mazowieckie szpitali jednym co to znaczy

Co to jest Mazowieckie: 16 szpitali z jednym dostawcą energii. Co znaczy: jednym dostawcą energii.

Czy przydatne?

Mazowieckie: 16 szpitali z jednym dostawcą energii definicja

Co znaczy:

Wspólne zakupy prądu są tańsze



Mazowieckie: 16 szpitali z jednym dostawcą energii





16 szpitali podległych samorządowi województwa mazowieckiego razem zakupi energię elektryczną potrzebną do funkcjonowania placówek. Grupowe zakupy mogą skutkować obniżeniem wydatków nawet o kilkanaście proc. i lepsze warunki dostaw.




Wspólne zakupy to znaczące oszczędnościAutor: Shutterstock



Organizatorem zakupów na Mazowszu jest Mazowiecka Agencja Energetyczna, której udziałowcem jest samorząd województwa mazowieckiego. Wybór 16 podmiotów leczniczych wchodzących do ekipy zakupowej nie jest przypadkowy. MAE przeprowadziła audyt umów i faktur za energię elektryczną we wszystkich placówkach służby zdrowia, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa mazowieckiego. Ostatecznie wyłoniono 16 szpitali, charakteryzujących się największym zużyciem energii elektrycznej i mogących zmienić sprzedawcę energii w najbliższym czasie, ponieważ pozwalają im na to umowy.


– Oczywiście, to pilotażowy projekt. Jednak już dziś planujemy podobne rozwiązania w innych placówkach, dla których jesteśmy organem założycielskim. Jeżeli te rozwiązania tak znakomicie sprawdzają się na zachodzie, czemu u nas miałoby być odmiennie? – ocenia wicemarszałek województwa mazowieckiego.


W opinii urzędu marszałkowskiego sukces skali gwarantuje silniejszą pozycję w negocjacjach, a zatem sposobność obniżenia wydatków nawet o kilkanaście proc.. Podmioty wchodzące w skład ekipy kupują więcej, dzięki czemu mogą wynegocjować wyższe rabaty, a również uzyskać lepsze warunki dostaw. Kapitał zaoszczędzone na energii, szpital może przeznaczyć na inne cele.


MAE przygotowała już pełną specyfikację umożliwiającą przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zakup energii elektrycznej. Przetarg został ogłoszony

30 sierpnia br. Dostawca energii prawdopodobnie zostanie wyłoniony jeszcze w październiku. Umowy z placówkami ochrony zdrowia mają być podpisane najpóźniej do 1 marca 2012 roku.


Takie rozwiązania są służące na wysoko rozwiniętych rynkach USA i w Europie Zachodniej. Liderem w Europie jest Ogromna Brytania. W Polsce tego typu inicjatywy dopiero powstają. Samorząd województwa mazowieckiego będzie pierwszym samorządem wojewódzkim w państwie, który podejmie takie działania.


W projekcie uczestniczą następujące placówki: Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Wojewódzki Szpital Bródnowski SP ZOZ, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Szpital Kolejowy im. dr. med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie, Wojewódzki Szpital Zakaźny, SSZ ZOZ w Rudce, Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy, Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu, Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku i Szpital Mazowiecki w Garwolinie.










Czym jest Mazowieckie: 16 szpitali z znaczenie w Leczenie M .