenie na studiach magisterskich.

Pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego w Łomży interesują się możliwością przechodzenia na kontrakty, co umożliwia Ustawa o działalności leczniczej. Jednak oficjalnie taka deklaracja z ich strony nie wpłynęła do dyrekcji szpitala. Ustawa umożliwia przechodzenie na kontrakty indywidualne albo grupowe.


- Myślę, iż wyjaśnieniem takiej sytuacji może być moment urlopowy – mówi Krystyna Wróblewska – Sama Ustawa obowiązuje dopiero od lipca, więc to jest krótki czas.


Szpital Wojewódzki w Łomży świadczy usługi medyczne w dziedzinie I i II stopnia referencyjnego, a więc poziomu podstawowego i specjalistycznego. Szpital udziela świadczeń przez ambulatoryjne jednostki opieki specjalistycznej, jest to wojewódzkie przychodnie specjalistyczne (z szeregiem poradni) i liczne oddziały szpitalne, między innymi: kardiologii z intensywną opieką kardiologiczną, endokrynologii, diabetologii i nefrologii z dializoterapią.










Czym jest Łomża: 50 proc. pielęgniarek znaczenie w Leczenie L .